Macron je Lori Vidović zbog zaštite ljudskih prava dodijelio Legiju časti. Iz istog razloga je Vlada nije zvala na ručak s Macronom

Vidović je inzistirala na razrješenju pogibije Madine Hussiny i zaštiti ljudskih prava migranata

Godinama je u zataškavanje priče oko pogibije Madine Hussiny bio uključen skoro cijeli državni aparat. Od policije, MUP-a, DORH-a pa sve do Ustavnog suda. Lora Vidović nije pristala biti dio te tišine, zato su je bojkotirali onda i zato su je zaboravili danas

Prije samo 35 dana u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Francuskoj bivša pučka pravobraniteljica Lora Vidović primila je najviše francusko odlikovanje – odličje Viteza Legije časti. Kako se kaže u obavijesti Veleposlanstva, odličje je primila zbog “predanosti i autoriteta” koje je pri obavljanju posla pučke pravobraniteljice pokazala u obrani temeljnih prava građana, “a time i demokratskih vrijednosti kao temelja zajedničkog europskog identiteta”. Vidović je Vitezom Legije časti imenovao francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Macron je danas u Zagrebu, a u njegovu čast je Vlada RH organizira gala ručak sa stotinjak uzvanika, iz redova civilnog društva, gospodarstva, kulture, sporta… koji su dali obol francusko-hrvatskim odnosima. Lora Vidović nije pozvana.

Balvan u oku

Priča ovdje međutim nije u tome da bivša pučka pravobraniteljica, nositeljica najvišeg francuskog odlikovanja, nije pozvana na jedan ručak, pa makar s francuskim predsjednikom. Priča je u tome zbog čega nije pozvana, a to su, eto, isti razlozi zbog kojih joj je Macron dodijelio odličje – radila je svoj posao.

Onaj posao koji je Lora Vidović “predano i s autoritetom” radila bio je ne trn, nego balvan u oku Andreju Plenkoviću i cijelom nizu ministara koji danas s izrazima neskrivenog oduševljenja gledaju francuskog predsjednika. Vidović je, naime, prva i gotovo jedina u strukturama države, ukazala na to da Hrvatska protuzakonito i nasilno protjeruje migrante i zataškava smrt Madine Hussiny.

Zataškavanje pokrio i Ustavni sud. I to dvaput

Od veljače 2018. godine kad je o tome pisala tadašnjem glavnom državnom odvjetniku, u prikrivanje nesretnog slučaja pogibije šestogodišnje djevojčice (i tretmana migranata) uključen je cijeli državni aparat. Kako je pokazala nedavna odluka Europskog suda za ljudska prava, istraga županijskog DORH-a nije ozbiljno pokušala utvrditi jesu li policajci doista protjerali obitelj s malom djecom u Srbiju nakon čega je Madina poginula u naletu vlaka.

Ustavni sud RH je – i to dvaput – u sramotnim odlukama ustvrdio kako je s istragom sve bilo ok, iako istražitelje, između ostalog, nisu zanimali ni različiti iskazi policajaca, ni GPS lokacije mobitela kojima bi se lako utvrdilo jesu li Madina i njena obitelj bili u Hrvatskoj i kontaktirali s policijskom ophodnjom, ni snimke termovizijskih kamera.

Legija nečasti

Nakon što se Vidović uključila u slučaj, Ministarstvo unutarnjih poslova, koje i danas vodi Davor Božinović, je Uredu pučke pravobraniteljice zabranilo pristup dokumentaciji o tretmanu ilegalnih migranata. Nevladine udruge koje su se bavile migracijama suočavane su s manje ili više otvorenim prijetnjama, koje su vrhunac imale u tužbi MUP-a kojom se tražila zabrana rada udruzi Are You Syrious?. Madininoj obitelji ograničena je sloboda kretanja, a odvjetnički ured Sanje Bezbradice Jelavić, koji se bavio njihovim slučajem, trpio je pritiske policijskih istražitelja.

Iz svog tog jednoobraznog napora cijelog državnog aparata da se prikrije tragična priča iz studenog 2017. godine, stršao je zapravo tek Ured pučke pravobraniteljice, na čelu s Lorom Vidović, dajući rijedak primjer kako se na zaštiti ljudskih prava radi s, kako je ono bilo, “predanosti i autoritetom”. Stoga joj, ustvari, među današnjim domaćinima koji se sretno smješkaju francuskom predsjedniku, nije ni bilo mjesto.