Mamić izašao iz zatvora: 'S cimerima sam plakao kao kišna godina. Hrana je iz 16. stoljeća, nisam pojeo ni jedan obrok'

Na slobodi ne smije kontaktirati sa svjedocima, ali ni obavljati dužnosti u Dinamu

18.12.2015., Zagreb - Novinari, simpatizeri i djelatnici GNK Dinamo docekali su Zdravka Mamica ispred Remetinca. Izvanraspravno vijece zagrebackog Zupanijskog suda danas je odbacilo Uskokovu zalbu i potvrdilo da moze na slobodu nakon upisa zaloznog prava na jednu nekretninu i uplate nesto vise od 6,3 milijuna kuna jamstva u gotovini. Iako ce se braniti sa slobode, Mamic ne smije obnasati funkciju izvrsnog predsjednika u klubu. Izvanraspravno vijece zabranilo mu je da predsjeda Upravom Dinama te da komunicira sa svjedocima istrage. U sklopu dvije istrage, Mamic i suradnici pod sumnjom su za izvlacenje blizu 200 milijuna kuna iz gradskog kluba. 
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zdravko Mamić pušten je malo iza 16.30 sati iz Remetinca, javlja N1. “Stekao sam prijatelje u zatvoru, hrana i smještaj su bili iz 16. stoljeća”, kazao je Mamić po izlasku iz zatvora.

Najmoćnijeg čovjeka hrvatskog nogometa, osumnjičenog za izvlačenje milijuna iz kluba kojemu je na čelu, ispred zatvora gdje je u ovom navratu proveo mjesec dana dočekao je Dinamov autobus te tridesetak poklonika.

Ispred Remetinca se pjevalo

Skandirali su “Zdravko, Zdravko”, uz refren srpskog folk napjeva “Ne može nam nitko ništa”, koji je Mamić često pjevao u javnosti. Prostor ispred zatvora, gdje je bilo bilo i mnoštvo novinarskih ekipa, čuvala je interventna policija. Oko 16.30 u Remetinec je stigla i Mamićeva odvjetnica Jadranka Sloković.

“Prije svega bih htio pozdraviti svoje cimere, oni su ti koji su mi olakšali boravak u Remetincu. Imao sam spektakularnu sobu, plakao sam s njima kao kišna godina. Htio bih se zahvaliti osoblju zatvora. Učinili su mi život lakšim. Hrana je iz 16. stoljeća i volio bih da ti ljudi imaju humanije uvjete. Nisam pojeo ni jedan obrok, a nisam izbirljiv”, rekao je Mamić, prenosi N1.

‘Naći ću način da pomognem Dinamu, čak i volonterski’

O postupku i svojoj obrani ipak nije htio govoriti. “Tu je i moja odvjetnica i znate da morate potpisati da ne smijete govoriti o postupku. Ja bih vama pričao satima jer dosad nisam imao nikakva prava. Nisam ispitivan i nisam mogao ni u čemu sudjelovati. Kad dođe optužnica ja ću se moći braniti”, rekao je Mamić.

Zdravko Mamić izašao iz Remetinca

Istaknuo je i kako se nada da će biti ukinuta mjera koju mu je odredio sud, a koja mu zasigurno najviše smeta – zabrana obnašanja dužnosti u Dinamu. “Naći ću način da pomognem u poslu, čak i volonterski”, rekao je Mamić. Doček koji su mu organizirali zaposlenici Dinama komentirao je kazavši da će sad otići u prvi kafić. “Idem s njima, to su moji najdraži ljudi. Ispunili su mi srce”, rekao je Mamić.

Nakon što je Mamić dostavio zagrebačkom Županijskom sudu 14 milijuna kuna vrijedno jamstvo u nekretnini i novcu za obranu sa slobode, poslijepodne je pušten, nakon što je na sudu obećao da će se pridržavati mjera opreza.

Simpatizeri čekali Mamića pred Remetincem

Dokaz o založnom pravu

Glasnogovornik suda Krešimir Devčić potvrdio je Hini da su Mamićevi branitelji na sud donijeli dokaz da je na nekretninu upisano založno pravo te da je uplaćen ostatak jamčevine u novcu.

Mamić je danas doveden na sud kako bi sutkinji istrage obećao da će se na slobodi pridržavati mjera opreza, među kojima je i zabrana kontaktiranja sa svjedocima.

Odbijanje USKOK-ove žalbe

Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda ranije u petak je odbacilo USKOK-ovu žalbu i potvrdilo da Mamić može izaći iz Remetinca, nakon upisa založnog prava ne kuću u Samoboru, koja je procijenjena na 7,63 milijuna kuna i uplate nešto više od 6,3 milijuna kuna jamstva u gotovini.

U Remetincu ostaje poduzetnik Igor Krota koji jedini nije ponudio jamstvo za obranu sa slobode.

U četvrtak je iz Remetinca izašao i Mamićev sin Mario, nakon što je uplatio pet milijuna kuna jamstva. Preostalom pritvoreniku, poduzetniku Sandru Stipančiću također je omogućena obrana sa slobode uz jamčevinu od četiri milijuna kuna u nekretnini. Peti osumnjičenik za izvlačenje novca iz Dinama, izvršni predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Damir Vrbanović, od početka istrage se brani sa slobode.

Iz Dinama ukupno izvučeno preko 200 milijuna kuna?

Nova Uskokova istraga protiv Mamića, kojega se već ranije teretilo za više od sto milijuna kuna izvučenih iz Dinama, rezultat je nadzora kojega je mjesecima provodio sektor za otkrivanje poreznih prijevara pri Ministarstvu financija.

Tzv. porezni Uskok navodno je utvrdio da je iz Dinama preko off shore tvrtki od 2004. izvučeno preko deset milijuna eura i pola milijuna funti. Upravo su za taj dio priče, po sumnjama tužiteljstva, bili zaduženi Mamićev sin Mario, Krota i Stipančić.

Tužiteljstvo je u nastavku istrage posumnjalo da je Mamić, kao izvršni dopredsjednik i član uprave GNK Dinamo, u razdoblju od prosinca 2004. do travnja ove godine, povezao u zločinačko udruženje aktualnog čelnika HNS-a Damira Vrbanovića, tada glavnog direktora i člana uprave Dinama, svog sina, Krotu i Stipančića kao voditelje poslovanja ili prokuriste tvrtki iz Švicarske, Arapskih Emirata, Velike Britanije i Hong Konga.

Fiktivni sporazumi

Mamić je sa sinom, Krotom i Stipančićem navodno dogovarao zaključivanje fiktivnih sporazuma i ugovora između Dinama i tvrtki iz Švicarske, Velike Britanije i Hong Konga o preuzimanju nepostojećih dugovanja GNK Dinamo prema igračima te za nepostojeće usluge posredovanja prilikom transfera igrača, koje su u ime GNK Dinamo potpisivali Mamić i Vrbanović.

U prvom dijelu Uskokove istrage, pokrenute početkom srpnja, Mamića se tereti da je nizom nedjela zajedno s bratom Zoranom, Vrbanovićem i poreznikom Milanom Pernatom Dinamo oštetio za najmanje 117,8 milijuna kuna, a proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza.