Mađarska potvrdila da će graditi 175 km dugu ogradu duž granice sa Srbijom

Samo ove godine je u Mađarsku ušlo 50.000 imigranata, većinom iz Srbije

Migrants wait to disembark from a military ship following a rescue operation at sea as part of the Frontex-coordinated Operation Triton, on May 6, 2015 in Messina harbour. Italy's coastguard said it had rescued a total of 650 migrants yesterday and a total of over 1,700 were landed at various ports today as a consequence of what was one of the busiest weekends on record for rescues in the waters off Libya.  AFP PHOTO / GIOVANNI ISOLINO
FOTO: AFP

Mađarska će izgraditi četiri metra visoku ogradu duž granice sa Srbijom kako bi zaustavila ilegalne imigrante, izjavio je u srijedu mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.

“Imigracija je jedan od najvećih problema s kojima se suočava Europska unija danas”, rekao je Szijjarto na konferenciji za novinare. “EU traži rješenje, ali Mađarska si više ne može priuštiti čekanje.” “Govorimo o 175 kilometara dugoj granici čije se fizičko zatvaranje može izvesti četiri metra visokom ogradom. Ministarstvo unutarnjih poslova dobilo je upute da to pripremi”, rekao je Szijjarto.

Mađarski šef diplomacije tvrdi da takav potez nije u suprotnosti ni s jednim međunarodnim ugovorom. Pripreme za podizanje ograde trebale bi biti završene do iduće srijede, rekao je.

Podsjetimo, dizanje ograde najavio je neizravno prošlog tjedna mađarski premijer Orban rekavši da će Mađarska potpuno zatvoriti granicu sa Srbijom.

Nedavno je predsjednik parlamentarnoga kluba zastupnika vladajućeg Fidesza Antal Rogan izjavio da je do kraja svibnja u Mađarsku ušlo 50.000 imigranata više nego li u cijeloj 2014. godini. Većina ih odlazi u druge zemlje Unije, ali su Austrija i Njemačka najavile da bi ih na tisuće mogle vratiti u Mađarsku.

Rogan je tada rekao da treba poduzeti hitne mjere i da vladajuća stranka razmatra slanje zakona u parlamentarnu proceduru kojim bi se praktično zatvorila južna granica zakonskim sredstvima. “U praksi bi to značilo da bismo usvojili zakon kojim ćemo onemogućiti da osobe koje uđu u Mađarsku iz sigurne zemlje ovdje zatraže azil”, rekao je Rogan. Znači, nastavio je, ljudi koji žive u opasnosti u Siriji više nisu u opasnosti kad uđu u Grčku ili Srbiju i mogu tražiti azil ondje.

Većina tražitelja azila u Mađarskoj dolazi s Kosova, iz Sirije i Afganistana.