Mala općina koja je uhićenje bivšeg načelnika slavila uz vatromet iznenada ima novog. A izbori se još nisu ni održali

Zlatko Pinjuh je u zatvoru završio zbog sumnje da je s još četiri osobe općinu oštetio za 426.000 kuna

FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL/na slici: Zlatko Pinjuh

Iako se prijevremeni izbori za načelnika općine Čeminac tek trebaju održati za 15-ak dana, njihov je rezultat već poznat, s obzirom da je za njih pristigla samo jedna pravovaljana kandidatura ona nezavisnog, odnosno kandidata grupe birača Danijela Rešetara. Unatoč tomu, u nedjelju, 18. rujna, od 7 do 19 sati, bit će otvorena četiri biračka mjesta na kojima će svoje pravo moći ostvariti oko 2400 birača.

Općina Čeminac prijevremeno bira načelnika nakon što je njen dugogodišnji načelnik Zlatko Pinjuh završio u istražnom zatvoru i podnio ostavku na svoju dužnost čime mu je prestao mandat. U istražnom je zatvoru završio koncem travnja nakon što je USKOK protiv njega i još četiri osobe pokrenuo istragu zbog sumnje da su općini nanijeli financijsku štetu u iznosu od 426.000 kuna.

Telegram je ranije pisao da je to bio nastavak istraživanja sumnjivog trošenja proračunskog novca općine Čeminac u privatne svrhe. Naime, USKOK je već bio optužio Pinjuha i njegove sinove za nezakonite subvencije stambenih kredita, kao i nabavku službenog vozila te njegovog servisiranje na račun općine. Optužbe su datirale u 2016. i 2017. godinu, a nove zlouporabe za koje je osumnjičen Pinjuh je počinio u periodu od 2018. godine.

Produljen mu istražni zatvor do listopada

Pinjuhu su sredinom kolovoza odbijene žalbe na rješenje o produljenju istražnog zatvora suca istrage od 27. srpnja , nakon što ih je Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku ocijenilo neosnovanima. Tom je odlukom potvrđeno rješenje suca istrage o produljenju istražnog zatvora za još tri mjeseca, odnosno do 27. listopada

Bivši načelnik uhićen je u istrazi kojom su obuhvaćeni njegovi sinovi Marko i Ivan, zaposlenica općine Čeminac, zadužena za knjigovodstvo te zaručnica njezina sina. Uskok ih tereti za kaznena djela sprječavanja dokazivanja, zloporabu položaja i ovlasti, poticanje na zloporabu položaja i ovlasti te pomaganje u tom kaznenom djelu.

Odmjerili snage prošle godine

Mjesto općinskog načelnika, vrlo je izvjesno, nakon izborne nedjelje pripast će Rešetaru koji je s Pinjuhom odmjerio snagu na redovnim lokalnim izborima u svibnju prošle godine, no pobjedu je, sa gotovo 60 posto osvojenih glasova, odnio Pinjuh. Od Rešetara, koji je osvojio nešto manje od 14 posto glasova, više je glasova osvojio i HDZ-ov kandidat Zoran Dušić, gotovo 27 posto.

Pinjuh je slavio i na izborima za općinsko vijeće, njegova Hrvatska narodna lista osvojila je većinu, osam vijećnika, HDZ tri, a kandidacijska lista grupe birača s Rešetarom na čelu dva mjesta.

No, njegovo zadovoljstvo nije dijelilo Državno izborno povjerenstvo (DIP) koje je, pregledavajući kako su sudionici lokalnih izbora financirali promidžbu, utvrdilo da Pinjuh nije postupao u skladu sa zakonom, pa je ostao bez prava na naknadu izbornih troškova u iznosu od pet tisuća kuna. DIP je utvrdio da je Pinjuh za promidžbu koristio općinski novac, prostorije i službena vozila iako zakon to izrijekom brani.

Rezultati poznati i prije izbora

Da je njihov rezultat poznat i prije nego se izbori održe, u Hrvatskoj nije nova stvar, tako je na lanjskim lokalnim izborima oko deset posto gradova i općina, od njih 555, znalo imena svojih gradonačelnika i načelnika prije izbornog dana, jer se u njima kandidirao samo po jedan kandidat.

Prije izborne nedjelje, 16. svibnja, oko deset posto, od ukupno 555 gradova i općina, mahom ovih drugih, zna imena svojih načelnika i gradonačelnika, u tim se jedinicama, naime, kandidirao samo po jedan kandidat.