Kroz Karlovac prolazi vrhunac vodenog vala, najteže i dalje u Ozlju, u opasnosti i Banija

Na snazi su izvanredne mjere obrane od poplave

17.09.2022., Karlovac -  Vodostaj rijeke Kupe u 12 sati u Karlovcu je 695 cm sa blagom tendecijom rasta. Na snazi je pripremno stanje za obranu od poplava.
 Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Vrhunac vodenog vala polagano prolazi kroz Karlovac. Vodostaj rijeke Kupe u 9 sati ujutro dosegnuo je 798 centimetara, i dalje lagano raste, ali iako je riječ o većem skoku razine od očekivanog, ne očekuje se da bi situacija trebala biti gora nego što jest. Na snazi su izvanredne mjere obrane od poplave koje se automatizmom uvode kada vodostaj dosegne 750 cm, dok izvanredno stanje na snagu stupa s vodostajem od 830 cm, no zasad nije izvjesno da će Kupa toliko porasti. Dio karlovačkih predgrađa od Selca do Šišljaviča odsječen zbog vode na DC 36, a na drugoj je strani u Brodarcima poplavljeno nekoliko kuća i vatrogasci pomažu građanima, rekao je Hini u nedjelju gradonačelnik Damir Mandić.

Najgora situacija je i dalje u Ozlju, koji je u subotu bio praktički odsječen. Ondje se Kupa popela na razinu samo šest centimetara nižu od rekordne koja je zabilježena 1966. godine pa je, kako prenosi KAportal, došlo do izlijevanja vode na prometnice, a bilo je ugroženo i 20-ak kuća. Dio podruma je poplavljen, ali razmjeri štete će se utvrđivati naknadno.

“Zatvorene su četiri prometnice, u 16 kuća je ušla voda. Do sada je iskorišteno 1500 vreća, a i dalje se pune za zečje nasipe. Kiša je stala, ali vodostaj ne opada. Na terenu je 30 vatrogasaca, pomažu nam i volonteri. Sada će nam doći čamac jer do nekih mjesta možemo doći jedino njime”, rekao je za Hrvatski radio Marko Udiković, zapovjednik DVD Jaškovo.

Nakon Karlovca, val ide prema Baniji

Izlijevanja vode je bilo i na karlovačkom području, ali u Hrvatskim vodama kažu da kuće ne bi trebale biti ugrožene. “Pratimo stanje i spremni smo, razloga za paniku nema. Večeras bi vodeni val trebao stići do Petrinje i Siska”, rekao je sinoć generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

“Sada imamo vrhunac vodnog vala, zaista smo blizu, ali se ne može reći hoće li nastupiti stagnacija za sat dva ili više”, rekla je Hini voditeljica karlovačke Ispostave Hrvatskih voda Biljana Željeznjak. Činjenicu da se nije potvrdila njezina procjena rečena sinoć na Stožeru civilne zaštite, da će vrhunac biti tijekom jučerašnje večeri ili noći, već je Kupa nastavila rasti, te raste i u nedjeljno jutro Željeznjak je projasnila da je nakon stagnacije vodenog vala uzvodno od Karlovca, u Gorskom kotaru došlo do sekundarnog vala, jer je obilna kiša nastavila padati, te je i vodostaj nakon opadanja opet počeo rasti.

Situacija nizvodno od Karlovca sve je gora, a više kuća na potezu od Gradca do Kobilića je poplavljeno. Dobra je vijest da kiša više ne pada, a val nastavlja prema Petrinji i Sisku. Kako će tamo biti treba tek vidjeti, no sve službe prate situaciju i spremne su intervenirati u obrani kuća od poplave.

Opadanje vodostaja u večernjim satima

Iz Karlovca se jutros u HRT-ovoj emisiji Studio 4 javila njihova novinarka Tanja Kuturovac koja kaže da u samom gradu vodostaj probleme zasad ne stvara.

“Problemi su uzvodno od Karlovca, na ozaljskom području te nizvodno. Na ozaljskom području su zatvorene mnogobrojne ceste, zatvoren je dio državne ceste od Jurovskog Broda prema Ozlju. Najteže je u prigradskim naseljima Zorkovac, Lug i Polje ozaljsko. Voda je ušla u 20-ak stambenih objekata. Tamo se oni brane podizanjem zečjih nasipa, odnosno vrećama s pijeskom. I dalje su tamo na terenu vatrogasci i pripadnici Stožera civilne zaštite. Tek ćemo tijekom dana vidjeti kolike su štete. Nešto je bolja situacija na ogulinskom području gdje se izlila rijeka Dobra. Iako je vodostaj jako visok, napomenimo da u gornjim tokovima rijeka Kupa pada i da će se dogoditi stagnacija, a onda do kraja dana i opadanje Kupe u samom Karlovcu”, izvijestila je.

Kiša kao da nadoknađuje propušteno

O obilnim kišama koje su dovele do ovih problema progovorio je i glavni HRT-ov meteorolog Zoran Vakula.

“Ovoga rujna kiša kao da želi nadoknaditi propušteno u dosadašnjem dijelu godine. Nakon mjestimičnih rekorda u dnevnoj količini oborine početkom mjeseca, jutros su motritelji DHMZ-a zabilježili nove, još češće rekorde, premda mjerenja postoje dugi niz godina, ponegdje još od sredine prošloga stoljeća, kao primjerice u Ogulinu, gdje su jutros izmjerili 122 litre kiše po četvornome metru – najveću ikad izmjerenu dnevnu količinu oborine na toj postaji. Manje, ali također ekstremno izmjereno je i u Kutini – 92 litre, a još više u Delnicama – 141 litra te najviše u Crnom Lugu kod Risnjaka – čak 192 litre. Srećom, sljedećih će dana kiša većinom izostati ili će je biti samo rijetko i u malim količinama, a ni bura neće biti tako jaka kao danas, kada je u najvišem gorju pao i prvi snijeg nakon ljeta, rekao je Vakula.

U nedjelju prijepodne priopćenjem se oglasila Hrvatska vatrogasna zajednica iz koje su detaljno izvijestili o intervencijama koje su imali na sanaciji posljedica nevremena i poplava.

Niz vatrogasnih intervencija diljem Hrvatske

Na području Bjelovarsko-bilogorske županije u posljednja 24 sata odrađeno je 65 intervencija koje su se većinom odnosile na sanacije krovišta te ispumpavanja vode. Tijekom jučerašnjeg dana otpuštene su dislokacije iz Karlovačke županije i Grada Zagreba koje su upućene u ispomoć, a domicilnim vatrogascima pomoć i dalje pružaju vatrogasne snage iz Zagrebačke, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke i Varaždinske županije.

I na području Karlovačke županije zabilježen je veći broj odrađenih tehničkih intervencija vatrogasaca kao posljedica jakog nevremena. Radi se o intervencijama uklanjanja stabala, sanacije krovišta te ispumpavanja vode. Zabilježeno je 12 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 158 vatrogasaca sa 50 vatrogasnih vozila. Zbog velikih oborina na gornjem toku rijeke Kupe došlo je do naglog porasta vodostaja stoga je glavni vatrogasni zapovjednik uputio izvanrednu dislokaciju vatrogasnih snaga iz Međimurske županije sa 7 vatrogasaca i 3 vatrogasna vozila u ispomoć karlovačkim kolegama u izgradnji box barijera.

Posljedice nevremena sanirale su se i u ostalim županijama pa su vatrogasci Sisačko-moslavačke županije zabilježili 13 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 34 vatrogasaca sa 16 vatrogasnih vozila. Na području Primorsko-goranske županije vatrogasci su uklanjali stabla i granje, sanirali krovišta, izvlačili vozila te izrađivali zečje nasipe, a zabilježeno je 11 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 46 vatrogasaca sa 14 vatrogasnih vozila. I na području Zagrebačke županije zabilježeno je 16 tehničkih intervencija na kojima je ukupno sudjelovalo 76 vatrogasaca sa 21 vatrogasnih vozila, a na kojima su vatrogasci uklanjali srušena stabla se ispumpavali vodu.