Kratka analiza austrijskih izbora na kojima je pobijedio bivši kancelar Kurz: ovo su mu opcije za povratak na vlast

Sebastian Kurz je uvjerljivi pobjednik nedjeljnih izbora, ali još se ne zna s kim će vladati

Head of the centre-right People's Party (OeVP) Sebastian Kurz speak during an election rally in Graz, Austria on September 04, 2017. / AFP PHOTO / JOE KLAMAR
FOTO: AFP/AFP

Sebastian Kurz na dobrom je putu da ponovno postane najmlađi premijer u Europskoj uniji. Njegova Austrijska narodna stranka (ÖVP) uvjerljivo je pobijedila na nedjeljnim prijevremenim izborima u Austriji. Prema posljednjim podacima, osvojili su preko 37 posto glasova, više nego što su im predviđale ankete. To im je ujedno najbolji rezultat još od 2002. godine.

Sasvim je stoga izgledno da će 33-godišnji Kurz ponovno biti austrijski kancelar, ali je pitanje s kime će vladati. Lideru ÖVP-a potrebna je stabilna koalicija, koja može izgurati cijeli mandat, nakon što su Austrijanci u dvije godine dva puta izašli na prijevremene izbore.

Drugi izbori u dvije godine

Oba puta – 2017. i sada – izbore je, barem posredno, izazvao upravo Kurz. U svibnju 2017. godine, netom nakon što je izabran za čelnika stranke, pozvao je na prekid „velike koalicije” sa socijaldemokratima i raniji izlazak na birališta. Izbori su održani u listopadu te godine, a rezultirali su kontroverznom i često tegobnom koalicijom s krajnje desnom Slobodarskom strankom (FPÖ).

Taj je savez Kurz razvrgnuo u svibnju ove godine, nakon tzv. Ibiza skandala, objave video snimke na kojoj bivši čelnik FPÖ-a u razgovoru s navodnom ruskom poduzetnicom nudi prednosti pri dodjeli javnih natječaja. Ibiza skandal, kako se pokazalo u nedjelju, nije naštetio narodnjacima, ali Kurzu sada ipak treba izdržljiviji politički savez, da se ne bi morao kockati s trećim prijevremenim izborima.

Matematičke koalicijske opcije

Skandal s video snimkom birači su, jasno je iz nedjeljnih rezultata, najskuplje naplatili Slobodarskoj stranci. Iako pod vodstvom novog čelnika Norberta Hofera, stranka je pretrpjela ozbiljan udarac, osvojivši oko 16 posto glasova, desetak postotnih bodova manje nego prije dvije godine. Uoči izbora, u FPÖ-u su se nadali novoj koaliciji s narodnjacima, ali sada iz stranke najavljuju prelazak u oporbu.

Matematički gledano, Kurz na raspolaganju ima nekoliko potencijalnih savezništava. ÖVP bi imao dovoljno zastupnika u austrijskom parlamentu kada bi se ponovno udružio s krajnjom desnicom; zatim ako bi obnovio „veliku koaliciju” sa SPÖ-om; ili ako se dogovore sa Zelenima. Zeleni su ostvarili odličan rezultat – nakon propasti na izborima prije dvije godine, kada nisu prešli izborni prag, ponovno se vraćaju u parlament.

Kurz se još ne izjašnjava

Socijaldemokrati su, pak, zabilježili rekordno nizak rezultat, 21,7 posto glasova. Nisu, dakle, uspjeli kapitalizirati skandal koji je potresao Kurzovu vladu. „Velika koalicija”, koja je Austrijom vladala od 2007. pa do 2017. godine i Kurzovog preuzimanja Narodne stranke, sada je ponovno teoretski moguća opcija. No, prije dvije godine ta je koalicija bila poprilično uzdrmana neslaganjima dvaju koalicijskih partnera oko glavnih politika, pa je veliko pitanje bi li se dvije stranke sada mogle dogovoriti o zajedničkom programu i je li Kurz uopće spreman ponovno riskirati s takvim savezništvom.

Izgledni budući kancelar nije dosad isključio mogućnost pregovora ni s jednom strankom. No, i novo udruživanje s krajnjom desnicom za mladog političara moglo bi biti vrlo riskantno. Očito je da je FPÖ izgubio povjerenje većeg dijela svojih nekadašnjih birača, a vlada u kojoj su bili partneri pala je zbog ozbiljnog skandala. Kurz bi stoga teško mogao objasniti biračima zašto se ponovno vraća koaliciji koja je u svibnju tako spektakularno propala.

Mukotrpni koalicijski pregovori

Birači Kurzove stranke, doduše, preferiraju suradnju s FPÖ-om, u odnosu na suradnju sa socijaldemokratima ili Zelenima, pokazalo je istraživanje koje je objavio austrijski ORF. Prema toj anketi, birači narodnjaka bili bi najzadovoljniji kada bi se koalicija dogovorila s liberalnom strankom NEOS. No, savez Narodne stranke i liberala ne bi imao dovoljnu većinu u parlamentu.

Uoči izbora u medijima se dosta spekuliralo o mogućoj tročlanoj koaliciji – ÖVP-a, NEOS-a i Zelenih. Ta se kombinacija pojavljuje i sada, kao jedan od izglednijih scenarija. Međutim, kao i u slučaju socijaldemokrata, teško je procijeniti mogu li se dogovoriti zeleni i narodnjaci (iz Zelenih već poručuju da bi za dogovor trebao potpuni preokret u politikama Narodne stranke), a ako mogu, zašto bi onda u koaliciju uzimali i trećeg partnera kada bi te dvije stranke zajednički imale dovoljnu većinu u parlamentu.

Nakon nedjeljnih izbora u Austriji stoga bi se mogla izvući dva zaključka. Sebastian Kurz očuvao je rejting svoje stranke i bit će izgledno novi austrijski kancelar. No, čekaju ga teški i vjerojatno dugi koalicijski pregovori.