Vlak s 1800 izbjeglica oko 16 sati stiže u Čakovec, nakon čega će krenuti prema Sloveniji

Nakon blokade mađarske granice, Hrvatska izbjeglice šalje u Sloveniju

FOTO: PIXSELL

Na dva granična prijelaza s Hrvatskom na istoku Slovenije stigla su dva nova autobusa s izbjeglicama koji čekaju na registraciju, nakon čega će biti raspoređeni po slovenskim prihvatnim centrima, javljaju slovenski mediji, a prenosi Hina.

Prvih 5 autobusa s 300 izbjeglica jutros je ušlo u Sloveniju na graničnom prijelazu Petišovci. Prema neslužbenim informacijama izbjeglice iz Hrvatske bi trebale dolaziti u intervalima od 6 sati, javlja slovenski list 24 ur. Polovicu će ih popisati u šatorima postavljenima uz granični prijelaz, dok će druga polovica biti prebačena na drugu lokaciju, također radi popisivanja.

Šest autobusa

Autobusi, njih šest, stigli su i na granični prijelaz Macelj. Autobusi su tamo stigli iz Tovarnika. Ovo je nova ruta nakon što je Mađarska zatvorila granice. Njihov ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je kako vlada ima informacije da su se migranti počeli prebacivati na slovensku granicu s Mađarskom nakon što je zatvorena granica s Hrvatskom. Zbog toga je najavio kako će Mađarska privremeno uvesti granične kontrole na granici sa Slovenijom i kako će se ta mjera provesti u sklopu Schengenskog sporazuma.

Mađarska zatvorila granicu s RH

Operativni dogovor

Slovenska vlada danas će objaviti detalje operativnih dogovora s Hrvatskom o tranzitu dijela migranata i izbjeglice preko Slovenije, nakon što je od ponoći svoju zelenu granicu prema Hrvatskoj zatvorila Mađarska.

https://dashboard.jwplatform.com/videos/L6QPVRPf

U policijskim postajama Novo Mesto, Maribor i Murska Sobota gdje bi se mogao očekivati dolazak migrantskog vala naveli su jutros za Slovensku tiskovnu agenciju STA da migranata za sada nema i da je stanje mirno, iako najnovije informacije govore kako su prvi autobusi s izbjeglicama upravo stigli na granični prijelaz Petišovci, slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar jučer nije željela procijeniti koliko bi dnevno kroz Sloveniju migranata moglo prelaziti prema Austriji i Njemačkoj, ali je naglasila da Slovenija novu situaciju dočekuje spremna.

Autobusi s izbjeglicama pristižu na Macelj
Autobusi s izbjeglicama pristižu na Macelj PIXSELL

Zbog velikog priljeva poslano više autobusa

Tijekom prijepodneva svi pristigli autobusi su ušli u Sloveniju. Policija je propuštala jednog po jednog kroz slovenski GP Gruškovje, gdje izbjeglice izlaze iz autobusa i ulaze u prihvatni kamp uz samu slovensku granicu gdje ih smještaju u šatore i popisuju, piše 24sata. 300-tinjak novih izbjeglica se na ovom GP-u očekuje iza 14 sati.

Kolona od 12 autobusa sa 600 izbjeglica noćas je iza ponoći krenula prema Maclju i Murskom Središću. Iako je jučer najavljeno kako će 1800 izbjeglica vlakom stići u Čakovec danas oko 16 sati , odakle će njih 1200 vlakom nastaviti prema želejzničkom prijelazu Mursko Središće, 300 na cestovni prijelaz, a 300 će preusmjeriti autobusima na GP Macelj, zbog velikog priljeva tijekom noći odlučili su 600 ljudi poslati autobusima.

U kolodvoru Tovarnik je u tijeku ukrcaj novih izbjeglica u vlak, kojim će biti prevezene do Čakovca i zatim preko graničnih prijelaza Mursko Središće i Macelj u Sloveniju. Izbjeglice se ukrcavaju u 94. izvanredni vlak, priopćeno je jutros iz Hrvatskih željeznica. U Čakovcu se očekuje oko podneva.

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić rekao je u subotu u Opatovcu da policija kontrolira hrvatsku granicu, da je sve pod potpunom kontrolom, a tijekom noći prihvat migranata u Bapskoj bio je na nekoliko sati usporen zbog “reorganizacije posla i preusmjeravanja migranata na duži put”.

Slovenija može primiti 5000 migranata dnevno

Izbjeglice na graničnom prijelazu Macelj.
Izbjeglice na graničnom prijelazu Macelj. PIXSELL

Zapovjednik slovenske Civilne zaštite Srečko Šestan rekao je u petak da je Slovenija spremna na prihvat najviše 5000 migranata dnevno, a iz slovenskog Crvenog križa potvrđeno je da su na predviđenim ulaznim točkama do kojih će dolaziti migranti na slovensku granicu već postavljena potrebna pomagala i materijalna oprema za osnovnu pomoć. Ljubljanski list Dnevnik navodi da će se na tranzitu izbjeglica s granice s Hrvatskom prema Austriji angažirati i Slovenske željeznice, koje su sinoć obustavile promet vlakova s Hrvatskom kako ne bi došlo do nekontroliranog dolaska migranata vlakovima.

Hrvatske željeznice objavile su da su od petka, 16. listopada u 19.43 sati Slovenske željeznice obustavile željeznički promet na hrvatsko-slovenskoj granici. Umjesto međunarodnih vlakova putnike će na dijelu relacije prevoziti autobusi, a otkazani su svi pogranični vlakovi. Uvode se dodatni izvanredni vlakovi za prijevoz izbjeglica, pa se mogu se očekivati poremećaji u vožnji redovitih vlakova u unutarnjem prometu, a dio će imati manji broj vagona, objavio je HŽ na svojoj internetskoj stranici. Zbog izvanredne situacije vezane uz prihvat izbjeglica i dalje je na snazi obustava prometa međunarodnih i pograničnih vlakova na graničnim prijelazima s Mađarskom.

Policijska i vojna pojačanja na slovenskoj granici

U slovenskoj policiji navode da će njihovi austrijski kolege djelovati samo u nazočnosti slovenske policije, a u slučaju dolaska većeg broja migranata nudit će pomoć pri registraciji stranaca i koordinirati razmjenu informacija slovenskih i austrijskih organa sigurnosti, pri čemu je moguće i njihovo premještanje na druge granične prijelaze. Slovenska zelena granica s Hrvatskom od jučer je pojačana slanjem dodatnih policijskih ekipa, a logističku potporu policiji pruža i vojska, navode jutros slovenski mediji. Ljubljanski list Dnevnik navodi da će se na tranzitu izbjeglica s granice s Hrvatskom prema Austriji angažirati i Slovenske željeznice koje su sinoć obustavile promet vlakova s Hrvatskom, kako ne bi došlo do nekontroliranog dolaska migranata tim prometnim sredstvom.

Slovenija tvrdi da ne zna za Plan C

Ljubljansko Delo navodi da će se danas u Ljubljani održati niz sastanaka povezanih s izbjegličkom krizom od kojih je bitan sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost, kad će biti objavljeni i operativni planovi vlade u vezi s novim izbjegličkim valom na koji je Slovenija, kako se navodi, spremna.
Iako hrvatska vlada spominje plan C koji je dogovoren sa Slovenijom, slovenska vlada kaže da o tome ništa ne zna, no potvrđeno je da se odvijaju intenzivni operativni dogovori s hrvatskom stranom, a u kontaktu su i premijeri, navodi vodeći slovenski dnevnik.

List podsjeća na izjavu Cerara koji je još u četvrtak rekao da će Slovenija u slučaju da Mađarska prema Hrvatskoj granicu doista zatvori “djelovati proporcionalno, ali da to ne znači da će zatvoriti granicu s Hrvatskom nego će pooštreno provoditi schengenska pravila”. S druge strane, na vladu je sve više javnih i političkih pritisaka da djeluje odlučnije jer bi se politika Njemačke prema izbjeglicama mogla promijeniti, pa je šef oporbe i bivši premijer Janez Janša sinoć vladi poručio da bi morala postupiti isto kao i Mađarska, to jest zatvoriti granicu prema Hrvatskoj za dolazak migranata.

Stručnjak za pitanja sigurnosti, parlamentarni zastupnik Bojan Dobovšek koji je nedavno izašao iz članstva Cerarove stranke, izjavio je međutim da bi zatvaranje granice značilo samo to kako će tranzit izbjeglica i migranata koji mora biti reguliran od države preuzeti krijumčari ljudima, što svakako treba izbjeći iako ne treba otvoreno upotrebljavati termin humanitarni koridori.

Preusmjeravanje migranata može destabilizirati regiju

Ljubljansko Delo danas u komentaru navodi kako izbjeglička kriza i preusmjeravanje migrantskog vala na Sloveniju može destabilizirati regiju i da treba odstupiti od dosadašnjeg načina ponašanja u kojoj se države u regiji međusobno optužuju štiteći se od velikog broja izbjeglica i zastupajući nacionalne egoizme. Umjesto toga EU bi trebala jedinstvenu izbjegličku politiku jer će u suprotnom doći do domino-efekta i stvaranja ograda među državama i biti ugrožen krhki mir na Balkanu.

Sve je sada ovisno o Njemačkoj jer bi se manje razvijene zemlje na jugoistoku Europe mogle naći u strašnim teškoćama ako se Njemačka odluči zatvoriti vrata izbjeglicama zbog pritisaka na kancelarku Angelu Merkel, navodi vodeći slovenski list. Delo uz to navodi neke špekulacije da bi hrvatski plan C mogao značiti da će se hrvatska vlada odlučiti da dio migranata upućuje prema Sloveniji, a dio njih vraća u Srbiju.