Lukašenko je bio uvjeren da su žene preslabe da bi vladale. Sad ga žene ruše s vlasti

Od oporbenih liderica do anonimnih, ali upornih prosvjednica: istaknute žene u borbi protiv bjeloruskog vladara

Law enforcement officers arrest and detain opposition activist Nina Baginskaya,73, during a rally to protest against the presidential election results in Minsk on September 19, 2020. - Belarus President Alexander Lukashenko, who has ruled the ex-Soviet state for 26 years, claimed to have defeated opposition leader Svetlana Tikhanovskaya with 80 percent of the vote in the August 9, elections. (Photo by - / TUT.BY / AFP)
FOTO: AFP

Prosvjedi protiv autoritarnog bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka ne posustaju: deseci tisuća Bjelorusa i prošlog su vikenda demonstrirali na ulicama Minska, tražeći Lukašenkovu ostavku. Već šesti tjedan bjeloruski predsjednik suočen je s valom masovnih prosvjeda građana koji smatraju da je do pobjede na izborima 9. kolovoza došao izbornom prijevarom.

Oko dvije tisuće žena sudjelovalo je, pak, u subotnjem maršu koji je sad već postao redoviti uvod u masovnija, nedjeljna okupljanja. Prema izvješćima nevladinih organizacija, Lukašenku odane policijske snage privele su tijekom subote više od 300 prosvjednica.

Baka – ikona prosvjeda

Među njima je, javljaju mediji, bila i Nina Baginska, 73-godišnja aktivistkinja koja je postala jedna od ikona prosvjednog pokreta nakon što su svijet obišle snimke i fotografije kako se suprotstavlja interventnim policajcima, jednome čak pokušava skinuti fantomku. Baginska je na kratko odvedena u policijsku postaju i kasnije puštena.

Bjeloruska baka, kojoj ovo nisu prvi prosvjedi u životu, samo je jedna od žena koje su se istaknule u mirnim demonstracijama i ustrajnim zahtjevima za političkom promjenom u zemlji kojom osporavani predsjednik autokratski vlada već 26 godina. Uostalom, prosvjedi su i krenuli jer dio bjeloruske javnosti smatra da je na izborima u kolovozu trebala pobijediti Lukašenkova protukandidatkinja Svjetlana Tihanovska.

Odnos prema ženama

Lukašenkov potcjenjivački odnos prema ženama, koje smatra nedovoljno jakima da obnašaju vlast, pokazao se i na primjeru Tihanovske: protiv bjeloruskog predsjednika trebao se kandidirati Sergej Tihanovski, popularni bloger, koji je pred kandidaturu uhićen. Stoga se umjesto njega kandidirala supruga Svjetlana, ali njezin ulazak u utrku bjeloruskog čelnika izgleda nije previše zabrinuo – bio je, čini se, uvjeren da od žene ne može izgubiti.

U kampanji je vrlo jasno dao do znanja što misli o ženama na vlasti – bjeloruski ustav daje široke ovlasti predsjedniku, a to, govorio je, nije za žene. Bjelorusko društvo “nije dovoljno zrelo da glasa za ženu”, objašnjavao je samouvjereno, a teret predsjednikovanja je za žene jednostavno pretežak. No, predizborni skupovi Svjetlane Tihanovske postajali su sve posjećeniji, dok su se pred štandovima za prikupljanje potpisa za kandidaturu stvarale sve veće gužve.

Oporbene liderice u egzilu

Za Lukašenka je sigurno bio “vrlo snažan šok” kada je postalo jasno da bi Svjetlana Tihanovska mogla i pobijediti da se u Bjelorusiji održavaju pošteni izbori, ocijenio je nedavno za New York Times profesor s londonskog Sveučilišta i autor knjige o Bjelorusiji Andrew Wilson. Ali izbori nisu bili “ni slobodni ni pravedni” – to je ocjena Europske unije. Unatoč tome, “slabašna” kandidatkinja postala je glavna politička suparnica koja je inspirirala masovne, višetjedne prosvjede koji i dalje ne pokazuju znakove popuštanja.

Tihanovska je jedna od tri žene koje predvode političku opoziciju dugogodišnjem bjeloruskom vladaru. Dvije su, međutim, trenutno u egzilu. Predsjednička protukandidatkinja je, u strahu pod političkog progona, izbjegla u Litvu (jučer se, spomenimo usput, u Bruxellesu sastala s EU ministrima i pozvala EU da uvede sankcije bjeloruskim dužnosnicima). Prije nekoliko tjedana iz Bjelorusije je u Poljsku otišla Veronika Cepkalo, još jedna istaknuta protivnica Lukašenka.

Žene u bijelom

Treća istaknuta oporbena figura, Marija Kolesnikova, nedavno je, prema riječima njezinih bliskih suradnika, hrabro poderala svoju putovnicu kako bi spriječila da je prisile da napusti zemlju i ode u Ukrajinu. BBC je, pak, prošlog tjedna izvijestio da su je vlasti optužile za poticanje na potkopavanje nacionalne sigurnosti. Protiv Lukašenka je istupila i poznata bjeloruska književnica, dobitnica Nobelove nagrade za književnost 2015. godine, Svetlana Aleksijevič.

Već nakon izborne nedjelje u kolovozu, kada je krenuo obračun s prosvjednicima, žene – često odjevene u bijelo – formirale su ‘lance solidarnosti’ na ulicama Minska i drugdje, zahtijevajući da se zaustavi policijsko nasilje. Prosvjedi su ustrajno nastavljeni iz vikenda u vikend. Vlasti su ove subote reagirale poprilično oštro, masovnim privođenjem prosvjednica. Vječni bjeloruski vladar, izgleda, ipak strahuje da žene i nisu tako slabe kako je to sam tvrdio.