Krajnje tužna priča žene koja se odlučila usprotiviti poslodovacu koji joj nije isplaćivao plaće

Nika Pompe već sedam godina pokušava sudskim putem namiriti svoja potraživanja

24.02.2014., Zagreb - Zvonimirova 15, Zagreb - Ispred Hrvatskog zavoda za zaposljavanje svakodnevo velika guzva, gradjani provjeravaju liste ne bi li nasli posao. U Hrvatskoj broj nezaposlenih svakodnevno je u porastu. 
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Mnogi hrvatski radnici ostali su proteklih godina bez svojih zarađenih plaća nakon što su propala poduzeća u kojima su bili zaposleni. Tek rijetki od njih odlučili su potražiti pravdu na sudu, što i ne čudi osobito s obzirom na to da se obično radi o dosta dugotrajnim i skupim sudskim procesima.

Nika Pompe jedna je od njih. Ona već sedam godina vodi pravnu bitku sa svojim bivšim poslodavcem kako bi joj bilo isplaćeno ono što je zaradila. Njezina priča počela je nakon što je završila fakultet i zaposlila se u svom rodnom gradu Zaprešiću. Nakon nekoliko mjeseci počela joj je kasniti plaća, a kasnije je saznala da njezin poslodavac državi ne plaća niti doprinose. Otišla je direktoru koji joj je rekao do će o tome razgovarati samo s Poreznom upravom.

Sudske zavrzlame

Tvrtka MIPAD d.o.o. iz Prigorja Brdovečkog bavila se izradom građevinskog materijala, a ona je radila kao voditeljica kontrole kvalitete. Na njezino inzistiranje da ima pravo znati što je s njezinim doprinosima, dobila je jasan odgovor, prenosi HRT. Na stolu ju je nakon sat vremena dočekao otkaz, uvjetovan gospodarskim razlozima.

Drugi je dan, Nike kaže, poslodavac zaoštrio cijelu priču i redoviti otkaz zamijenio izvanrednim. Optužio ju je za industrijsku špijunažu, čime joj je onemogućio da na Zavodu za zapošljavanje stekne bilo kakva novčana prava. Nika je nakon toga odlučila tužiti svog poslodavca i dobila je.

Sudskom odlukom vraćena je na posao – na svoje rukovodeće mjesto voditelja kontrole kvalitete. No kad je stigla, poslodavac joj je rekao da se može obući kutu i početi čistiti. Ona je to odbila. Otišla je na bolovanje i onda je ponovno uslijedio otkaz. Sve je to ostavilo posljedice na Nike.

Stečaj, spas za poslodavce neplatiše

Pokušala je stvar riješiti mirnim putem, sudskomnagodbom. Bila je voljna odreći se većeg dijela neisplaćenih plaća koje su tad iznosile 62.500 kuna, ali poslodavac nije ni na to pristajao. Zatim je odlučila zatražiti hitno pokretanje stečaja tvrtke. I tako je MIPAD d.o.o. otišao u stečaj. A Nike se na listi vjerovnika našla na prvom mjestu. ‘Goli’ je iznos bio 319 000 kuna bez kamata, kaže ona.

Prošle su tri godine otkako je firma otišla u stečaj, a Nike nije dobila ni lipe. I dalje tuži, a materijala za tužbu svakoga dana sve je više. Podigla je, kako kaže, niz kazenih prijava kod kaznenog suda, DORH-a. Jednu od njih podigla je i protiv bivšeg direktora, i to zbog opravdanih sumnji u gospodarsko poslovanje.

On je, naime, nekoliko dana prije proglašenja stečaja umanjio stečajnu masu i iz firme iznio sve strojeve i tako onemogućio naplatu potraživanja. Nike sada misli kako je pokretanjem stečaja samoj sebi naštetila. Jer bijeg u stečaj takvom poslodavcu je spas. Odštetu nije dobilaa a njezin bivši poslodavac nastavio je raditi zahvaljujući tome što je poslovni prostor iznamljev njegovoj supruzi.