Lažna prijava prebivališta je kažnjivo djelo. Ako na tome izvuku neku korist, građani moraju i u zatvor

Pronašli smo suce, policajce i profesore pod optužbama zbog lažnih prebivališta. Evo kako su kažnjavani

Šef premijerovog ureda Zvonimir Frka Petešić priznao je da je lažno prijavio prebivalište na Dugom otoku u mjestu Sali, te nakon toga dobio državni stan u Zagrebu. Potvrdio je da je u Salima prijavljen od 27. rujna 2017., na obiteljsku kuću svog oca.

S obzirom na to da se prebivalište prema zakonu mora prijaviti tamo gdje se osoba planira nastaniti, Telegram je pitao Policijsku upravu zadarsku na osnovu čega su mu uopće odobrili prijavu prebivališta na toj adresi. Kažu nam da nisu provjeravali na terenu živi li doista Frka-Petešić u Salima, a u međuvremenu je on prijavio boravište u Zagrebu. Premijer Andrej Plenković brani svog suradnika i tvrdi da slučaj njegovog stana uopće nije tema. I iz Vlade također kažu da je sve OK.

Zašto je nužno istražiti ovaj slučaj?

Međutim, ovdje valja podsjetiti da prema Zakonu o prebivalištu svaki građanin, a logično je onda i gospodin Frka Petešić, mora policiji predati potpisanu izjava kojom potvrđuje da se nastanio na adresi na kojoj želi prijaviti prebivalište. U slučaju da je dao lažnu izjavu taj potez podliježe prekršajnoj odgovornosti i prekršajnoj sankciji u iznosu od 500 do 5.000 kuna. Nerijetko policajci i na terenu provjeravaju prebiva li netko na adresi na kojoj se prijavio.

Dok državno odvjetništvo čeka što će reći ostala nadležna tijela o ovom slučaju, Telegram je kroz sudsku praksu provjerio kako su prolazili oni koji su lažno prijavljivali prebivališta i na taj način varali državu. Manevar je to kojim se uglavnom želi izbjeći plaćanje visokih prireza, ostvariti pravo na putne troškove ili steći neku drugu nepripadajuću imovinsku korist.

Sam Frka Petešić do sada si je već priskrbio oko 400 tisuća kuna, jer ne plaća najam stana u Zagrebu već kao dužnosnik koristi službenu nekretninu. Pravni stručnjak, odvjetnik Anto Nobilo već je jučer izjavio kako je ovaj slučaj nužno istražiti.

Školu prevario lažnim prebivalištem

Pet mjeseci zatvora pravomoćno je bilo dosuđeno djelatniku jedne škole na području Vukovarsko-srijemske županije koji je na osnovu lažnog prebivališta uzimao putne troškove. Utvrđeno je daj na taj način protupravno uzeo 27.620 kuna.

Naime, u računovodstvo škole dostavio je dokumentaciju u kojoj je bila navedena adresa prebivališta na kojoj nije stanovao. Tako je lažirajući svoje prebivalište doveo u zabludu djelatnicu računovodstva škole.

Ona je njegove troškove svaki mjesec obračunavala, a Županija vukovarsko-srijemska uplaćivala ispostavljene iznose na žiro-račun škole. Zatim je škola taj novac uplaćivala svom djelatniku. Iako je pravomoćno na Županijskom sudu u Osijeku bio osuđen na šest mjeseci zatvora, uspio je u procesu pred Vrhovnim sudom RH kaznu tek malo ublažiti. No, potvrđeno je da je doista varao svog poslodavca lažnim prebivalištem.

Kontrolori leta na lažnim adresama

Telegram je prvi nedavno pisao o slučaju skupine kontrolora leta koji su lažno prijavili prebivališta. Umjesto u Zagrebu prijavili su se mahom na područjima od posebne državne skrbi. Na osnovu lažnih prebivališta godinama su, kako stoji u policijskoj prijavi, ostvarivali pravo na putne troškove, ali i varali Grad Zagreb na prirezu. Zbog toga ih se tereti za utaju poreza i prijevaru, a šteta s kojom se u ovom trenutku povezuju doseže dva milijuna kuna.

Prema podacima koje smo do sada prikupili, umjesto u Gradu Zagrebu koji ima najveći prirez i gdje su kontrolori doista živjeli, prebivališta su prijavljivali na adresama u mjestima bez prireza – Samoboru, Krapinskim Toplicama, Lekeniku, Glini, Gvozdu, Krašiću… Ovdje valja spomenuti da je riječ o ljudima koji zbog složenosti svog posla imaju gotovo najviše plaće u državi, koje se one kreću od 47 do 60 tisuća kuna neto. Unatoč tome, prebivališta su lažno prijavljivali u mjestima bez prireza kako bi izbjegli plaćanje tih davanja lokalnoj samoupravi.

Za utaju poreza Kazneni zakon propisuje i do deset godina zatvora.

I profesori su lažirali prebivališta

Svojevremeno je afera s lažnim prebivalištima potresla i Pravni fakultet u Splitu. Profesori Hrvoje Kačer i Andrija Crnković našli su se u optužnici Općinskog državnog odvjetništva u Splitu koje ih je 2013. teretilo za prijevaru.

Kačer, inače profesor na katedri za građansko pravo, bio je optužen da je 1. veljače 2009. do 31. prosinca 2012. neistinito fakultetskom računovodstvu prikazivao da na radno mjesto u Split putuje iz mjesta prijavljenog prebivališta na otoku Braču, iako je stvarno živio u Splitu. Zbog toga mu je, tvrdilo je tužiteljstvo, neosnovano isplaćeno 50.100 kuna putnih troškova na štetu splitskog Pravnog fakulteta. Na Općinskom sudu u Šibeniku te je optužbe oslobođen, no nakon žalbe tužiteljstva viši sud vratio je slučaj na ponovno suđenje. Nova presuda još nije donesena.

Crnković je pak lažirao da putuje iz mjesta prijavljenog prebivališta u Omišu, iako je stvarno prebivao u Splitu. Za to mu je fakultet platio oko 27 tisuća kuna putnih troškova. Na sudu je Crnković vrlo brzo priznao krivnju, te je dobio uvjetnu zatvorsku kaznu. Izrazio je kajanje izjavivši da mu je žao zbog svega te da je spreman odmah platiti cijeli iznos svom poslodavcu. Zbog toga je i dobio blagu osudu za prijevaru – šest mjeseci zatvora uvjetno s rokom kušnje od jedne godine. Kako je na sudu prošao profesor Kačer nije nam službeno potvrđeno.

Lažno prebivalište imao i policijski šef

U tijeku je još i sudski postupak što je na Općinskom sudu u Zadru pokrenut protiv Zrinka Perice, bivšeg načelnika zadarske krim policije, zbog prijevare na temelju lažnog prebivališta. Optužnica protiv njega podignuta je još 2014., a tereti ga se da je od 20. veljače 2003. do 23. veljače 2012. ostvarivao poreznu olakšicu i tražio putne troškove tako što je tvrdio da putuje iz Benkovca u Zadar.

U Poreznoj prijavi, sumnja se, Perica je navodio da stvarno živi u mjestu gdje je obiteljska kuća njegovih roditelja te je ostvario neosnovani povrati poreza od 23.331,26 kuna.

Osim toga, optužen je i da je 9. siječnja 2003. do 12. srpnja 2004. uzimao putne troškove na koje nije imao pravo. Okoristio se, tvrdi tužiteljstvo, za 17.752 kune. Ukupna šteta za RH, prema optužnici protiv Perice, iznosi 41.083,26 kuna.

Čovjek je priznao lažno prebivalište

Da ima lažno prebivalište u Hrvatskoj priznao je čovjek kojeg je Carinska uprava prijavila zbog privremenog uvoza vozila iz BiH na što nije imao pravo. Na Prekršajnom sudu dobio je novčanu kaznu od 4.000 kuna. Uslijedila je žalba s dosta nevjerojatnim obrazloženjem.

“Moje prebivalište nije u Republici Hrvatskoj već u Bosni i Hercegovini. U Republici Hrvatskoj da ima samo prijavljeno prebivalište forme radi, zbog stjecanja prava na domovnicu. Sve životne aktivnosti da su mi vezane uz Bosnu i Hercegovinu, čiji sam državljanin. Stvarno prebivam u Ljubuškom sa suprugom i svojom djecom. Dakle nemam prebivalište u Republici Hrvatskoj, te se prema tome na mene ne odnose odredbe Carinskog zakona prema kojima bih bio odgovoran za carinski prekršaj”, naveo je okrivljenik u žalbi. Sud mu tu žalbu nije prihvatio.