Liječnici bez granica upozoravaju na mine, izbjeglicama se savjetuje da se drže cesta i ne ulaze u šume

Upozorava se na mogućnost da izbjeglice slučajno uđu u minsko polje

16.09.2015., Tovarnik - Izbjeglice koje dolaze iz Srbije ilegalnim putem policija dovodi u PP Tovarnik. Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
FOTO: Marko Mrkonjic/PIXSELL

Migranti koji su preživjeli teško i neizvjesno putovanje preko Sredozemnog mora kako bi se dočepali sigurnosti u nekoj od bogatijih država EU-a mogli bi se na balkanskoj ruti suočiti s novom opasnošću – minama zaostalim iz rata na području istočne Hrvatske na granici sa Srbijom, prenose u srijedu svjetski mediji upozorenje Liječnika bez granica (MSF) nakon što su zbog blokade mađarske granice migranti krenuli prema Hrvatskoj, kao alternativnim pravcem za zapadnu Europu.

Ministarstvo vanjskih poslova je u srijedu priopćilo da je privelo 373 stranih državljana, među kojima 75 žena i 73 djece, koji su kod Tovarnika, u istočnoj Slavoniji, prešli srbijanski granicu, nakon čega su prebačeni u prihvatni centar nedaleko od Zagreba gdje će se zbrinuti.

Ured za razminiranje savjetuje izbjeglicama da se drže cesta

Nova ruta preko Hrvatska nagnala je MSF da upozori na mogućnost da migranti slučajno uđu u minsko polje zaostalo iz rata, prenoseći podatak Hrvatskog centra za razminiravanje o 51.000 mina zaostalih iz rata, uključujući u pograničnom području između Srbije i Hrvatske, izvijestio je CNN.

Iako su minska polja u Hrvatskoj vidljivo obilježena, Hrvoje Debac, savjetnik u Uredu za razminiranje, poručuje ljudima da se drže cesta te da ne ulaze u polja i šumovita područja.

U akciju pomoći izbjeglicama uključio se Google

CNN ističe da se radi o najvećoj migrantskoj krizi od Drugog svjetskog rata, a Google je objavio da će donirati prvih 5,5 milijuna američkih dolara za pomoć izbjeglicama. Taj će novac biti proslijeđen udruzi Network for Good koja će sredstva, prema potrebi, proslijediti MSF-u, agenciji UN-a za izbjeglice, udruzi Save the Children i ostalim međunarodnim humanitarnim agencijama.

Google je najavio i da će na svaki euro pomoći koju pojedinci uplate sam uplatiti isti iznos kako bi se dostigao cilj od deset milijuna eura. Europska unija još uvijek nastoji pronaći rješenje za prihvat 160.000 migranata, a pojedine zemlje odlučno se protive sustavu kvota. Od početka godine u Europu je iz Sirije, Iraka, Afganistana i Eritreje ušlo oko 430.000 migranata.