Nekad je nužno odabrati stranu

Ljekarnička komora odlučila je da neće kazniti magistru koja curi nije htjela izdati antibebi pilule

Razmotrili su slučaj i odlučili da u ovom slučaju magistra nije prekršila etički kodeks

Povjerenstvo za etiku i deontologiju Hrvatske ljekarničke komore razmotrilo je slučaj magistre koja je u ljekarni u Zagrebu zbog proziva savjesti odbila jednoj curi izdati antibebi pilule i odlučio kako ona u tom slučaju nije prekrišila etički kodeks.

Kako pišu u svojoj odluci, budući da u ovom slučaju nije bilo ugroze zdravlja i života, a pacijentici je lijek u istoj ljekarni izdan sutradan, Povjerenstvo je zaključio da je magistra naprosto imala pravo na priziv savjesti, prenosi RTL.

Preciznije, nije prekršila članak Kodeksa ljekarničke etike i deontologije koji kaže da “magistar farmacije ima pravo priziva savjesti samo ako time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika”.

Ministar misli da je ovakav slučaj nedopustiv

Za slučaj da vas treba podsjetiti, ova je magistra u Ljekarni Čelina na Jodranovcu jednoj curi odbila izdati ginekološki propisane kontracepcijske pilule koje koristi zbog preobilnog menstrualnog krvarenja, a i kao metodu kontracepcije. Cura se sa svojom pričom javila medijima, ali se i službeno žalila Hrvatskoj ljekarničkoj komori.

O ovom slučaju oglasio se i ministar zdravstva Milan Kujundžić koji je postupak magistre ocijenio nedopustivim. Rekao je kako kako “svaki pacijent u bilo kojoj ljekarni ima pravo dobiti lijek za koji ima recept te da ljekarnik ima pravo na priziv savjesti, ali ne na radnom mjestu u ljekarni.”

Koje su bile moguće kazne?

U Kodeksu ljekarničke etike i deontologije, inače, piše da “magistar farmacije ima pravo priziva savjesti samo ako time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika” te da “ljekarnici imaju pravo odbiti provođenje ljekarničke skrbi u slučajevima kad se to kosi sa njihovim osobnim uvjerenjima, moralom ili religijom, te kad vjeruju da će njihova savjest biti povrijeđena tim postupkom”, no u tom slučaju “prigovor trebaju uputiti pretpostavljenim, a nikako pacijentu ili propisivaču”.

Da je Povjerenstvo zaključilo kako je ova magistri prekršila Kodeks, moglo joj je izdati upozorenje, odnosno najblažu kaznu. Druga opcija bila bi opomena, dok je najgora kazna oduzimanje licence, no takva se kazna izriče samo za slučaj koji dovede do smrti pacijenta.