Nekad je nužno odabrati stranu

Krađa milijuna, davanje siromašnima, bijeg pa predaja. Što se zna o spektakularnoj priči bankara iz Vrlike?

Srđan Djaković jutros se predao policiji gdje se trenutno nalazi na kriminalističkoj obradi

13.11.2019., Vrlika - Opljackana poslovnica OTP banke
Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/24 sata screenshot

Policiji se jutros u Splitu u pratnji svog odvjetnika predao bankar Srđan Djaković (59) kojeg sumnjiče da je iz poslovnice OTP banke u Vrlici ukrao 11 milijuna i 228 tisuća kuna. Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske priopćeno je kako su muškarca odmah odveli na ispitivanje. Jutarnji list piše kako se danas predao bez ukradenog novca. No, ranije su objavili da je od ukupno ukradenog iznosa odvojio 229.000 eura i 100.000 švicarskih franaka te ih vratio dvjema ženama koje su u OTP banci imale štednju. Cijela priča počela je u ponedjeljak, 11. studenog, kada su u banci otkrili da su iz sefa nestali milijuni. Uskoro je otkriveno da je navodni pljačkaš Djaković, u kojem su u različitim medijima počele curiti senzacionalne priče. Napravili smo mali pregled.

Kad i kako je nestao novac?

U poslovnici OTP banke u Vrlici u ponedjeljak 11. studenog otkriveno je da je iz sefa ukradeno više od 11 milijuna kuna. Tome je prethodila potraga za voditeljem poslovnice Srđanom Djakovićem koji se nije pojavio na poslu, a jedini je imao ključ sefa u kojem je bio novac i koji je poslovnici bio potreban za rad. Kako nisu uspjeli doći do voditelja, iz poslovnice u Vrlici nazvali su u Sinj iz kojeg je došao voditelj s drugim ključem. Nakon što su otvorili sef, shvatili su da nedostaje više od 11 milijuna kuna. Ubrzo su to povezali s nestankom svog voditelja poslovnice.

Ubrzo su krenuli u potragu za voditeljem poslovnice, a zaključili su i da je gospodin novac uzeo još u petak, nakon čega je nestao. Na početku se pretpostavljalo da je pobjegao u BiH. Slobodna Dalmacija ubrzo je objavila informaciju kako je Djaković dio novca ostavio jednom članu obitelji koji ga je policiji predao u ponedjeljak, čim se pročulo što je učinio. Kasnije se ispostavilo da je riječ o 20 tisuća eura i 175 tisuća kuna.

Što je radio prije nestanka?

Kako su pisali mediji, dan kad je Djaković posljednji put viđen u banci, trebao je biti posljednji radni dan te poslovnice prije konačnog zatvaranja. Nakon što je iz OTP-ove banke nestao novac, Jutarnji list pisao je kako je voditelj poslovnice iz banke zatražio veći iznos novca u velikim apoenima i u različitim valutama. Iz središnjice su ga zatražili obrazloženje tog zahtjeva, na što im je on navodno rekao kako mu je velik broj štediša najavio da će zbog zatvaranja poslovnice podići depozite.

Što su o njemu pričali prijatelji?

Vrlikom se proširila priča o tome kako je i sam Djaković nakon zatvaranja poslovnice trebao otići u mirovinu te da je navodno trebao ostati bez otpremnine u iznosu od oko 400 tisuća kuna. Tako su barem Jutarnjem listu ispričali neki Djakovićevi prijatelji. “On se jest spremao u mirovinu i koliko mi je pričao, pripadala ga je visoka otpremnina. No, u banci su se događale promjene, rekli su mu da nema pravo na toliku otpremninu. Zatvarali su mu poslovnicu u Vrlici i htjeli ga preseliti da radi kao šalterski službenik negdje, u Sinju ili Splitu, ne znam više. Ja mislim da ni tada njemu nije bilo do novca, već da ga je to jako ljudski povrijedilo, jer je to smatrao vrlo nekorektnim odnosom svojih poslodavaca”, opisao je novinarima Djakovićev najbolji prijatelj Ante Mandarić.

Tvrdio je i da je Djaković bio dobar čovjek koji je mnogima pomogao pa im navodno bio jamac i u situacijama kada nisu mogli podići kredit. Za njih je te kredite navodno i otplaćivao, a kada je najavljeno zatvaranje poslovnice, molio ih je da mu vrate dug, no to se nije dogodilo.

Zašto su ga mediji prozvali Robin Hoodom?

Tijekom potrage za Djakovićem u medijima su se pojavljivale razne, senzacionalne priče. Recimo, ekipa iz kafića u koji je svakodnevno zalazio jako ga je nahvalila. Pričali su da da je pomogao hrpi ljudi, a jedan od njih tvrdio je i da mu je Djaković “maka minus na računu”. Kaže i da nije jedini kojem je pomogao.

“A nije to triba napravit’. Ništa od toga nije dobio, samo je sebi moga’ problem stvorit’. Nismo ni rod! Nego eto, meni je ćaća iša s njin u lov i spomenio mu taj minus i… on je to riješio. Robin Hood. Uzima je od bogatih i dava siromašnima. To je naš Serđo”, ispričao je mladić napominjući da je mnoge i častio pićima. I drugi se slažu s njim, redom su pričali kako Djaković pošten i odličan čovjek.

Kako su ga pronašli?

Dok su mediji redom donosili priče o Djakoviću, policija ga je pokušavala pronaći. Tako se prije pet dana pojavila informacija kako su mu mobitel locirali u susjednoj Bosni i Hercegovini, u blizini Sarajeva. Ipak, ubrzo nakon toga mobitel je ugašen, a policija je navodno počela sumnjati da Djaković ima i pomagača u krađi i u bijegu, pisala je Slobodna. Tada je utvrđeno i da Djaković nema dvojno državljanstvo.

A onda je Policijska uprava splitsko- dalmatinska danas priopćila kako se traženi bankar predao u Splitu. “U policiju je jutros pristupio muškarac koji se dovodi u vezu s kaznenom prijavom vezano uz jednu poslovnicu banke na području Vrlike. Trenutno se nalazi u službenim policijskim prostorijama na kriminalističkom istraživanju”, naveli su. Djakovićev odvjetnik Joško Čeh Indexu je maloprije rekao kako ga je on rano jutros kontaktirao i da su već oko 9 sati bili u policijskoj postaji. Rekao je i kako bi uskoro policiji trebao iznijeti svoju obranu.