Mali trgovci naftom prijete zatvaranjem crpki: 'Zarađujemo 30 lipa po litri. Ako se ovo nastavi, nestat ćemo'

'Želimo da se Vlada pobrine i za nas - i mi smo dio tržišta, direktno smo oštećeni ovim događanjima', poručuju

08.06.2022., Zagreb - Nakon odluke Vlade o najvisim cijenama, gorivo u Hrvatskoj je pojeftinilo, pa se benzin prodaje za 13,50 a dizel za 13.08 kuna. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Dok građani zbog visoke cijene goriva očekuju od države da intervenira, mali trgovci naftom traže da se cijena ne ograničava. No nikome od njih situacija u kojoj cijene nafte rastu, tvrdi Armando Miljevac iz Udruge malih trgovaca naftom, nikako ne odgovara. Isto je, kazao je za Novu TV, i kupcima koji moraju na crpke jednom do dva put mjesečno i autoprijevoznicima koji su ondje jednom do dva puta tjedno, ali i malim prodavačima goriva.

“Nama ove intervencije Vlade apsolutno ne odgovaraju, dakle mi smo u ovoj situaciji maksimalno oštećeni i ovo je zadnji čavao u lijes našeg poslovanja kao malih distributera naftnih derivata”, rekao je Miljavac. “Litra Eurodizela trenutno stoji na 13,8 kuna u maloprodajnoj cijeni”, kazao je Miljavac te potom pojasnio kako izgleda raspodjela te cijene:

”Cijena je nabavi je 7,504 kune, trošarine su 2,66 kuna, a PDV koji moramo platiti iznosi 2,61 kunu po litri. To znači da je naša zarada 30 lipa po litri goriva”. S tih 30 lipa, kaže Miljevac, trgovci moraju podmiriti plaće radnicima, troškove osiguranja, održavanja i ako postoje troškove bankama. “Međutim, svi troškovi koje imamo ne mogu se podmiriti s 30 lipa”, dodao je.

Što ako marže ostanu iste?

Ni novo poskupljenje, tvrdi, malim trgovcima ne odgovara. “Apsolutno nam ne odgovara, naše marže ostaju iste, s time da moramo angažirati puno više sredstava za poslove”, rekao je. “Vidimo iz podataka da država ima tu nekih 40 posto ukupnog iznosa. Želimo li biti senzibilni prema kupcima, treba smanjiti PDV – da bismo dobili jedan dio te marže i u tom bismo slučaju mogli opstati, da možemo dočekati novu godinu”, rekao je.

Ako marže ostanu iste, kaže, “mi ćemo nestati”. “U tom slučaju, mi kao mali prodavači naftnih derivata nemamo budućnost. Želimo da se Vlada pobrine i za nas – i mi smo dio tržišta, direktno smo oštećeni ovim događanjima. Čime da plaćamo radnike? Ako se ovako nastavi, mi nemamo drugog izlaza, moramo početi maksimalno smanjivati sve troškove i na kraju moramo zatvoriti firme”, upozorio je.