Mađarski državni ured objavio je kartu kojom su si pripojili ogroman dio Hrvatske. Zašto Vlada i glasni desničari danima šute?

Reakcije na sličan potez marginalnog gradskog vijećnika Trsta trajale su danima, no Ured Orbanove vlade očito nije problem

Vlada Republike Hrvatske ni na koji način, čini se, nije reagirala na provokaciju iz susjedne Mađarske i objavu zemljovida kojim se svojata ogroman dio hrvatskog teritorija. S obzirom na to da je u Hrvatskoj izostala bilo kakva javna osuda objavljivanja karte Velike Mađarske, koja obuhvaća cijelu Baranju, velik dio Slavonije, Međimurje, Kvarner i Rijeku, ali i glavni grad Zagreb, Telegram se obratio Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu vanjskih i europskih poslova (MVEP), te Uredu predsjednice Republike s pitanjem zašto nije bilo nikakve reakcije, posebno s obzirom na činjenicu da je karta Velike Mađarske objavljena na Twitteru Ureda za međunarodnu komunikaciju mađarske vlade, koji djeluje u sastavu kabineta premijera Viktora Orbana.

Zahvaljujući našem pitanju, saznali smo da je reakcije ipak bilo, ali ne javne, već da je radila ”tiha diplomacija”, bar što se tiče Ministarstva vanjskih poslova i Ureda predsjednice, dok Vlada čak, kako se čini, nije uopće smatrala potrebnim povući ni takav, krajnje diskretan, mlak i ”netalasajući” potez.

Reakcije na talijanskog gradskog vijećnika trajale su danima

Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova Telegramu su odgovorili kako su ipak reagirali. No, to nije učinjeno javno, kao što je primjerice bio slučaj 4. lipnja ove godine, kada je MVEP ”najoštrije osudio” objavu na Facebook profilu gradskog vijećnika grada Trsta Lorenza Giorgija u kojoj je prikazan zemljovid Italije koji obuhvaća dijelove Istre, Primorja i dalmatinske obale.

Na službenoj stranici MNEP-a tada je objavljeno da ”ovakvi iredentistički ispadi jednog lokalnog političara, člana stranke Forza Italia ne pridonose daljnjem jačanju dobrosusjedskih odnosa dviju država”, te kako ”svaki pokušaj povijesnog revizionizma i izražavanje teritorijalnih pretenzija, bez obzira s koje razine dolazili” Hrvatska najoštrije osuđuje, te isto ”očekuje od svih političkih opcija jedne države članice Europske unije”.

U slučaju Mađarske, radilo se o puno ozbiljnijem pokušaju ”revizionizma i izražavanja teritorijalnih pretenzija” jer se, za razliku od talijanskog slučaja, nije radilo o ”ispadu jednog lokalnog političara”, već objavi Ureda za međunarodnu komunikaciju mađarske vlade. No, tim povodom MVEP se nije javno oglasio niti objavio priopćenje na svojim službenim mrežnim stranicama. Iz odgovora Telegramu može se zaključiti kako se ministrica Marija Pejčinović Burić odlučila za ”tihu diplomaciju”.

‘Ovo je potpuno iskrivljavanje povijesnih činjenica’

”Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH je odmah po objavi fotografije (karikature iz 1921. godine) na Twitter profilu ‘About Hungary’ stupilo u kontakt s mađarskom stranom i ukazalo na neprihvatljivost ovakve vrste objave s prikazom dijelova hrvatskog teritorija za koje se implicira da se radi o područjima Mađarske oduzetim Trianonskim mirovnim ugovorom, što je potpuno iskrivljavanje povijesnih činjenica.

Dobili smo službena uvjerenja mađarske strane kako se ne radi ni o kakvom iskazivanju teritorijalnih pretenzija prema Hrvatskoj, sporna fotografija objavljena je povodom obilježavanja povijesnog događaja potpisivanja Ugovora iz Trianona, čime je u ovom dijelu Europe okončan Prvi svjetski rat.

Republici Hrvatskoj je neprihvatljivo prikazivanje njezinog teritorija u neistinitom povijesnom kontekstu kao i promoviranje aspiracija koja se ni u prošlosti nisu pokazala uspješnima”, stoji u odgovoru koji je Telegram dobio iz Ministarstva vanjskih poslova. Hrvatska strana, očito, time je bila više nego zadovoljna.

Što je službeno zatražio Ured predsjednice

Vrlo sličan odgovor, ali ipak za nijansu oštriji, dobili smo i iz Ureda hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović: ”U vezi s vašim upitom kojim tražite službeni stav Ureda predsjednice Republike Hrvatske oko nedavnog objavljivanja zemljovida Velike Mađarske na Twitteru jednog mađarskog državnog ureda, slobodni smo Vas obavijestiti o sljedećem:

Ured Predsjednice Republike Hrvatske smatra kako je potpuno neprihvatljivo iskrivljavanje povijesnih činjenica i konteksta kada je riječ o Hrvatskoj i oživljavanje revizionističke politike te kako objavljivanje ovakvih sadržaja, osobito na službenim stranicama državnih institucija, ne pridonosi jačanju dobrosusjedskih odnosa i unosi u njih nepotreban nemir.

U vezi s navedenim, Ured Predsjednice Republike Hrvatske prenio je ovaj stav mađarskoj strani u Zagrebu i zatražio od njih objašnjenje objavljivanja naznačenog zemljovida. Mađarska strana prenijela je uvjeravanje kako se nikako ne radi o iskazivanju teritorijalnih pretenzija i kako je sporni prikaz izvučen iz konteksta jednog predavanja i objavljen povodom potpisivanja Trianonskog ugovora”.

U Mađarskoj postoji prilično snažan politički Pokret mladih

Iz Vlade Republike Hrvatske ni nakon četiri dana Telegramu nije stigao odgovor na isto pitanje, pa je logično zaključiti kako Vlada, oko iskazivanja mađarskih teritorijalnih pretenzija prema Hrvatskoj, nije učinila ništa, jer valjda, u tome ne vidi ništa sporno.

Postavlja se, naravno, pitanje otkud u hrvatskoj službenoj politici toliko obzira prema Mađarskoj i zašto ono što su iz Ministarstva vanjskih poslova i Ureda predsjednice odgovorili Telegramu, nigdje nisu javno objavili ili rekli. No, iz Vlade, po svemu sudeći, nisu učinili čak ni to – izostala je i ”tiha diplomacija” – jer na upit Telegrama kakav je službeni stav Vlade oko objavljivanja zemljovida Velike Mađarske i što je Vlada tim povodom poduzela, kako smo rekli, nije odgovoreno ništa.

U Mađarskoj postoji prilično snažan politički Pokret mladih 64 županije (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) koji se zalaže za reviziju Trianonskog sporazuma i traži da se u sastav Mađarske vrate područja koja su do Prvog svjetskog rata bila pod upravom Budimpešte, u sklopu Austro-Ugarske monarhije. Osim dijelova Hrvatske, u sastav Velike Mađarske, Pokret mladih 64 županije, traži i ”vraćanje” dijelova Slovenije, Slovačke, Rumunjske i Srbije.

Gdje su stranke koje se kite suverenističkim epitetima?

Ovaj novinar vlastitim je očima kartu Velike Mađarske vidio na ulaznim vratima u službene parlamentarne prostorije više zastupnika Jobbika, stranke koja je na izborima 2018. osvojila 23,2 posto glasova i s 26 zastupnika, druga je po snazi politička partija u Mađarskoj, odmah iza vladajućeg Fidesza, Viktora Orbana. Na pitanje zašto je istaknut takav zemljovid mađarske u parlamentarnim prostorijama jedne političke stranke, odgovoreno je kako je riječ o povijesnoj karti. No, čemu granice povijesne Mađarske, kada postoje sadašnje, stvarne, međunarodno priznate, kao što su međunarodno priznate i granice mađarskih susjeda, nije odgovoreno.

Zanimljivo je da osim ”tihe diplomacije” Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Ureda predsjednice Republike, (uz, čini se, potpunu šutnju Vlade), nije bilo nikakve reakcije ni iz stanaka koje se kite suverenističkim epitetima, vjerojatno i zbog toga što upravo u mađarskom premijeru Viktoru Orbanu vide oličenje svojih političkih ideala.