Liječnici nakon sastanka u Ministarstvu: 'Idemo u prosvjed'

'Želimo vjerovati samo djelima, a ne riječima', rekli su i potvrdili prosvjed za 18. ožujka na Markovu trgu

13.02.2023., Zagreb - Hrvatski llijecnicki sindikat, Hrvatska llijecnicka komora, Hrvatska udruga bolnickih lijecnika, Koordinacija hrvatske obiteljske medicine i Inicijativa mladih lijecnika organizirali su konferenciju za medije zbog opceg nezadovoljstva lijecnika stanjem u hrvatskom zdravstvu. predsjednik Hrvatske lijecnicke komore Kresimir Luetic Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Čelnici pet krovnih liječničkih udruga izvijestili su u petak nakon sastanka u Ministarstvu zdravstva da će se prosvjed liječnika, najavljen za 18. ožujka, održati unatoč nekim najavama i prijedlozima koje su čuli na sastanku.

“Želimo vjerovati samo djelima, a ne riječima. Što se tiče prosvjeda, on ide 18. ožujka na Markovu trgu”, izjavio je novinarima predsjednik Hrvatske liječničke komore (HLK) Krešimir Luetić. Istaknuo je da su na sastanku s ministrom Vilijem Berošem čuli određene najave, prijedloge i aktivnosti no “poučeni ranijim iskustvom čekaju konkretna djela”.

Nezadovoljni radno-pravnim statusom

“Upozorili smo ministra, tj. ispravili smo brojne netočne informacije koje je iznio u javnost, a tiču se plaća liječnika i statusa ‘robovlasničkih’ ugovora”, kazao je Luetić. Nakon što su udruge dale izjavu čeka se izjava ministra zdravstva Vilija Beroša.

Ministarstvo je pozvalo HLK i “suradne udruge” nakon provedene ankete koja je pokazala veliko nezadovoljstvo liječnika, zbog čega je najavljen njihov prosvjed 18. ožujka na Markovu trgu.

Anketu su proveli HLK, Hrvatski liječnički sindikat, Hrvatska udruga bolničkih liječnika, Koordinacija hrvatske obiteljske medicine i Inicijativa mladih liječnika, a ispunilo ju je 41 posto liječnika u javnom zdravstvu, odnosno njih 5700, od kojih je 97 posto izrazilo nezadovoljstvo svojim radno-pravnim statusom.

Traže veće koeficijente složenosti

Udruge traže izjednačavanje koeficijenata složenosti poslova specijalista s užim specijalistima, liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s bolničkim liječnicima, kao i uvećanje koeficijenata specijalizantima za najmanje 10 posto.

Također, traže donošenje zakona o radno-pravnom statusu liječnika do kraja proljetnog zasjedanja Sabora, usklađivanje rada liječnika s vremensko-kadrovskim normativima i ukidanje “robovlasničkih” ugovora za specijalizante.