Mamić je danas teško inkriminirao Sessu i druge suce. Ovo nije prvi put da nabacuje optužbe; može li ih dokazati?

Što stoji iza izjave da je osječkim sucima u jednom navratu dao 500 tisuća eura

16.03.2021. Mostar, Bosna i Hercegovina - Zdravko Mamic nakon potvrdjene zatvorske kazne sazvao konferenciju za medije.
Photo: Denis Kapetanovic /PIXSELL
FOTO: Denis Kapetanovic /PIXSELL

Zdravko Mamić, bivši izvršni dopredsjednik Dinama, danas bjegunac koji se pred hrvatskim pravosuđem skriva u BiH, održao je konferenciju za medije na kojoj je iznio šokantne tvrdnje o podmićivanju sudaca. Mamić je presicu sazvao nakon što je Vrhovni sud jučer potvrdio presudu kojom su on i njegovi suradnici osuđeni zbog izvlačenja novca iz Dinama. Zdravko Mamić dobio je šest i pol godina zatvora. Njegov brat Zoran, koji je jučer podnio ostavku na mjesto glavnog trenera i sportskog direktora Dinama, osuđen je na četiri godine i osam mjeseci.

Zdravko Mamić je uoči presice poručio kako će otkriti dosad nepoznate detalje o hrvatskom pravosuđu, uključujući Državno odvjetništvo i USKOK. Kako su prethodne Mamićeve konferencije za medije često uključivale vrlo vulgarno vrijeđanje osoba koje bivši šef Dinama krivi za svoje probleme sa zakonom, Telegram nije prenosio današnju presicu. Međutim, optužbe koje je Zdravko Mamić iznio previše su ozbiljne da bismo ih ignorirali. Naravno, pod uvjetom da ih Mamić može dokazati.

‘Osobno sam Sessi donosio novac’

Prvi dio iznimno dugačke presice Mamić je proveo rekapitulirajući svoje veze s Dinamom, od navijačkog djetinjstva i mladosti do poslovnog ulazak u klub i brojnih žrtava koje je, tvrdi, podnio kako bi Dinamo preživio krize i postao uspješan poslovni i sportski projekt. Krivnju za izvlačenje novca iz kluba je očekivano negirao, a odgovornost za nezakonite radnje Mamić je prebacio na istaknute osobe iz hrvatskog pravosuđa, prije svega na predsjednika Vrhovnog suda Đuru Sessu. Zdravko Mamić je izjavio kako je Sessu osobno podmitio.

„Mislim da se moramo boriti i da moramo reći tim ljudima dosta. Ljudima koji se zovu Đuro Sessa, predsjednik Vrhovnog suda RH“, kazao je Mamić, najavivši da će o Sessi sada reći istinu. „Rekao sam već dvaput i još jednom ponavljam: spreman sam u svakom trenutku staviti se na dispoziciju DORH-u i USKOK-u i svim institucijama RH da dokažem da je Đuro Sessa kriminalac i da sam mu osobno kao predsjedniku suda donosio novac u kancelariju da bi mijenjao donesene presude ili utjecao na sudske sporove u toku.

Čuveno smjenjivanje u dva predmeta suca Ježeka, bilo je obrazloženje Sesse da brzo zakaže raspravu i da ugrožava pravičnost postupka. Neka se time pozabave DORH i SOA“, kazao je Zdravko Mamić. Osim Đure Sesse, Mamić je za uzimanje mita optužio i osječkog suca Zvonka Vekića, za kojeg kaže da mu se „približio“ prije svakog postupka u Osijeku. Spomenuo je još dvojicu sudaca iz Osijeka, Antu Kvesića i Darka Krušlina.

Kaže da su ga suci posjećivali u BiH

„Osim što su mene tražili novac, ukupno sam mu dao više od 500 tisuća eura, imam za to dokaze, koje je trebao podijeliti s Krušlinom i Antom Kvesićem koji je bio član vijeća u drugom predmetu koji se vodi u Osijeku. Vekić je bio predsjednik Vijeća, a Kvesić član Vijeća koji su mi potvrdili optužnicu. Čovjek me uredno reketario, tražio od mene da ga postavim na mjesto predsjednika suda u Osijeku jer je tada bio raspisan natječaj za predsjednika suda u Osijeku…“, tvrdi Mamić.

Osim što tvrdi da je podmićivao predsjednika Vrhovnog suda, Vekića i Kvesića, Mamić kaže da je bilo i drugih sudaca kojima je radio usluge. Opisao je kako su neki suci bili šest puta kod njega u BiH. Tvrdi i da je u banjalučkom restoranu „u prisustvu nekih ljudi“ i svoje žene predao Vekiću novac. Spomenuo je i kako je u Širokom Brijegu, u hotel Parku, s neimenovanim sucem dogovarao da ga se oslobodi optužbi.

Sa sucima se u loži ‘izbijao od alkohola’

„Ti svi ljudi su bili najmanje 10-15 puta moji gosti na međunarodnim utakmicama Dinama u svečanim ložama i gosti reprezentacije u mojoj organizaciji. Uredno su dolazili i bili gosti moji svih međunarodnih utakmica Dinama i reprezentacije na stadionu Maksimir, a neke sam slao i na prijateljsku utakmicu u Liverpool kada je igrala Hrvatska-Brazil uoči odlaska na SP u Rusiju“, tvrdi Mamić.

Bivši šef Dinama opisao je i zabavu s neimenovanim osječkim sucima s kojima ga je, tvrdi, na utakmici reprezentacije upoznao zamjenik upravitelja zatvora u Osijeku. „Mi smo se u toj loži izbijali od alkohola, družili se satima, gdje sam u jednom momentu ovaj sat skinuo s ruke i stavio ga na ruku suca Krušlina koji ga je primio i odnio sa sobom u Osijek. Postoje svjedoci. Radi se o satu 20 i nekoliko tisuća eura“, tvrdi Mamić, i priča kako mu je Krušlin vratio sat, ali nastavio je primati njegove poklone, poput vina ili organiziranih ljetovanja.

Bujicu optužbi na račun sudaca Mamić je završio izjavom kako je o svemu što je danas ispričao pred kamerom obavijestio i DORH. „Poslao sam 8. listopada snimljenu izjavu u DORH… Sa svime što sam vam danas iznio ovdje je upoznat DORH“, tvrdi. Telegram je DORH-u odmah nakon presice poslao upit o tome istražuju li se Mamićeve optužbe. Ovdje, međutim, vrijedi podsjetiti na to kako ovo nije prvi put da Zdravko Mamić bez dokaza teško tereti visokopozicionirane osobe u pravosuđu.

Afera SMS

Vjerojatno najneslavnija takva epizoda dogodila se 4. lipnja 2018. godine, kada je Mamić pokušao inkriminirati bivšeg državnog odvjetnika Dinka Cvitana. Tada je sazvao konferenciju za medije na kojoj je pokazao navodne ispise SMS poruka između Cvitana i jednoga suca koji je bio član sudskoga vijeća u postupku protiv Mamića i njegovih suradnika. Poruke su trebale dokazati da je Cvitan prije objave prvostupanjske presude vršio pritisak na suca da bez ikakvih dokaza osudi jednog okrivljenika u tome postupku.

Vrlo brzo pokazalo se da su SMS-ovi izmišljotina. Za Mamića ih je krivotvorio Franjo Varga, koji je zbog toga prije nešto više od mjesec dana nepravomoćno osuđen na tri i pol godine zatvora. Mamićev branitelj tražio da se na temelju lažne korespondencije odgodi objava prvostupanjske presude u tom predmetu, što je sudsko vijeće odbilo, te je 6. lipnja 2018. objavilo presudu kojom su svi okrivljenici u tom predmetu proglašeni krivima.

Mamić je i nakon tog neuspjeha nastavio iznositi optužbe na račun dosad neimenovanih osječkih sudaca, kao i na račun predsjednika Vrhovnog suda Đure Sesse. Tako je u ljeto 2019. godine poručivao kako je samo pitanje trenutka kada će „izvući najteže oružje“ i dokazati da je Sessa korumpiran. Spominjao je i konferenciju za medije koju je navodno planirao sazvati kako bi obznanio dokaze o tome da je korumpirano šest sudaca, od čega je, tvrdio je kasnije, odustao na savjet svoga odvjetnika.