Mađarski anti-gej zakon, koji je na koncu i inspirirao našeg Grmoju, danas stupio na snagu

Zakon žestoko kritiziraju čelnici europskih institucija i većina zemalja članica

Belgium, Brussels - October 2, 2020.Viktor Orban, Hungarian Prime Minister.,Image: 562580092, License: Rights-managed, Restrictions: * France, Germany and Italy Rights Out *, Model Release: no
FOTO: Zucchi/Euc

U Mađarskoj je danas na snagu stupio novi, kontroverzni zakon koji u školama brani podučavanje sadržaja koji, kako stoji u njemu, promiče homoseksualnost i promjenu spola. Većina zemalja članica Europske unije, kao i brojne udruge za ljudska prava, žestoko su kritizirale taj zakon, dok je Vijeće Europe upozorilo da bi to moglo dovesti do diskriminacije LGBTQ zajednice.

Mađarski premijer Viktor Orban i njegova vlada ga brane, tvrdeći da mu je namjera zaštititi djecu, ali mnogi smatraju da zapravo povezuje homoseksualnost s pedofilijom. Upravo je taj zakon poslužio kao inspiracija Mostovom Nikoli Grmoju za njegov antipedofilski zakon koji namjerava predložiti Saboru i u koji želi ugurati zabranu “LGBT propagande” zbog čega se također našao na udaru kritika, ali dobio i prijetnje.

Von der Leyen pozvala na ukidanje zakona

Brojni čelnici zemalja članica Europske unije žestoko su se obrušili na Orbana i sporni zakon, pa ih je tako 17 potpisalo zajedničku izjavu u kojoj poručuju da će se boriti protiv diskriminacije LGBT zajednice, a 18 ih je pozvalo Europsku komisiju da iskoristi sve alate na raspolaganju kako bi osigurala poštivanje zakona EU-a. Među njima nije hrvatski premijer Andrej Plenković.

Čelnica EK-a Ursula von der Leyen već je najavila pravne akcije protiv Mađarske, a zakon je danas ponovno nazvala sramotom i u suprotnošću s europskim vrijednostima. Upozorila je Orbana i njegovu vladu da će se suočiti s punom snagom zakona EU-a ne povuku li ga. “Zaštita djece koristi se kao izlika za provođenje diskriminacije homoseksualaca”, rekla je.

Europski parlament sutra će glasati o rezoluciji u kojoj žestoko osuđuju mađarski zakon, koji, smatraju, krši europske vrijednosti, načela, ali i strategiju Komisije o ravnopravnosti LGBT zajednice te pozivaju Bruxelles da, između ostalog, osigura provođenje te strategije u svim zemljama članicama. Rezoluciju potpisuje pet od sedam političkih grupacija u Parlamentu, uključujući najveću Europsku pučku stranku, EPP, kojoj pripada HDZ.

Slovenski premijer brani Orbana

Svoju rezoluciju pripremila je i Orbanova stranka Fidesz, koja je izbačena iz EPP-a, u suradnji s Europskim konzervativcima i reformistima. Tvrde da zakon nema veze sa zakonima EU-a te da seksualni odgoj djece ne bi trebao ići protiv ideoloških i vjerskih uvjerenja roditelja.

“Nećemo prihvatiti uplitanje EU-a u pitanja koja joj nikada nisu bila delegirana. Odbacujemo ovaj superiorni ton i kolonijalnu aroganciju koja nas podsjeća na stara vremena”, poručio je mađarski europarlamentarac Balázs Hidvéghi.

U obranu Mađarske stao je i slovenski premijer Janez Janša, koji susjede vidi kao žrtvu dvostrukih standarda, a najnovije kritike zakona uputila je Venecijanska komisija, savjetodavno tijela Vijeća Europe, koje vodi bivša ministrica vanjskih poslova u Plenkovićevoj vladi Marija Pejčinović Burić. Navode da je prema mađarskom zakonu pravno priznanje spola transrodnih i interseksualnih osoba neustavno i stoga nemoguće, te da to nije u skladu sa standardima međunarodnih ljudskih prava.

U Ustavu promijenjena definicija obitelji

Smatraju i da se nedavne promjene Ustava ne smiju koristiti kako bi se povukli postojeći zakoni o zaštiti pojedinaca iz LGBT zajednice ili da se ti zakoni promjene na štetu tih osoba.

U Ustavu je promijenjena definicija obitelji na “brak i roditelji s djecom”, te “majka je žena, a otac muškarac”, kako bi isključili pripadnike LGBT zajednice. Glavni autor tih promjena, József Szájer, koji je bio eurozastupnik i bliski Orbanov saveznik, u prosincu 2020. uhvaćen je na gej orgijama u Bruxellesu u sklopu akcije belgijske policije zbog kršenja epidemioloških mjera.