Liječnici ne žele oduzimati vozačke: 'Guramo pacijente u ruke nadriliječnika, to je pendrek-zakon'

Istaknuli su i kako ispod radara prolazi Zakon o zaštiti tajnih podataka

FOTO: Screenshot N1

Liječničke udruge posljednjih dana glasno kritiziraju prijedlog izmjena Zakona o sigurnosti prometa, prema kojem bi obiteljski liječnici odlučivali o zdravstvenim sposobnostima vozača. Uoči današnja sjednice Odbora za zdravstvo u Hrvatskom saboru, izjavu novinarima dala je Renata Sabljar-Dračevac, predsjednica Odbora. Upozorila je da se ovakvim zakonom može “narušiti privilegirani odnos liječnika i pacijenta, gdje postoji liječnička tajna”.

“Slat ćemo pacijente na preventivne preglede, a ovakvim zakonom ih guramo u ruke nadriliječnicima. Jer se oni više neće usuditi obratiti svojim liječnicima. Liječnik je dužan u dva klika miša oduzeti pacijentu vozačku dozvolu. Dosad se to rješavalo samo u medicini rada, a ovo je druga situacija. Hrvatski branitelji oboljeli od PTSP-ja zgroženi su ovime, svjesni da im se mogu oduzeti vozačku zbog lijekova koje uzimaju”, naglasila je.

‘Loš i opasan put’

Tomislav Furlan, predsjednik Hrvatskog društva medicine rada smatra da su ovi prijedlozi “pendrek zakon u kojem je pendrek preseljen u ruke liječnika”, što je, po njemu, sramotno. Rekao je i kako bi se usudio reći da “preko 80 posto policajaca u Hrvatskoj nema utvrđenu važeću zdravstvenu sposobnost”.

Riječ je zatim uzeo liječnik Leonardo Bressan, predsjednik NO Koordinacije hrvatske obiteljske medicine. Istaknuo je da ispod radara prolazi Zakon o zaštiti tajnih podataka, “koji točno utvrđuje što je to profesionalna tajna”, među ostalim, i liječnička.

“Mislim da je to jako loš i opasan put, apeliram na moralnu i etičku savjest zastupnika u saboru da se ne upecaju na takve opasne udice. Mi u cijelosti kao struka smo protiv donošenja takvih rješenja”, poručio je. “Osobno se unaprijed ispričavam ako budem prisiljen, silom Zakona, da oduzmem ili suspendiram vozačku dozvolu svojim pacijentima, hrvatskim ratnim vojnim invalidima”.