Ljudima baš nije simpatično Bandićevo sumanuto povećavanje kluba u Saboru. Ne miče se s 2,9 posto podrške

Telegramov urednik politike analizira rejtinge političkih stranaka u 2018.; ovo je zadnji nastavak, o stranci Milana Bandića

Hiperenergični zagrebački gradonačelnik i magnet za političke prebjege na štakama, kako li ga se već posljednjih dana ne naziva uspio je, eto, danas svojoj saborskoj kolekciji dodati i dvanaestog zastupnika, prebacujući tako stvarni izborni rezultat koji je njegova koalicija ostvarila za 600 posto.

I to je samo dosad. Jer, kao što to nisu bile Marija Puh ili Milanka Opačić, tako vjerojatno ni donedavni HSS-ovac Mladen Madjer nije – posljednji.

Zašto?!

Zašto Milan Bandić okrupnjava saborski klub zastupnika svoje stranke, Reformista i nezavisnih, posebno je pitanje na koje bi odgovor mogli dati naredni mjeseci. Svakako je 12 zastupnika veća poluga pritiska na Vladu nego dvoje, ali kako je prilično izgledno da svi ti ljudi zbog Bandića ne bi baš skočili u vatru (čitaj, rušili Vladu), jasno je da je doseg i te, sve veće i skuplje poluge – ograničen.

Riječju “skuplje” ovdje se ne želi implicirati da Bandić okuplja svoje Pokem… zastupnike nudeći im razna materijalna dobra, to će, eventualno, utvrditi institucije koje, je li, rade svoj posao.

Cijena ‘izvođenja Vrdoljaka’

Ne, cijena ovakve političke kupovine utjecaja u Saboru (ali i u Gradskoj skupštini, gdje je Bandićev proračun prošao zahvaljujući trojici oporbenjaka koji su odjednom “izveli Vrdoljaka”, odnosno, prešli na stranu vladajuće većine) vrlo izgledno se računa u potpori građana, odnosno u njenom padu. Na konačan odgovor je li se doista građanima zgadio ovakav način delanja kojeg pogotovo posljednjih mjeseci promovira Milan Bandić, ili im pak to imponira, pričekat ćemo vjerojatno do prvog izlaska na birališta.

Dotad su najbolje (i jedino) mjerilo ipak – ankete, a one po svemu sudeći pokazuju da se recentno delanje baš i ne isplati.

Zagrebačka prilika

Naime, rejting Bandićeve stranke napravio je savršeni puni krug, od siječnja do prosinca – s 2,9 do 2,9 posto potpore, iako se krajem ljeta i početkom jeseni činilo da će se stabilizirati na 3,5 posto. Puni efekt zbivanja u zagrebačkoj skupštini, pritom, u anketama će se vidjeti u siječnju.

S druge strane, 2,9 posto nije ni malo. S obzirom na to da je Bandićeva popularnost uglavnom ograničena na četiri izborne jedinice kroz koje je podijeljen Zagreb, ta brojka se lako u nekoliko jedinica pretvori u prelazak izbornog praga i dva-tri mandata. A onda, opet, može početi – delanje…

Mogu li Neovisni za Hrvatsku?

Za kraj ove serije analiza valja spomenuti i kretanje rejtinga još dvije relativno važne stranke. Neovisni za Hrvatsku, kao desna alternativa HDZ-u, očito ponešto profitiraju od nezadovoljstva tog dijela biračkog tijela politikom Andreja Plenkovića.

Godinu koju je ova nova stranka počela sa samo jedan, završava na 1,9 posto, a svjetlinu perspektive donekle kvari činjenica što je u studenom rejting bio cijelih 2,8 posto.

HNS se drži

O perspektivi nije lako govoriti kad je u pitanju HNS, strateški partner HDZ-u u Vladi. No, sve je izglednije da ta stranka neće tek tako otići u mrak, jer uspijeva održati kakav-takav rejting u javnosti (godinu počeli s 1,9, završavaju s dva posto). Kao i mnogima koji se vrte oko ovih brojki i HNS-u će egzistencijalno biti važno da se uspiju ugraditi u neku perspektivniju koaliciju.

Samo, ima li nekog tko bi s njima ušao u predizbornu kombinaciju? Možda baš onaj gradonačelnik s početka teksta…


*Postotci koji se navode u tekstu su mjesečni prosjeci potpore stranaka u dva redovna istraživanja javnog mnijenja, Cro Demoskop Promocije plus i Crobarometar agencije Ipsos.