Mali pregled afera zbog kojih je otišao Goran Marić

Ministar državne imovine premijeru Plenkoviću podnio je neopozivu ostavku. Vraća se u Sabor

Ministar državne imovine Goran Marić maloprije je podnio ostavku. U Novom Vinodolskom, gdje je potpisivao ugovor o darivanju državne imovine Gradu, Marić je rekao kako mu je ovo zadnji ugovor koji je potpisao ministar, da je premijeru Andreju Plenkoviću podnio neopozivu ostavku te da se vraća u Sabor. Ne posve neočekivano, Marić je novinarima rekao kako je “postao meta” i da “više nije u stanju prihvatiti neviđeni udar na svoju obitelj”. Udar o kojem Marić govori valjda su sve priče o njegovim potezima i aferama koje su se zaredale po medijima, a koje je počeo provjeravati i USKOK.

1. Priča o Marićevoj vikendici u Živogošću

Sve je počelo krajem travnja ove godine, kada je tjednik Globus donio priču o vikendici ministra Gorana Marića u Živogošću, mjestu na jugu Dalmacije, između Makarske i Drvenika. Problem je što je u svoju imovinsku karticu upisao da je vrijedna 850.000 kuna, iako su trgovci nekretninama s kojima je Globus razgovarao ustvrdili kako je njezina realna vrijednost između tri i 3,5 milijuna kuna.

Gospodina Marića dodatno je kompromitirala činjenica da je tu kuću kupio od tvrtke Zvonka Šarića, čovjeka za kojeg je DORH tvrdio da je umiješan u Fimi mediju i, bitno gore za ovu priču, koji je na natječaju Ministarstva državne imovine lani kupio vilu u Grškovićevoj za 5,5 milijuna kuna. Šarić i Marić poslovali su, pisao je također Globus, i davno prije transakcije u Živogošću. Goran i njegova supruga Marijana Marić u srpnju 2001. godine od Zvonka Šarića, točnije njegove tvrtke H. B. Inženjering, kupili su i dva apartmana u na moru. Ministar ih nikada nije upisao u imovinsku karticu.

2. Otkrivena kuća u zagrebačkim Remetama

Otprilike mjesec dana kasnije, Jutarnji je pronašao još jednu nekretninu, kuću od 67 kvadrata u zagrebačkim Remetama, koju ministar Marić nije prijavio, iako je bila u vlasništvu njegove supruge. U Marićevoj imovinskoj kartici iz 2008. godine spominje se samo da je ministrova supruga vlasnica zemljišta od 1000 četvornih metara u Zagrebu, vrijednog 1,1 milijun kuna. “U toj kartici nema spomena o kući na tom zemljištu, niti se navodi što se sa zemljištem poslije dogodilo, pa ni u napomenama u imovinskim karticama iz kasnijih godina”, pisao je Jutarnji. A ministar Marić nikada nije naveo ni da je na tom zemljištu sagrađena nova kuća od 140 kvadrata. Tu nekretninu Goran Marić prije šest godina prepisao je na sina.

3. Stan u Zvonimirovoj ulici

Prošli mjesec Index je donio još jednu aferu s imovinom ministra Marića. Komplicirana je to priča s više krakova, a jedan seže do stana u Zvonimirovoj ulici u Zagrebu, koji je obiteljska tvrtka današnjeg ministra državne imovine otkupila od Franjevačkog provincijalata iz Splita. Obiteljska tvrtka Marićevih, Scientia, 2011. imala je prihode 50.000 te gubitak od 84.000 kuna. Te godine svejedno, za 930.000 kuna, kupuje stan od 101 kvadrat. Od toga se 190 tisuća kuna trebalo uplatiti odmah, a ostatak od 740 tisuća kuna, najkasnije tri mjeseca od ovjere potpisa kod javnog bilježnika.

Ovjera je riješena 10 mjeseci nakon potpisa ugovora, u travnju 2012. godine, a iz Franjevačkog provincijalata Indexovom Ilku Ćimiću nisu odgovorili je li ikada stigao ijedan dio uplate. Nadalje, tvrtka Scientia stan je kupila za 1245, iako je prema Indexovom izračunu prosječna cijena stana u centru Zagreba bila 1761 euro po kvadratu. Ugovor je, u ime Franjevačkog provincijalata iz Splita, potpisao fra Željko Tolić.

4. ‘Marić nam je sredio obnovu, mi smo njemu zato prodali stan’

U četvrtak 4. srpnja, objavljen je nastavak koji nije jednostavno prepričati. Dakle, Franjevac Željko Tolić Indexu je poslao pismo u kojem posve ozbiljno tumači kako je s Goranom Marićem osobno sklopio deal: Provincija će njemu prodati stan u Zagrebu, a on će njima zauzvrat srediti obnovu nekretnina za siromašne. U doba kad je došlo do spomenute kupoprodaje, Goran Marić bio je saborski zastupnik te predsjednik Odbora za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora. Fra Tolić nažalost nije precizirao kako je gospodin Marić točno osigurao obnovu, no iz njegova pisma novinaru Ilku Ćimiću nedvojbeno proizlazi da je deal sklopljen:

“Dolazi do dogovora i ugovora s gosp. Goranom Marićem: Provincija njemu uništeni, devastirani i posve neuporabljivi stan u Zvonimirovoj ulici (uz financijsku nadoknadu), a on Provinciji 9 obnovljenih stanova i priručnu kuhinju za izvanredno humane svrhe: za sirotinju, odnosno siromašne studente civile, u onom dijelu iz kojeg su iselile časne sestre. I tako bi! Tako je aneks zgrade, u kojoj su prethodno stanovale časne sestre, koje su preselile u drugi dio samostana, postao Studentski dom namijenjen, ponavljam, siromašnim studentima civilima s područja naše Provincije, koji su u tom Domu besplatno stanovali i studirali na raznim zagrebačkim fakultetima”, pisalo je u pismu poslanom Indexu.

5. Dvije velike priče istoga dana

A onda su prošlog petka, 12. srpnja, Jutarnji i Index gotovo istovremeno izvukli nove afere ministra Marića. Jutarnji je donio otkriće da je Marić prodao državno zemljište vlasniku grupacije u čijem stanu živi njegov sin, a onda je Index objavio kako ima dokaze da je ministar državne imovine lagao o načinu na koji je obnovio Studentski dom u franjevačkom samostanu Majke Božje Lurdske, što je usluga zbog koje su mu franjevci omogućili da dođe do stana od 101 kvadrata u Zvonimirovoj ulici u Zagrebu.

Dok je pokušavao objasniti aferu sa stanom, Marić je izjavio ovo: “Točno je da je tvrtka Scientia d.o.o. (obiteljska tvrtka Marićevih) kupila navedeni stan i platila ga u cijelosti, čime je obnova omogućena”. A onda je Index prošlog petka objavio kupoprodajni ugovor; po datumu se vidjelo da je potpisan tek nakon što je samostan obnovljen.

Obnova dijela samostana pretvorenog u Studentski dom, što je prema tvrdnjama Željka Tolića, franjevca s kojim je komunicirao novinar Indexa Ilko Čimić, sredio Goran Marić, dovršena je u veljači 2011. godine. Kupoprodajni ugovor za stan u Zvonimirovoj, koji su potpisali Marićeva supruga i fra Tolić, potpisan je tek četiri mjeseca kasnije, što znači da franjevački Studentski dom nikako nije mogao biti plaćen novcem od prodaje stana.


Bilo je u međuvremenu još pričica o ministru; Ilko Ćimić s Indexa otkrio mu je još jedan stan za koji se dosad nije znalo; imao je manje od 30 kvadrata, a na njemu je obitelj bivšeg ministra kombinacijama zaradila 200.000 kuna. Telegramov Drago Hedl u petak 5. srpnja objavio je kako je Marićevo ministarstvo prodalo zemljište za 36 milijuna kuna tvrtki koja je imala godišnje prihode 11.ooo kuna. S vlasnikom te problematične tvrtke, Draganom Marićem, bivši ministar koji istog prezimena poznaje se još iz doba dok je radio kao nogometni sudac. Kad pogledate rezultate tvrtke Marsonia Glasa, koja je 2018. prihodovali 11.875 kuna te prijavila godišnji gubitak 59.216 kuna, teško je pronaći opravdanje da joj je država prodala zemljište vrijedno 36,6 milijuna kuna bez bilokakvih provjera.