Mađarski sud odlučio da neće Hrvatskoj predati Hernadija

U Hrvatskoj će se postupak protiv Hernadija nastaviti u odsutnosti

15.10.2013. Tiszaujvaros, Madjarska - Madjarski premijer Viktor Orban i predsjednik Uprave MOL-a Zsoltan Hernadi, za kojim je raspisana Interpolova tjeralica, otvorili su novi pogon butadiena u tvornici Tiszai Vegyi Kombinat. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Mađarski sud donio je odluku kojom odbija izručenje Zsolta Hernadija, predsjednika Uprave mađarskog MOL-a kojeg traži Hrvatska.

Europski sud u Luskemburgu je zaključio da Mađarska nije smjela ignorirati europski uhidbeni nalog u Hernadijevu slučaju samo na temelju odluke njihovog državnog odvjetništva o obustavi kaznene istrage, u okviru koje je Hernadi ispitan u svojstvu svjedoka.

U Hrvatskoj će mu se suditi u odsutnosti

Kako javljaju mađarski mediji sud je donio odluku kojom odbija zahtjev Hrvatske za predajom Hernadija, kako bi mu se na Županijskom sudu u Zagrebu sudilo u postupku zbog davanja mita bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu u slučaju prodaje Ine.

U međuvremenu je u Hrvatskoj donijeta odluka da će se Hernadiju suditi u odsutnosti.

Optužnica protiv Hernadija, nakon što je prvotno zbog njegove nedostuposti razdvojena, u međuvremenu je ponovno spojena s ponovljenim postupkom u kojem se Sanadera tereti da je uzeo pet od obećanih 10 milijuna eura mita kako bi pogodovao MOL-u kod kupovine Ine. Za to je Sanader ranije bio pravomoćno osuđen na osam i pol godina zatvora za primanje ovog mita, ali je tu presudu prije tri godine ukinuo Ustavni sud. Poduzetnik Robert Ježić, na čiji je račun prema optužbama uplaćeno Hernadijevo mito, nikada državi nije vratio tih pet milijuna eura. Novac je uplaćen na račun jedne Ježićeve firme u Švicarskoj.

Nastavak procesa očekuje se na jesen

Odluka o suđenju Hernadiju u odsutnosti donesena je nakon što je Vrhovni sud RH odlučio se se postupak mora nastaviti. Naime, prekinut je bio nakon što je ranije Županijski sud u Zagrebu zatražio prethodno mišljenje Europskog suda u Luksemburgu zbog prijepora između Hrvatske i Mađarske oko europskog uhidbenog naloga za Hernadijem. Prekid suđenja istovremeno znači i prekid zastarnih rokova. Međutim, na odluku o prekidu žalili su se i USKOK i obrane okrivljenika. Ova jeseni očekuje se nastavak.

Prema optužnici Hernadi je još 2008. godine počeo sa Sanaderom dogovarati deset milijuna eura mita kako bi ovaj, kao predsjednik hrvatske Vlade, učinio sve da se zaključi Prva izmjena i dopuna Ugovora o međusobnim odnosima dioničara Ine. Tom izmjenom Hrvatska je bez ikakvih osnova trebala MOL-u omogućiti prevladavajući utjecaj nad Inom.

Sanader je trebao dogovoriti i sklapanje Glavnog ugovora o izdvajanju plinskog poslovanja iz Ine, odnosno izdvajanju onog dijela plinskog poslovanja koji stvara gubitke te njegovo preuzimanje od strane Republike Hrvatske. Sve što je zahtijevao Hernadi potpisano je 30. siječnja 2009., a do kraja te godine Sanaderu je organizirana isplata dogovorene nagrade od deset milijuna eura mita. Pet mu je i isplaćeno preko računa jedne od tvrtki Roberta Ježića koji je to na sudu već i priznao.

Današnja odluka pod pritiskom Europskog suda

Mađarska je ranije ocijenila kako Hernadi ne može biti izručen budući da je u postupku koji je proveden na mađarskom sudu već utvrđeno kako nema sumnji da je dao mito Sanaderu. Zbog toga je zaključeno kako je to već presuđena stvar, iako je Hernadi samo ispitan u svojstvu svjedoka u jednom drugom procesu. Pod pristiskom Mađarske čak je i Interpol ukinuo tjeralicu raspisanu za Hernadijem, dok je europske uhidbene naloge mađarska strana jednostavno ignorirala. Sve do odluke Europskog suda koji je, krajem srpnja, naložio da se u idućih 60 dana mora ponovno razmotriti hrvatski zahtjev.

Današnje sudsko ročište na kojem je odlučivano o hrvatskom EUN-u bilo je zakazano za 14 sati, a mađarski novinari o tome su od suda obavijest dobili tek desetak minuta nakon početka rasprave. Zbog toga zaključuju kako se pod svaku cijenu želio izbjeći dodatni publicitet u ovom slučaju, no sudski izvjestitelji ipak su uspjeli snimiti Hernadija na sudu u društvu odvjetnika.