Lalovac kaže da HNB gubi smisao ako ne radi u interesu građana, a Vujčićevo priopćenje ga je iznenadilo

Ministar ističe da nipošto neće odustati od zakona o konverziji

FOTO: PIXSELL

“HNB bi trebala svim svojim polugama, instrumentima, biti upravo ono što njezin naziv glasi: hrvatska i narodna. Inače gubi smisao ako nije hrvatska i ako nije narodna,” istaknuo je ministar financija Boris Lalovac u intervjuu za Media Servis.

Ministar je istaknuo da unatoč svim otporima na koje nailazi njegov zakon o konverziji kredita u švicarskim francima Vlada neće odustati od njega. “S jedne strane vidite HDZ koji sada pokušava ne podržavati ovaj prijedlog, imate pritisak vrlo snažnih poslovnih banaka u Hrvatskoj, koje konstantno rade i preko svojih matičnih banaka iz inozemstva, to se prelijeva i preko njihovog austrijskog ministra, a moram priznati i da nas je neugodno iznenadilo predzadnje priopćenje iz HNB-a kako će ovo sve utjecati, odnosno destabilizirati državu.”

Vujčić se postavio neozbiljno

Komentirao je i svoj najnoviji sukob s guvernerom HNB-a Borisom Vujčićem koji je otvoreno kritizirao prijedlog zakona o konverziji.

“Za mene je neozbiljno ako je toliko alarmantna situacija da se to objavi preko jednih novina, onda se sazove press konferencija i objavi svim medijima. Da se svim medijima ravnopravno prostor da se kaže što znači konverzija, a ne da se samo putem jedne novinske kuće puštaju takvi izračuni. Nama u Vladi svakako nije da se išta destabilizira, vodimo stabilno javne financije, jako nam je bitna stabilnost tečaja. To smo uvijek govorili, za razliku od HDZ-a koji je govorio da će krenuti u devalvacije i da bi oni putem tečajne politike imali neke druge planove, a mi smo vrlo jasno rekli da nam je bitna stabilnost kune, stabilnost zemlje, i time se zapravo i vodimo.”

Stabilnost i sigurnost plaća, a onda slijedi i rast

Nije želio komentirati incijativu Udruge Franak koja je u ponedjeljak zatražila ostavku guvernera Vujčića. “Ja ne bih ulazio u komentare vezano uz poslovanje HNB-a, oni imaju svoje zakone i poslovanja, ovisnost o monetarnoj politici, međutim, ono što jest istina je da jedan dio hrvatskih građana, u ovom slučaju oni koji trebaju konvertirati švicarske franke u eure, su osjetili da je ugrožen jedan dio njihove imovine.”

Za najavljene prosvjede prosvjetara koji traže povećanje plaće od 4 posto, Lalovac je rekao: “Razumijemo ljude, pokušali smo poreznim rasterećenjima povećati plaće, dohodak, najavili smo da ćemo i sljedeće godine ukoliko ostanemo na vlasti već u siječnju i veljači krenuti sa novim rasterećenjem poreza na dohodak pa možda i malo promijeniti porezne razrede i porezne stope, što bi utjecalo na plaće ljudima u znanosti i obrazovanju, ali i u drugim sektorima. Osiguravamo sigurnost i stabilnost plaća, a ukoliko imamo više mjeseci, više kvartala gospodarski rast, ja se nadam da ćemo u budućnosti i za to imati prostora,” optimistično je zaključio ministar.