Kurti i Vučić podržali koncept po kojem bi Srbija de facto priznala Kosovo, svađaju se oko statusa Srba

Glavna točka prijepora je Zajednica srpskih općina na Kosovu

BRUSSELS, BELGIUM - NOVEMBER 21: (----EDITORIAL USE ONLY - MANDATORY CREDIT - "EU COUNCIL / POOL / HANDOUT" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS----) European Union (EU) High Representative for Foreign Affairs Josep Borrell (C - R) meets with the President of Serbia Aleksandar Vucic (L) and the Prime Minister of the Republic of Kosovo Albin Kurti at Brussels, Belgium on November 21, 2022. EU Council / Pool / Handout / Anadolu Agency (Photo by EU Council / Pool / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Premijer Kosova Albin Kurti upoznao je u četvrtak zastupnike kosovskog parlamenta s detaljima francusko-njemačkog prijedloga za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, koji je ranije načelno prihvatio, rekavši da ga smatra “dobrom osnovom za daljnje razgovore”, javili su prištinski mediji.

“Prihvaćamo prijedlog EU za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije i smatramo ga dobrom osnovom za daljnje razgovore i solidnom platformom za napredovanje”, objavio je Kurti na Twitteru nakon sastanka 6. veljače s posebnim izaslanikom EU za dijalog Srbije i Kosova Miroslavom Lajčakom u Prištini.

Beograd: ZSO je ključna točka

Kurti je i danas ponovio da francusko-njemački prijedlog, sada poznat kao plan EU, nije konačni već temeljni sporazum i dobro polazište za dodatne razgovore.

Taj sporazum, kako su ga dvjema stranama u drugoj polovici siječnja predstavili američko-europski diplomati, predviđa poštivanje teritorijalnog integriteta, nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu (Zajednica srpskih općina – ZSO).

Beograd ustrajava na tome da je formiranje ZSO ključna točka za nastavak dijaloga. Kurti je pak ranije rekao da bi mogao razmotriti osnivanje te asocijacije, ali uz šest uvjeta, među kojima je i taj da je u skladu s kosovskim ustavom, da se ne temelji isključivo na etničkim osnovama i da može doći u obzir nakon uzajamnog priznanja.

Nema tu ‘uzmi ili ostavi’

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je predstavnicima SAD-a i EU rekao da je Srbija spremna prihvatiti koncept europskog plana i raditi na primjeni predloženog sporazuma o dijalogu za normalizaciju odnosa s Kosovom.

Beograd je europski prijedlog protumačio kao ultimatum kojim se uvjetuje napredak u eurointegracijskom procesu. Ako ga Srbija ne prihvati, prijeti zaustavljanje stranih investicija i ukidanje bezviznog režima sa zemljama EU, upozorile su srbijanske vlasti.

Vučić je u prošlotjednoj raspravi o Kosovu u parlamentu zastupnicima triput uzastopce ponovio kako neće priznati neovisnost niti prijem Kosova u UN. U današnjem obraćanju parlamentu Kurti je ustvrdio kako je riječ o osnovnom sporazumu, a ne pravno obvezujućem, konačnom sporazumu i da nije riječ o prijedlogu “uzmi ili ostavi”.

Prenemaganje je očekivano

Srbijanski predsjednik ocijenio je danas da je “prenemaganje” Prištine u vezi s formiranjem ZSO “očekivano”. Pokazali su da ne namjeravaju oformiti ZSO i sad čekamo što će učiniti Amerikanci i Europljani, rekao je Vučić.

Kosovo je 2008. proglasilo neovisnost koju Beograd odbija priznati niti se suglasiti s prijemom Kosova u UN. Neovisnost Kosova priznaju vodeće zapadne zemlje, ali ne i Kina, Rusija, Vatikan te pet država članica EU, dok Beograd službeno tvrdi da kosovsku državnost prihvaća manje od 100 država UN-a.

Velika EU mrkva za Srbiju

Inače, u četvrtak je nacrt godišnjeg izvješća o Srbiji Europskom parlamentu podnio njegov posebni izvjestitelj Vladimir Bilčik. Kako se navodi u dokumentu, Europska unija pozdravlja činjenicu da je članstvo u EU strateški cilj Srbije, ali dinamiku puta u EU odredit će normalizacija odnosa s Prištinom i usklađivanje s europskom vanjskom politikom.

Govoreći o izvješću, Bilčik je rekao da je pred Srbijom “velika EU mrkva”, rekavši da će “napredak zemlje ovisiti” o reformama u Srbiji, “poglavito u području vladavine prava”.

Pozdravio je napredak u pravosuđu, ocijenivši kako te reforme moraju biti nastavljene. Poruke iz Beograda i Prištine razumije kao “ohrabrujuće vijesti o dijalogu” dviju strana, rekao je Bilčik. Očekujemo da uskoro vidimo iskorak i to bi bila “odlična vijest za srpski put u EU”, ocijenio je izvjestitelj EP-a.

Neusklađenost vanjskih politika

On je, u kontekstu usklađivanja Beograda s vanjskom politikom Bruxellesa, rekao kako žali zbog niskog stupnja usklađenosti, što podrazumijeva i izostanak sankcija prema Rusiji, navodi RTS.

“Usklađivanje (Srbije) sa sankcijama protiv Rusije ostaje važno za napredak”, rekao je Bilčik.

U Bruxellesu se održava i samit čelnika država-članica Unije, a povjerenik za vanjsku politiku Josep Borrell je uoči skupa izjavio kako je za njega “prva stvar” da danas na tom sastanku izvijesti o dijalogu Beograda i Prištine.