Lijepo je da premijer ne da Srbiji da povezuje Hrvatsku i NDH, ali što ćemo s potezima naše Vlade?

Ustaške mirovine, novac proustaškoj udruzi koja negira Jasenovac, ustaški pozdrav...

Komentirajući u četvrtak na sjednici Vlade srpsku izložbu o ustaškom logoru Jasenovac, premijer Andrej Plenković kazao je kako službeni Zagreb nikad neće dopustiti da se Hrvatska povezuje sa NDH. “Srbija je izložbom u New Yorku pokušala instrumentalizirati tu temu i staviti poveznicu između današnje Hrvatske i NDH, a mi znamo da se današnja Hrvatska temelji na sasvim drugim vrijednostima”, rekao je premijer.

I zaista, kao važan zadatak hrvatske diplomacije i politike čini se jasno objasniti ono što piše u našem Ustavu, ako to dođe u pitanje – hrvatska se država, između ostalog, temelji na odlukama Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) iz 1943., potom u Ustavima Socijalističke Republike Hrvatske, a nasuprot proglašenju NDH. No, Vlada premijera Plenkovića trebala bi takvu politiku provoditi i na unutarnjem planu. Sugeriramo nekoliko stvari koje bi mogla riješiti, kako se Hrvatsku više ne bi povezivalo s NDH.

1. Hrvatska i danas isplaćuje mirovine ustašama.

Hrvatska i danas isplaćuje ustaške mirovine veteranima vojske NDH. Prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, Hrvatska između ostalog isplaćuje mirovinu “pripadnicima Hrvatske domovinske vojske moblizirane od 17. travnja 1941. do 15. svibnja 1945. i za obiteljsku mirovinu ili do obiteljske mirovine ostvarene nakon smrti tih pripadnika”.

Ustaške mirovine omogućio je Hrvatski Sabor 1993. godine izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskog i invalidskom osiguranju i tada su pripadnici ustaške vojske, nazvani “domovinska vojska”. Mediji su prije nekoliko godina pisali o proceduri za dobivanje ustaške mirovine. Prvi je korak da Hrvatski državni arhiv tražitelju mirovine potvrdi da je bio u ustašama. Na službenim stranicama Arhiva za to postoji “Obrazac za pripadnike oružanih snaga NDH”. Uz osobne podatke potrebno je navesti i u kojim je ustaškim ili domobranskim jedinicama služio tražitelj te kratak opis kretanja u oružanim snagama.

2. Možda ne bi bilo pametno financirati udrugu koja negira Jasenovac

Ministarstvo branitelja ove je godine dodijelilo 50.000 kuna proustaškoj udruzi “Društvo za istraživanje trokstrukog logora Jasenovac”. Radi se o udruzi koja negira stvaran karakter logora u Jasenovcu. Igor Vukić, tajnik spomenute udruge lani je izjavio kako je prema njihov podacima “Jasenovac bio radni logor za protivnike NDH (u najvećem broju komuniste i njihove suradnike) te za skupinu Židova koji su bili izuzeti iz deportacija u njemačke logore.” Kaže i kako su “članovi društva uvjereni da bi sveobuhvatno istraživanje potvrdilo ocjenu da je to bio radni i sabirni logor, kako mu je glasio i službeni naziv, u koji zatočenici nisu dovođeni s namjerom da bi bili ubijani.”

Predsjednik udruge je katolički svećenik Stjepan Razum koji tvrdi kako je Jasenovac mit te kako ne postoji dokazi o masovnom stradavanju u tom logoru za vrijeme Drugog svjetskog rata. Razum je pročelnik Odjela depozita Zagrebačke nadbiskupije u Državnom arhivu te voditelj matičnog ureda Zagrebačke nadbiskupije. Na svojim društvenim mrežama Razum aktivno promovira knjigu i ideje Elvisa Duspare koji tvrdi kako je zemlja ravna ploča. Ministarstvo branitelja Tome Medveda ovoj je udruzi dodijelo 50.000 kuna za projekt pod nazivom “Otkrivanje istine o logoru Jasenovcu kao podrška sudionicima i stradalnicima 2. svjetskog rata”.

3. Ustaški pozdrav je kod nas nerijetko sasvim okej

Ploča HOS-a s ustaškim pozdravom Za dom spremni Plenkovićeva je Vlada odlučila riješiti premještanjem iz Jasenovca u Novsku. Vlada je najavila kako se radi na Zakonu o totalitarnim simbolima koji će nastati na temelju preporuka Vijeća za suočavanje s prošlošću na čijem je čelu predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić. Dok se taj zakon ne donese, kako se čini, premijer Plenković odlučio se na kompromisno rješenje u obračunu s ustaštvom i ustaškim simbolima.

Ukoliko još netko, kao predsjednica koja je tvrdila da je Za dom spremni stari hrvatski pozdrav, ima dilema oko ustaškog pozdrava, sugeriramo ovaj tekst.