Liječnik dječaka čiji su roditelji odbili liječenje kemoterapijom kaže da je preklinjao oca da ga ostavi u bolnici

Inuk B. umro je u u subotu od posljedica ne-Hodgkinova limfoma

15.05.2015., Zagreb - Ilustracija. Medjunarodni dan obitelji - 15. svibnja proglasili su Ujedinjeni narodi svojom rezolucijom 1993. godine. Prvi put se taj dan obiljezio 15. svibnja 1994. godine i poceo se obiljezavati s ciljem da se naglasi vaznost obitelji, a ovogodisnje obiljezavanje odvija se pod motom Poboljsanje socijalne integracije i medjugeneracijske solidarnosti. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U subotu je u Rijeci od posljedica ne-Hodgkinova limfoma preminuo devetogodišnji Inuk B., čiji su roditelji ranije odbili liječenje kemoterapijom, a predstojnik klinike i dječakov liječnik Goran Palčevski za 24sata ispričao je što se događalo otkad je Inuka prije mjesec dana, 5. kolovoza, primio u bolnicu.

“Ja sam osobno prvog dana razgovarao s ocem, apelirao sam na njega te ga pokušao urazumiti i predočiti mu koliko svojim stavom dovodi u opasnost život djeteta. U konačnici taj njegov stav je bio i koban za dijete. Da je dijete ostalo kod nas, djetetu bi se sigurno pomoglo i uvjeren sam da u konačnici do ovako neželjenog ishoda ovako brzo ne bi došlo”, uvjeren je prof. Palčevski.

Liječnik kaže da se osjećao poraženo

“Nemojte me više nagovarati jer što me više i upornije budete nagovarali, to ću ja biti tvrđi u odbijanju”, navodno je pročelniku Klinike za pedijatriju riječkog KBC-a odgovorio dječakov otac, nakon čega je potpisao da ga na vlastitu odgovornost vode izvan bolnice. Nakon toga sina su odveli kod iscjeliteljice, a mjesec dana poslije dječak je stigao u bolnicu na izmaku snaga te je nakon dva sata preminuo u strašnim mukama.

Dr. Goran Palčevski
Dr. Goran Palčevski Marko Lukunić/PIXSELL

“Kad sam čuo da je dječak preminuo, osjećao sam se loše, prazno i jednostavno potišteno. Jer znate da ste uložili golemi trud u nešto, a niste postigli rezultat. Osjećao sam se poraženo”, rekao je za 24sata predstojnik klinike Palčevski i dodao da se nikad nije sreo s ovakvim slučajem.

Konačna dijagnoza nikad nije napravljena do kraja

“Moram reći da kod djeteta zbog protivljenja roditelja u konačnici nije niti napravljena konačna dijagnoza nego je ona započeta. Mi smo se s vrlo velikom vjerojatnošću bili približili osnovnoj dijagnozi. Roditeljima je zbog toga predloženo i savjetovano da dijete ostane kod nas, međutim, kako su oni na svoju odgovornost uzeli dijete a nije postojala nikakva mogućnost zadržavanja djeteta, konačna dijagnoza nije napravljena do kraja”, objasnio je Palčevski i dodao da je osobno svakodnevno bio u kontaktu s raznim službama ne bi li pomogao djetetu bez obzira na to što nije bio u bolnici.

Palčevski poručuje ljudima da ne budu toliko nepovjerljivi u zdravstveni sustav nego da sustavu vjeruju. “Sustav možda nije savršen i svatko će možda naći neku svoju opasku, neku svoju primjedbu i primjer kada nešto nije funkcioniralo kako treba, ali u principu sustav dobro funkcionira i mislim da imamo zdravstveni sustav koji je na razini zapadne Europe”, kaže Palčevski.