Lavrova pitali kako opravdava bombardiranje rodilišta: 'Svijet je izmanipuliran, to je vojna baza radikala iz Azova'

I on je govorio o 'laboratorijima za biološko naoružanje u Ukrajini'

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov gestures as he gives a press conference after meeting Ukraine's Foreign Minister for talks in Antalya, on March 10, 2022, 15 days after Russia launched a military invasion on Ukraine. - Russian and Ukrainian foreign ministers are in Turkey to hold face-to-face talks in the first high-level contact since the invasion. (Photo by OZAN KOSE / AFP)
FOTO: AFP

Danas su se u Turskoj sastali ministri vanjskih poslova Ukrajine i Rusije, Dmitro Kuleba i Sergej Lavrov, nakon čega je održana konferencija za medije. Lavrov je kazao da su danas razgovarali o humanitarnim koridorima kao i o napretku ruske vojske na tlu. “Napravili smo to kako bi olakšali situaciju za civile koje nacionalisti koriste kao živi štit. To znamo jako dobro”, ustvrdio je.

Dodao je da ruska strana svakodnevno objavljuje podatke o izbjeglicama te pozvao da se otvore humanitarni koridori. Dodao je da rute tih koridora dogovaraju pregovarački timovi Ukrajine i Rusije. Novinarima je rekao i da su se dotaknuli pitanja cijena i dostupnosti hrane u Europi.

Osvrnuo se i na pregovore s Ukrajinom koji se odvijaju u Bjelorusiji rekavši da je nakon zadnjeg kruga Ukrajina obećala konkretno odgovoriti na neke ruske prijedloge. “Ukratko, danas smo razgovarali o tome”, rekao je pa otvorio prostor za novinarska pitanja.

Tvrdi da nisu napali Ukrajinu, priča o laboratorijima biološkog oružja

Novinar BBC-ja ga je pitao vjeruje li da može doći do prekida vatre koje bi trajalo 24 sata. Lavrov je odgovorio da ‘će se posebna vojna operacija nastaviti dok Putinova strategija ide po planu’. Dodao je i da se Zapad ponaša opasno jer šalje obrambena sredstva Ukrajini.

Na pitanje planiraju li napasti druge zemlje rekao je da ne planiraju, jer nisu napali ni Ukrajinu. Tvrdio je da je Rusija bila ugrožena i da je trebala braniti Donjeck i Lugansk. Ponovio je i tvrdnje da je Ukrajina planirala napasti Rusiju pa dodao da se Pentagonovim novcem u laboratorijima eksperimentira s patogenima koji se mogu koristiti za biološka oružja.

Dodao je da ga ne čudi da SAD to poriče, kao i da EU tvrdi da nema podataka o tome. “I UN kaže da nema podataka. Ni to nije čudno, sve se to provodilo tajno”, kazao je pa dodao da se takvi laboratoriji stvaraju u bivšim državama SSSR-a koje graniče s Rusijom. “Neće se izvući s tim”, kazao je i dodao da Pentagon mora znati kako postoje posljedice za njihova djela te da isto vrijedi za sve koji potiču slanje plaćenika u Ukrajinu.

Lavrov tvrdi da je dječja bolnica vojna baza

Novinarka CNBC-ja je pitala kako opravdava bombardiranje dječje bolnice i rodilišta. Lavrov je na to ustvrdio da su Rusi prije nekoliko dana predali informacije Vijeću sigurnosti UN-a da su tu bolnicu zauzeli ‘radikali iz Azova’. “Sve žene i radnici su prevezeni drugdje, to je vojna baza azovskog bataljuna. Sami zaključite. Vidio sam napise vašeg i drugih medija, jako su emocionalni”, rekao je pa dodao da je potrebno čuti i mišljenje druge strane. Uvjeravao je da su mediji izmanipulirani ovom pričom.

Što se tiče ekonomske situacije, Lavrov je izjavio kako će ju oni riješiti. “Sami ćemo riješiti svoju ekonomsku situaciju. Naš predsjednik će to riješiti. Mi pokušavamo već godinama privući pažnju na to da je Ukrajina antiruska”, kazao je. Lavrov je rekao da Rusija želi neutralnu Rusiju i da inzistiraju na tome da ne ulazi u NATO savez. Kazao je da su spremni razgovarati o sigurnosti Ukrajine i Europe ako se jamči i sigurnost Rusije. Dodao je da po novim izjavama Zelenskija vidi da je to i njemu jasno te da to daje prostor za optimizam.

Novinare je potom uvjeravao da će njegova zemlja prevladati krizu u kojoj je pa napao Zapad. “Nemamo iluzija, Zapad vas može izdati u bilo kojem trenutku, kao i svoje vrijednosti. Nikad dosad nije viđeno da netko samo pucne prstima i oduzme pravo vlasništva. Vidimo da su narušene sve zapadne vrijednosti oduzimanjem privatnog vlasništva”, kazao je pa dodao da će napraviti sve da ne ovise o Zapadu.

Kaže da Pentagon ima više bioloških laboratorija po svijetu

Lavrov je kritizirao i NATO, upitavši kako oni mogu odlučivati o sigurnosti Rusije. Kazao je da je zapad taj koji provocira sukob jer je tjerao Ukrajinu da izabere stranu, dok Rusija želi da Ukrajina bude neutralna. Govoreći o potencijalnom sastanku predsjednika Putina i Zelenskija, rekao je da Putin nije u potpunosti odbacio tu mogućnost pa dodao da je za to potrebno još priprema. Novinar talijanske agencije je pitao o glasinama o biološkom oružju.

“Jako smo zabrinuti oko glasina da je Pentagon napravio nekoliko bioloških laboratorija u Ukrajini kao i da ih rade po svijetu i krše konvenciju o biološkom oružju. Zatražili smo da nam odgovore na to”, kazao je.

Novinar britanskog Sky Newsa je pitao Lavrova zašto bi Ukrajinci trebali ozbiljno prihvatiti išta što je on danas rekao. “Do zadnjeg smo htjeli sve riješiti diplomatski, pokrili sva pitanja o sigurnosti, rečeno nam je da je Ukrajina naša. Putin je objasnio zašto je krenuo s vojnom operacijom, želimo demilitariziranu Ukrajinu koja neće stvarati prijetnje ili biti nacistička država, zemlju u kojoj ortodoksna crkva nije zabranjena”, kazao je Lavrov.

Kaže da postoji agresija na bilo što rusko od jezika do vjere

Lavrov je dugo govorio o onome što on smatra dvostrukim mjerilima pa pitao je zašto je, primjerice, Albancima se pljeskalo kada su htjeli neovisnost, dok Rusiji nije dozvoljeno isto? “Albancima u Jugoslaviji ne da je to dozvoljeno, oni si gurnuti u tom smjeru. Britancima i drugim zemljama nije bilo u interesu imati preveliku zemlju na Balkanu a isti im je cilj i po pitanju Rusije. Tu se ne radi o Ukrajini, tu se radi o agresiji na bilo što rusko. Interesu, vjeri, jeziku, sigurnosti. Reakcije na naša djela su sada jako agresivne i to pokazuje da se radi o borbi za život”, zaključio je.

Lavrova su pitali i što misli o zemljama koje šalju oružje Ukrajini, gdje povlači liniju za djelovanje prema njima. “Te zemlje rade kolosalnu prijetnju za sebe same kada daju to oružje i svjedoče kako ga ukrajinske vlasti dijele svima bez kontrole. Nikad nismo rekli da imamo planove prema NATO zemljama. Moja nova kolegica Liz Truss, britanska ministrica je rekla da su naši daljnji ciljevi Baltik i Moldavija. Mi to nikada nismo rekli, ali ona je već poznata po takvim izjavama”, kazao je.

Jedno od pitanje bilo je i vjeruje li da je moguć nuklearni rat. “Ne želim vjerovati i ne vjerujem u to”, rekao je. Kazao je da je to nešto o čemu govore zapadne zemlje i predstavnici NATO saveza. Zadnje pitanje bilo je o pregovorima, je li Rusija zaista spremna riješiti sukob na takav način te kako može govoriti o diplomaciji dok se bombardiraju dječje bolnice. “Vidite, to je treći put da me se pita za rodilište i da se odgovor ne želi čuti. Zapadni mediji ne žele čuti, rekli smo: azovski bataljun je preuzeo tu bolnicu, koriste civile kao živi štit”, kazao je.

Kaže da je potrebna denacifikacija Ukrajine

Govorio je o prijedlozima za rješenje situacije rekavši da su prva sigurnosna rješenja za situaciju u Ukrajini Rusi nudili još u prosincu kada su govorili da se ta zemlja ne bi trebala uključiti u NATO jer bi tako jačala svoju sigurnost na štetu Rusije. “Bio je dokument koji je trebalo potpisati, da nitko neće jačati svoju sigurnost na štetu drugoga, a kada je došlo do prijedloga da se to potpiše…umjesto da nam odgovore, dobili smo dokument Borella i Stoltenberga, da se ne brinemo i da su oni spremni razgovarati”, ispričao je.

Ustvrdio je da Rusija sve želi riješiti diplomatski pa dodao da je za demilitarizaciju Ukrajine potrebna denacifikacija te zemlje. Ispričao je da su u separatističkim Lugansku i Donjecku zabilježili brojna granatiranja, pa i paljenja živih ljudi te da imaju dokaze o tome. Kritizirao je zapadne novinare koji o tome nisu pisali dok ruski mediji jesu.