Krenuo je otvoreni rat Borasa i Fuchsa; priča oko dekana Filozofskog upravo se razbuktala. Evo detalja

Ministarstvo traži da ode v.d. dekana kojeg je instalirao Boras. Iz njegove Uprave optužuju za širenje lažnih vijesti

Ministarstvo obrazovanja inzistira da s Filozofskog fakulteta ode vršitelj dužnosti dekana Miljenko Šimpraga, čovjek koji je blizak suradnik i prorektor rektora Damira Borasa. Kako smo ranije danas objavili, iz Ministarstva su članovima Vijeća Filozofskog fakulteta poslali pravno mišljenje u kojem obrazlažu razloge za to. Šimpragi je, naime, prošloga tjedna na Vijeću Filozofskog fakulteta srušeno financijsko izvješće za 2020. pa su iz Ministarstva protumačili kako Šimpraga mora otići ako mu nije prihvaćeno godišnje izvješće o radu i poslovanju fakulteta. Uvriježeno je da je financijsko izvješće dio godišnjeg izvješća.

Dodatno su pojasnili kako se to odnosi i na vršitelja dužnosti dekana (što je trenutno Šimpraga), s obzirom na to da on ima ista prava i obveze kao redovno izabrani dekan. Međutim, iz Borasove uprave s Filozofskog s time se ne slažu. Maloprije su poslali priopćenje u kojem tvrde da je lažna vijest da Šimpraga mora otići s mjesta v.d. dekana. Govore i da je širenje lažnih vijesti sve češća pojava u političkom i javnom životu.

Borasovi ljudi tvrde da je sve manipulacija

“Riječ je o štetnoj pojavi koja u društveni život unosi zbunjenost i nesporazume, narušava normalnu komunikaciju, počesto izaziva konflikte te ima izrazito negativne učinke na demokratske procese i postupke”, poručuju iz Borasove uprave Filozofskog i dodaju da na “taj oblik socijalno devijantnog ponašanja” nije imuna ni akademska zajednica.

Tvrde kako su “neodgovorni pojedinci” iz Fakultetskog vijeća Filozofskog napravili manipulaciju oko nužnosti odlaska Šimprage s čela Filozofskog, nakon što mu je srušeno financijsko izvješće. “Oni su najprije među zaposlenike Filozofskog fakulteta, a onda i u širu javnost plasirali lažnu vijest da je o. d. dekana Filozofskog fakulteta prof. dr. sc. Miljenku Šimpragi prestao mandat temeljem odredbe članka 26. Statuta Fakulteta koja glasi da dekanu prestaje mandat ako mu nije prihvaćen godišnji izvještaj o radu i poslovanju Fakulteta“, pišu u priopćenju.

‘Nije to godišnje izvješće, nego izvješće FINI’

Tvrde da je Šimpraga na sjednici Vijeća prošloga tjedna podnio rutinsko financijsko izvješće za 2020. koje je izrađeno u sklopu administrativno-računovodstvenih obveza. Tvrde i da je Vijeće Fakulteta odbilo to izvješće bez stvarnih razloga, “s očiglednom namjerom da se tim manevrom iznudi prestanak mandata o. d. dekana”.

Pišu da su nezadovoljnici na Filozofskom “alkemijom stvaranja lažnih vijesti” obično financijsko izvješće, koje se u zadanoj excel-tablici podnosi FINI, pretvorili u Godišnji izvještaj o radu i poslovanju fakulteta. Sve su to napravili, tvrde iz Borasove uprave, “u prepoznatljivoj tehnologiji kreiranja lažnih vijesti”.

Pričaju i o ‘pojmovnoj prevari’

Posebno je zanimljivo što se iz Borasove uprave Filozofskog osvrću na pravno mišljenje Ministarstva prema kojemu, također, Šimpraga mora otići. Kažu da su neodgovorni pojedinci iz Vijeća svoju “pojmovnu prevaru” učinili uvjerljivom tako što su je potkrijepili pravnim mišljenjem Ministarstva.

Kažu i da u upravi Filozofskog ni u jednom trenutku nisu nasjeli na tu, “ponuđenu pojmovnu prevaru”, a sve potkrepljuju pravnim mišljenjem Sveučilišta u Zagrebu, kojega zajednički potpisuju Heli Hajdić Nikolić, glavna tajnica Sveučilišta i Dora Gelo, voditeljica Ureda za pravne poslove.

Ministarstvo: Apsolutno stojimo iza svog pravnog mišljenja

U sveučilišnom pravnom mišljenju stoji kako se ne radi o godišnjem izvješću dekana o radu i poslovanju, već o financijskom izvještaju stručne službe fakulteta. Tvrde da neizglasavanjem tog izvještaja ne dolazi do prestanka mandata dekana.

U Ministarstvu znanosti i obrazovanja, pak, danas čvrsto stoje iza svog jučerašnjeg pravnog mišljenja. Kako su poručili za Telegram, “apsolutno stojimo iza svega navedenog u pravnom mišljenju koje je jučer poslano članovima vijeća Filozofskog fakulteta”. Oštro suprotstavljena mišljenja Sveučilišta i Ministarstva jasan su znak izrazitog zaoštravanja odnosa na relaciji rektor Boras – ministar Fuchs.

Ministar je još jučer, na novinarska pitanja o rektoru Borasu i aferi seksualnog uznemiravanja koju je otkrio Telegram, u dva navrata poručio da rektora Borasa može razriješiti jedino Senat, apostrofirajući time odgovornost profesora koji sjede u Senatu. Kako je otkrio Telegram prije tjedan dana, rektor Boras je, znajući za izjavu nekadašnje studentice Filozofskog fakulteta o seksualnom uznemiravanju, na vlastitu inicijativu promovirao optuženog profesora u počasno zvanje professor emeritus.