Malo jutarnje zabave; iz Crkve kažu da je Istanbulska OK, a mi se prisjećamo što su dosad pričali

Do sada su bili prilično unisoni u osudi konvencije

25.12.2015., Zadar - Svecanu misu polnocku u katedrali svete Stosije predvodio je nadbiskup Zelimir Puljic. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Iz Crkve je sinoć, prvi put od početka cirkusa oko Istanbulske, došla poruka da bi ratifikacija, uz interpretativnu izjavu, ipak mogla biti OK. Zadarski nadbiskup Želimir Puljić je razgovoru za Hrvatski katolički radio rekao da je Interpretativna izjava “prikladna u ovo vrijeme napetosti” i rekao da se Crkva zalaže za dijalog.

Puljićeva izjava ozbiljan je obrat u odnosu na poruke koje su dolazile iz nadbiskupija. Neposredno do prije njegovog istupa biskupi su, prilično unisono, napadali Istanbulsku, a neki i vladu koja ju je odlučila ratificirati. Za slučaj da ste zaboravili, pobrojali smo par izjava hrvatskih biskupa.

1) Košić i pljuvanje u lice katolicima

Ne baš neočekivano, prvi u napadima na Istanbulsku bio je sisački biskup Vlado Košić, koji je dvaput otvoreno napao premijera i ministre zbog ratifikacije. Prvo je Vladu nazvao sluganskom zbog “prihvaćanja svega što nam drugi nameću”. A onda je, par dana kasnije, otišao korak dalje i poručio da je Vlada, zbog podržavanja Istanbulske konvencije, katolicima pljunula u lice. “Naša Vlada, i predsjednik i ministri, svojim prihvaćanjem Istanbulske konvencije pljunuli su nama katolicima u lice, ali još postoje i naši narodni zastupnici u Hrvatskom saboru koji ne smiju, ako su vjernici, dati svoj glas za tu ratifikaciju”, poručio je Košić

2) Zagrebačka nadbiskupija podržala prosvjed

Iz Zagrebačke nadbiskupije također su kritizirali Vladu zbog stava o Istanbulskoj konvenciji, no, ipak nešto odmjerenije od biskupa Košića. Jednostavno su pozdravili veliki prosvjed konzervativaca na trgu, na kojem je zbog najave ratifikacije Istanbulske prozivan premijer i vlada. Crkva je prosvjed nazvala “doprinosom istinskom dijalogu građana koji s pravom smatraju da se ratifikacijom ovog spornog dokumenta u hrvatski pravni sustav i društvene procese unosi neznanstvena i nadasve štetna rodna ideologija koju je Papa Franjo nazvao ideološkom kolonizacijom.”

3) Barišićeva uskršnja propovijed

Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u uskrsnoj propovijedi nije izrijekom spomenuo Istanbulsku ali nije ni pokušao prikriti da govori o njoj. “Već dugo vremena prati nas i proteže se jedna medijska vijest upravo o zaštiti žena od nasilja. Svatko normalan će reći da je to dobra vijest. Dosta nasilju, a osobito nad ženama! Svako nasilje, a osobito nad ženama, sve nas treba povezati i ujediniti. No, ono prikriveno nasilje često u suprotnosti s ljudskom naravi muškarca i žene, jest to što nas uznemiruje i stvara podjele među nama”. Zatim je krenuo na ovo: “Pri tomu je upozorio kako privremeno skriveni i prikriveni ponori u sebi kriju “opasne i duboke provalije s nesagledivim posljedicama za društvo i ljudski rod, čovjeka i obitelj, za naš dom i domovinu”. Nadiskup je ovom prigodom istupio s jednom od radikalnijih teza koje smo čuli. Citiramo: “nasilje se rješava ozdravljenjem, a ne rastakanjem čovjeka, braka i obitelji”.

4) Hranić protiv interpretativne izjave

Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić pred Uskrs je održao druženje s novinarima, na kojem je, uglavnom, govorio o Istanbulskoj. Iako u formulacijama nije bio pretjerano oštar, poruke su mu bile prilično jasne. Na primjer, upitao se, Zašto toliku energiju usmjeravamo i trošimo na Istanbulsku konvenciju, umjesto na otvaranje novih radnih mjesta, obnovu gospodarstva, promicanje kulture života te bračnih i obiteljskih vrijednosti. Kritizirao je, zatim, potpuno suprotno od biskupa Puljića sinoć, ideju ratifikacije uz interpretativnu izjavu, rekavši da ona nema “nikakve pravne učinke ili je barem upitna”. Rekao je i da su neke stvari, elementi rodne ideologije, na mala vrata ušli u zakonodavstvo, “što budi dodatnu podozrivost i u ovom slučaju”.

5) Sam Puljić prije par dana

Za kraj, sam nadbiskup Puljić, prije nego što je danas istupio s tezom da interpretativna izjava ima pravnu težinu, govorio je puno drugačije. Na primjer, gostujući u emisiji Otvoreno na HRT-u 22.3., rekao je da je rodna ideologija je napad na temelje obitelji zbog uvođenja različitih vrsta rodova, a ne samo muškog i ženskog, a zatim je govorio i o “mogućnosti koja nije u planu”, da političarima koji glasuju za Konvenciju bude onemogućeno pristupiti nekim sakramentima.