Malenica doveo u pitanje zakonitost sudačkog štrajka. 'Te njihove mjere u našem pravnom sustavu ne postoje'

Ministar pravosuđa kaže da ne pristaje na ucjene Udruge hrvatskih sudaca

11.01.2024., Zagreb - Odrzana 277. sjednica Vlade u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici. Ivan Malenica Ministar pravosudja i uprave dao je izjavu za medije nakon sjednice Vlade. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica gostovao je na televiziji N1 gdje je govorio o stanju u pravosuđu s naglaskom na bijeli štrajk sudaca i državnih odvjetnika. “Prema sustavu e-Spis jučer oko 22 posto ročišta je bilo odgođeno, a prema podacima danas ta brojka je oko 21 posto”, rekao je uvodno, sugerirajući da je štrajk manje-više neuspješan.

“To je jedini relevantan sustav u mjerenju rada sudaca. Udruga je dobila podatke iz ankete članova što nije toliko relevantno“, dodao je. Komentirao je izjavu sutkinje koja je kazala da se svi sporovi ne vode u e-Spisu te da je Udruga sudaca govorila o članovima udruge.

„Trebala bi znati da po zakonu bi sve radnje suci trebali provoditi kroz e-Spis. Prošli tjedan je Udruga hrvatskih sudaca najavljivala odgode ročišta. E-Spis je najrelevantniji podatak jer postoji obveza sudaca da unose podatke“, rekao je.

Malenica: ‘Većina je radila’

Upitan smatra li akciju uspješnom, rekao je da zahvaljuje onima koji su održali ročišta te da će sjesti i razgovarati sa sucima. „Po našim podacima većina je radila. U interesu nam je razgovarati“, kazao je.

Podsjetio je kako je Vlada prošlog tjedna ponudila povećanje materijalnih prava što su suci dva puta odbili iako, dodao je, iznos nije bio mali. Mjesečno povećanje koje su nudili je bilo 115 eura neto. „Plaće su u rasponu od 2200 do 3000, i njihove prosječne plaće su veće od prosječnih u Hrvatskoj“, kazao je ministar Malenica.

Komentirao pitanje indeksacije

Komentirao je i obećanje o promjeni indeksacije rekavši da nije točno da Vlada nije osjetljiva na pravosuđe. Dodao je da su pokazali puno brige kroz povećanje materijalnih prava i kroz ponude.

„U proračunu Ministarstva pravosuđa vidi se povećanje proračuna što pokazuje da se povećavaju ulaganja u pravosuđe. Nismo uspjeli do kraja godine donijeti zakon. U interesu nam je riješiti to pitanje“, kazao je.

Sada su, dodao je, fokusirani na plaće službenika. Kada to završe, spremni su raditi na pitanju plaća sudaca. „Kroz veljaču bi se trebale donijeti uredbe na sjednici Vlade i nakon toga smo spremni nastaviti razgovore“, rekao je.

Je li ugrožena trodioba vlasti?

Ministar Malenica ne vidi otkud tvrdnje da je zbog određivanja plaća ugrožena trodioba vlasti. „Ne vidim zašto se to tvrdi, povećali smo plaće. Zakonom se reguliraju plaće, uvijek zakonodavno tijelo izglasava zakon. Ucjene dolaze samo od strane Udruge hrvatskih sudaca“, kazao je.

Dodao je kako mu je neshvatljivo da su suci u stanju kočiti demokratske procese iako im je dužnost raditi u izbornim povjerenstvima. „U toj varijanti smo spremni izmijeniti zakon zbog toga“, kazao je. „Nakon štrajka sudaca prošle godine imali smo štrajk službenika u pravosuđu i to je objektivna okolnost zbog koje zakon nije mogao biti donesen prije Božića“, dodao je.

Imao ‘konstruktivan razgovor’ s Dobronićem

Na konstataciju novinara da Vlada ne može biti poslodavac sucima te pitanje smatra li se Vlada poslodavcem i je li ovaj štrajk sindikalna akcija, ministar je kazao kako „mjere upozorenja ne postoje u hrvatskoj pravnoj terminologiji.“ „Upitno je radi li se o zakonitom postupanju sudaca“, dodao je.

Odgovorio je i na komentar suca Radovana Dobronića koji je rekao da se nikada nije sastao s premijerom i da mu on (Malenica op.a.) nije odgovorio na poziv da se nađu. Kazao je da se s Dobronićem čuo u petak i da su imali „konstruktivan razgovor u pomirljivom tonu“.

„Složili smo se da treba kvalitetan prijedlog. Ne stoji da ne komuniciramo. Mislim da je premijer u srpnju u jednom od odgovora Dobronića pozvao na suradnju. Koliko znam, Dobronić se nakon toga nije javio predsjedniku Vlade“, kazao je.

Ne isključuje daljnje razgovore

Upitan što slijedi u sljedećih desetak dana, hoće li biti konkretnih poteza, ministar je odgovorio da su razgovarali s Udrugom sudaca koja želi cjelovito rješenje te dodao da za tako nešto treba vremena. Nije isključio mogućnost sastanka oko prijedloga zakona u nadolazećim danima. „Mislim da je to sad jedino moguće – kroz radnu skupinu pronaći rješenje“, rekao je.

Dodao je da su u reformu krenuli s premisom da jednaki rad bude jednako plaćen. „Imali smo problematičan sustav da smo za jednak rad imali različite koeficijente i različite plaće. Ovime smo išli u konsolidaciju radnih mjesta“, kazao je i dodao da su za to u proračunu osigurana sredstva kao i da će prijedlozi Uredbi sutra biti dostavljeni sindikatima.

Rekao je i kako se u to ide u zadnjoj godini mandata jer je trebalo vremena za pripremu reforme. Istaknuo je da tu postoji puni posla koji se ne vidi. Na kraju razgovora je komentirao i izbor glavnog državnog odvjetnika. “Sutra je sastanak povjerenstva. postavljat će se pitanja kandidatima i Vlada će onda donijeti odluku hoće li i koga predložiti“, rekao je.