Nekad je nužno odabrati stranu

Malo je nelagodno slušati što Most sad priča o Ramljaku i Agrokoru; izvukli smo im izjave iz doba dok su bili u Vladi

Osim što je Petrov prvi zvao Ramljaka, ova mu je, recimo, izjava super: 'Lex je ključan da bi se zaštitilo gospodarstvo i radna mjesta'

Uoči i nakon ovotjedne sjednice saborskog odbora na kojoj su zastupnici satima ispitivali Martinu Dalić i Antu Ramljaka, najagresivnije su djelovali visoki članovi Mosta; Božo Petrov i Nikola Grmoja. Gospodin Grmoja pritom je, moramo priznati, na toj sjednici postavljao najkonciznija pitanja. No, u njihovom stavu postoji mali problem. Prvo, sporni zakon o Agrokoru izglasan je dok je gospodin Petrov bio šef Sabora i Mostovi zastupnici glasali su za.

U četvrtak je isplivalo i da je prvi kontakt s Ramljakom u ime tadašnje vladajuće većine ostvario upravo Božo Petrov. Predsjednik Mosta u Dnevniku Nove TV kasnije se opravdavao da ga je zvao na nagovor ministrice Dalić i da je Ramljak pristao tek nakon što je dogovaranje preuzeo premijer. Govorio je i kako su oni za povjerenika zapravo htjeli Antu Samodola, no ostaje činjenica da su evidentno podržali gospodina Ramljaka. Ozbiljna je, dakle, diskrepancija u stavovima Mosta prošle godine i danas. Izvukli smo nekoliko izjava koje su davali za vrijeme koalicije s HDZ-om i nakon što ih je premijer isključio iz Vlade.

15. OŽUJKA 2017.

Govoreći o Agrokoru u mjesecima prije izbijanja krize Božo Petrov je rekao kako će Vlada HDZ-a i Mosta braniti gospodarski sustav Hrvatske, a Ivicu Todorića pozvao je da preuzme odgovornost. “Država neće spašavati Todorića jer je Agrokor po broju svojih tvrtki i tvrtki koje posluju s njim strateška kompanija za hrvatsko gospodarstvo. Očekujem prvo od njega da povuče racionalne poteze i shvati da zajednička vlada HDZ-a i Mosta neće provoditi politiku otprije 20 godina. HDZ i Most, zajednički će biti spremni djelovati ako dođe do potrebe”, govorio je.

31. OŽUJKA 2017.

Kada je zakon o Agrokoru uvršten na dnevni red Sabora Petrov je ustvrdio da je riječ o zakonu koji je iznimno važan za spašavanje hrvatskog gospodarstva. “On je ključan da bi se zaštitio gospodarski sustav i radna mjesta. Ne donosimo zakon zbog gospodina Todorića. Ne možemo dopustiti da bilo koja kompanija toliko ugrozi gospodarski sustav da radi nje možemo očekivati recesiju”, naglasio je Petrov i dodao kako Most smatra da će ovaj zakon riješiti situaciju u koncernu te omogućiti dokapitalizaciju i nastavak funkcioniranja tvrtke. Tada im nije, na primjer, smetalo što su mnogi stručnjaci, poput profesorice Jasnice Garašić sa zagrebačkog Prava, argumentirano objašnjavali zašto je zakon dubinski loš.

6. TRAVNJA 2017.

Prilikom izglasavanja zakona u Saboru Petrov je zakon o Agrokoru nazvao “osiguravateljem očuvanja gospodarskog sustava i radnih mjesta”. “Mi moramo preuzeti odgovornosti i voditi se državnim interesom. Ne postoji veći interes od tvrtke koja ima hektre i hektre poljoprivrednih zemljišta i toliko kanala dobavljača. To je interes. Htio bih poručiti oporbi da danas sigurno nije vrijeme za politikantstvo, danas je vrijeme da budemo složni”, kazao je.

15. TRAVNJA 2017.

Govoreći o dramatičnim trenucima spašavanja Agrokora Petrov je ponovno imao potrebu naglasiti važnost lex Agrokora. “Zakonom nismo spašavali Agrokor ni Ivicu Todorića. Hrvatskoj je potreban niz manjih jakih kompanija, a ne jedan monstrum. Znali smo, ako se budu događale loše stvari, da prijeti nova recesija, osipanje radnih mjesta i masovni odljev ljudi iz RH. Zato smo se užurbano pripremali za sve scenarije”, rekao je Petrov u razgovoru za Večernji list.

15. LISTOPADA 2017.

Povodom izvješća revizije o koncernu Agrokor, Petrov je, gostujući kod Aleksandra Stankovića, komentirao kašnjenje izvješća od nekoliko mjeseci te ustvrdio da ne postoji jasni plan restrukturiranja. Tada, kada Most više nije bio u Vladi, promijenio je retoriku. “Sve ovo izgleda kao omerta svih dužnosnika i svih institucija i hrvatske Vlade o svemu onome što se događa u Agrokoru – mene je strah. Mislim da nema smišljenoga plana ove Vlade. Smatram da bi se Hrvatska trebala brinuti za svoje interese”, rekao je Petrov.

26. LISTOPADA 2017.

Kada je prihvaćen plan financijskog restrukturiranja koji uključuje roll-up kredite Petrov je rekao da je Plenković trebao znati detalje ugovora prema kojima, između ostalog, Ramljak ne može biti smijenjen. Plenkovića i Vladu pozvao je da daju ostavke. “Ako Plenković nije znao za odredbe ugovora o roll up kreditu, onda se bojim za njegovo zdravlje. A znao je i zato ne želi dati odgovore na pitanja o tim kreditima. Vlada je odgovorna, ne Vladin povjerenik. Vladin povjerenik Ante Ramljak radi ono što Vlada traži od njega, što Plenković želi i traži od njega”, rekao je Petrov.

31. PROSINCA 2017.

Da Vlada krije još nešto u vezi Agrokora kazao je i Nikola Grmoja koji je proces restrukturiranja koncerna nazvao je netransparentnim. “Sada se pokazuje da su jedini dobitnici u ovom procesu Knighthead fond i savjetnici u Agrokoru. Vjerujem da će se nacrt nagodbe korigirati kako bi puno više sudionika bilo zadovoljno”, poručio je Grmoja za Jutarnji list.

3. VELJAČE 2018.

Komentirajući aferu oko angažiranja domaćih savjetnika AlixPartnersa na projektu restrukturiranja Agrokora, Petrov je ustvrdio da su Plenković i Dalić za tu suradnju znali. “Ako ste sposobni, trebali ste znati, a ako ste nesposobni, ne možete biti potpredsjednik Vlade. To je igra gluhih telefona, koja je za nas završila još u ožujku ili travnju kad smo procijenili da u Vladi ni ne žele napraviti ništa posebno u Agrokoru nego stvari staviti pod tepih i proći ispod radara javnosti, urediti onako kako su radili zadnjih 20 godina. Ako potpredsjednica Vlade zna, zna i on”, rekao je Petrov.