Krstičević je, uz razne divote koje je pričao kod Šprajca, oplahnuo i Kotromanovića. I tu je malo zeznuo

Ministar obrane Damir Krstičević još ne zna koliko je koštala vojna vježba, ali je stigao prozvati bivšeg ministra

Udbina: Grabar-Kitarović i Krstićević obišli vojnu vježbu Velebit 18 13.10.2018., Udbina - Vojna vjezba Velebit 18 - Zdruzena snaga glavni je obucni dogadjaj Oruzanih snaga RH u 2018 godini. Rijec je o zdruzenoj  intergranskoj vjezbi svih sastavnica Oruzanih snaga RH - kopnenih, pomorskih, zracnih snaga, specijalnih snaga te cyber snaga, a ujedno je i najslozenija vjezba Hrvatske vojske do sada u neprekidnom trajanju od 72 sata. U vojarni "Josip Jovic" demonstrirana je sposobnost Ekspedicijskog kampa, popuna helikoptera gorivom, radio uredjaji domace proizvodnje. Ministar obrane Damir Krsticevic Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ministar obrane Damir Krstičević nije bio baš raspoložen za odgovaranje na neugodna pitanja u sinoćnoj emisiji RTL Direkt.

Na upit o tome koliko je koštala jučer završena trodnevna vojna vježba Hrvatske vojske “Velebit 18 – združena snaga”, Krstičević je voditelju Zoran Šprajcu odgovorio pitanjem: “Moramo voditi računa o troškovima, mogu ja vas pitati koliko košta ova emisija?”

U nastavku odgovora ministar je kazao kako će s tom informacijom (o koštanju vježbe, ne o koštanju emisije na privatnoj televiziji) izići Glavni stožer nakon završetka analize, te kako za cijelu godinu na uvježbavanje vojska troši otprilike tridesetak milijuna kuna.

Grbin i koncentracija ministra obrane

Nije trebalo dugo da se na izostanak točnog odgovora o cijeni vježbe nakači opozicija, pa je tako već jutros saborski zastupnik SDP-a Peđa Grbin poslao zastupničko pitanje premijeru Andreju Plenkoviću o tome koliko je koštala ova vojna vježba, obrazlažući da to pitanje postavlja premijeru, jer je ministar obrane bio više koncentriran na koštanje emisije u kojoj je gostovao.

Krstičević, međutim, nije samo postavljao pitanja, već je dao i svojevrstan savjet medijima. Na pitanje o tome zašto kasni ophodni brod za obalnu stražu, kazao je samo: “Pitajte gospodina Kotromanovića”.

“Gospodin Kotromanović” je Ante Kotromanović, ministar obrane iz Vlade Zorana Milanovića, koji je na funkciji bio od 2011. do siječnja 2016. godine. Pa smo ga, slijedeći upute ministra Krstičevića, pitali zašto kasni ophodni brod.

Spreman pomoći dragom prijatelju

“Uvijek sam spreman pomoći mom dragom prijatelju Damiru Krstičeviću ako ne zna ili ne želi odgovoriti na neko pitanje”, kaže Kotromanović, pa onda prelazi na razlog kašnjenja. “Ministar ne zna voditi projekt i jasno je da je to razlog zašto brod kasni”.

Ne radi se očito samo o brodu, kako kaže Kotromanović, na netom završenoj vojnoj vježbi nije se pokazao niti jedan projekt započet u posljednje tri godine, otkad su na vlasti bile prvo Vlada Tihomira Oreškovića, a zatim Vlada Andreja Plenkovića u kojoj je Krstičević ministar od njenog potvrđivanja u Saboru, u listopadu 2016. godine.

“Ono na što sam strašno ponosan kad pričamo o vježbi ‘Velebit 2018.’ je činjenica da su se u akciji vidjeli projekti koje je započela moja Vlada, ona koju je vodio Zoran Milanović”, kaže Kotromanović, pa krene s nabrajanjem: helikopteri Kiowa, Panzer haubice, jurišna puška, raketni sustav RBS 15…

“Vlada prije naše, a u kojoj je Krstičević bio savjetnik za obranu, htjela je otpisati taj sustav čime bi naša mornarica izgubila raketnu sposobnost. Koristeći domaću pamet taj sustav je stavljen u funkciju i prije četiri godine smo nakon 23 godine pauze ispalili raketu iz RBS 15. Sretan sam što se to sve pokazalo sad na vježbi”, veli Kotromanović.

Cijena nebitna

Što se tiče cijene vježbe, Kotromanović kaže da je ona za njega nebitna. “Vojska jednostavno mora trenirati”, kaže bivši ministar obrane i dodaje da je MORH u vrijeme kad je on došao za ministra trošio 50, a kad je odlazio 200 tona streljiva.

“Sretan sam i ponosan kad vidim dostignuća Hrvatske vojske i drago mi je da su ljudi koji tri godine vode državu priznali da u rukama imaju vrhunski proizvod”, zaključuje Kotromanović.

Što se tiče ophodnog broda, prvi od pet koji se izrađuju u Brodosplitu trebao bi biti predan obalnoj straži do kraja ove godine. Njihova gradnja je ugovorena krajem 2014., a prvi brod je trebao biti predan već krajem ožujka 2016. godine. Rok je zatim pomaknut do kraja 2017. godine, a sad se aktualni ministar, kako je rekao u RTL Direktu, nada da će biti predan obalnoj straži do kraja 2018. godine.