Nekad je nužno odabrati stranu

Kriza u Italiji: nakon što ih je blokirao, populisti i desnica sad traže opoziv predsjednika

Conte iz Pet zvijeda vratio je mandat, nakon što je predsjednik Mattarella odbio njegov izbor za ministra

Italy's President Sergio Mattarella (C) addresses journalists after a meeting with Italy's prime ministerial candidate Giuseppe Conte on May 27, 2018 at the Quirinale presidential palace in Rome. Italy's prime ministerial candidate Giuseppe Conte gave up his mandate to form a government after talks with the president over his cabinet collapsed.
"I have given up my mandate to form the government of change. I thank the president of the republic for having given me the mandate on May 23. I thank the two political forces Luigi Di Miao for the Five Star and Matteo Salvini from the League for having put me up as a candidate," said Conte to reporters after leaving a failed summit with president Sergio Mattarella today. / AFP PHOTO / Vincenzo PINTO
FOTO: AFP

Italija se u ponedjeljak probudila u institucionalnoj krizi nakon što je predsjednik države odbio potvrditi vladu populista i desnice, a oni potom zatražili njegov opoziv, pišu agencije. Predsjednik države Sergio Mattarella je u nedjelju poručio mandataru za sastav nove vlade Giuseppeu Conteu da ne može prihvatiti euroskeptika Paola Savonu za ministra financija.

Tim potezom vladajuća koalicija Pet zvijezda i Lige ugasila se i prije nego što je počela raditi. Mattarella bi sada mogao imenovati prijelaznog, tehnokratskog premijera koji bi vodio zemlju do prijevremenih izbora. Danas će k njemu na razgovor Carlo Cottarelli, bivši izvršni direktor MMF-a, kojeg mnogi vide u toj ulozi.

Ne želi nekoga tko bi izazvao izlazak Italije iz eurozone

Cottarell je radio u MMF-u od 2008. do 2013. i dobio nadimak “Gospodin Škare” zbog rezanja javnih troškova u Italiji. Italija, četvrta najveća ekonomija eurozone, bez vlade je od izbora u ožujku jer nijedna politička skupina ne može formirati većinu. Mattarella je u obraćanju naciji u nedjelju navečer kazao da je prihvatio sve Conteove ministre osim Savone.

“Za to sam ministarstvo tražio političku figuru s autoritetom iz koalicijskih stranaka, koja ne slovi kao netko tko bi prešao određeni prag i izazvao izlazak Italije iz eurozone”, dodao je šef države. Conte je odbio predložiti nekog drugog i vratio mu mandat.

Predsjednici dosad tri puta uložili veto na imenovanja

Po talijanskom zakonu, predsjednik ima pravo staviti veto na sastav koalicijske vlade, ali to se rijetko koristi. Po AFP-u, to se dosad dogodilo triput, uključujući 1994. godine kada je predsjednik Oscar Luigi Scalfaro zaustavio mandatara Silvija Berlusconija u pokušaju da za ministra pravosuđa imenuje svoga odvjetnika Cesarea Previtija.

Predsjednikova uloga u Italiji uglavnom je ceremonijalna, ali zbog ovlasti da amenuje vladu i mogućnosti da raspusti parlament, šef države u nerijetkim talijanskim političkim krizama često nastupa kao najvažniji faktor u njihovu rješavanju.

Optužuju predsjednika za izdaju i predlažu opoziv

Čelnik Lige Matteo Salvini i čelnik M5S Luigi Di Maio gnjevno su reagirali na Mattarellinu odluku, ocijenivši da je predsjednik djelovao izvan ovlasti koje mu dopušta ustav. Di Maio je optužio Mattarellu za izdaju države i kazao da ga treba opozvati.

“Bili smo tek nekoliko koraka do formiranja vlade i zaustavljeni smo jer u našem kabinetu imamo ministra koji je kritičan prema EU-u. Želim da se ova ustavna kriza prebaci u parlament”, kazao je Di Maio. Po članku 90. talijanskog ustava, parlament običnom većinom glasova može zatražiti opoziv predsjednika, ali onda o tome odlučuje ustavni sud.