Mamićev manevar nije uspio: Vrhovni sud mu je odbio zahtjev da se suđenje iz Osijeka prebaci u Zagreb

Istodobno se Osijek za treću optužnicu proglasio nenadležnim, šalju ga u Zagreb

03.12.2018., Medjugorje, Bosna i Hercegovina - Zdravko Mamic odrzao je konferenciju za medije na kojoj je pricao o aferi SMS i drugim aktualnim temama. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Vrhovni sud odbio je kao neosnovan prijedlog bivšeg čelnika NK Dinama Zdravka Mamića, njegovog brata Zorana i menadžera Nikkyja Arthura Vuksana o prenošenju mjesne sudbene nadležnosti iz Osijeka u Zagreb, za suđenje u kojem se Zdravka Mamića i još šetoricu okrivljenika tereti da su iz Dinama izvukli oko 200 milijuna kuna.

Osječki Županijski sud u utorak je u priopćenju podsjetio kako su prijedlog za prijenosom mjesne nadležnosti u tom suđenju s osječkog na zagrebački Županijski sud podnijeli branitelji okrivljenih na posljednjoj sjednici Optužnog vijeća 14. siječnja ove godine.

Neosnovani argumenti obrane

Napominju kako je Vrhovni sud, u svojoj odluci od 14. veljače, prijedloge za prenošenjem mjesne nadležnosti odbio kao neosnovane. Argumenti obrane za prijenos nadležnosti nisu od primarnog značaja te su neosnovani.

U toj odluci stoji da je nadležnost osječkog Županijskog suda za postupanje u tom kaznenom predmetu određena odlukom predsjednika Vrhovnog suda od 2. lipnja 2017., pri čemu je za argumente obrane utvrđeno da nisu od primarnog značaja, te nemaju presudan utjecaj na već utvrđenu mjesnu nadležnost osječkog Županijskog suda.

Druga optužnica još uvijek nije potvrđena

Druga po redu optužnica protiv Zdravka Mamića, koja još nije potvrđena, tereti ga da je od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale suokrivljenike organizirao u zločinačko udruženje, te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki, kao i ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, klub oštetili za više od 144 milijuna kuna.

Uz navedeno, tvrdi se u optužnici, Dinamo je neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7.35 milijuna eura, odnosno 55,8 milijuna kuna. Uz Zdravka i Zorana Mamića, za spomenuta kaznena djela terete se Zdravkov sin Mario, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Artur Vuksan. Mamić je u lipnju prošle godine nepravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja oko 116 milijuna kuna iz Dinama, a neposredno uoči izricanja te presude otišao je u Bosnu i Hercegovinu, čije državljanstvo također ima, te živi u Međugorju.

Osijek se proglasio nenadželnim za posljednju optužnicu

Nakon što je Vrhovni sud danas odbio prijedlog obrane, Osječki Županijski sud se, pak odmah proglasio mjesno nenadležnim za postupanje u predmetu posljednje optužnice protiv bivšeg čelnika NK Dinama Zdravka Mamića, a koju je pred ovim sudom nakon istrage nedavno podiglo zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo, tereteći ga da je od 2002. do 2007., dok je obnašao različite dužnosti u Dinamu, iz kluba izvukao 16,7 milijuna kuna.

S tog suda su podsjetili kako je prilikom podizanja optužnice tužiteljstvo predložilo da se postupak po novoj optužnici spoji s postupkom koji se protiv Mamića već vodi pred osječkim Županijskim sudom, zbog više kaznenih djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju počinjenih u sastavu zločinačkog udruženja, a temeljem Uskokove optužnice.

Osječki sud je priopćio kako je, povodom ispitivanja optužnice protiv Zdravka Mamića podnesene 21. siječnja, predsjednik Optužnog vijeća donio odluku da se osječki Županijski sud glašava mjesno nenadležnim za suđenje u tom kaznenom predmetu. U rješenju kojim se oglašava mjesno nenadležnim, naznačeno je da će se po pravomoćnosti tog rješenja, predmet ustupiti kao mjesno nadležnom zagrebačkom Županijskom sudu.

Za što terete Mamića u novoj optužnici?

Nova optužnica Mamića tereti da je novac iz Dinama izvlačio od 25. rujna 2002. do 8. ožujka 2007. u Zagrebu i Klagenfurtu u Austriji, i to dok je obnašao dužnosti člana Izvršnog odbora Dinama, a nakon toga i izvršnog dopredsjednika i člana Uprave imao ovlaštenje za raspolaganje novcem po računu kluba otvorenog u jednoj banci u Austriji.

Iako je sukladno statutu kluba bio dužan skrbiti o zakonitom korištenju i raspolaganju financijskim sredstvima kluba okrivljenik je, tvrdi tužiteljstvo, u nakani da se znatno materijalno okoristi na štetu imovine kluba raspolagao novčanim sredstvima kluba u vlastitu korist.

Terete ga da je nalagao prijenos 97.492 eura (u protuvrijednosti od 730.659 kuna) na svoj račun otvoren kod banke u Austriji, te osobno podigao iznos od ukupno 2,2 milijuna eura (u protuvrijednosti od 16 milijuna kuna) u gotovini, i na taj se način na štetu kluba okoristio u ukupnom iznosu od 2,3 milijuna eura (u protuvrijednosti od 16,7 milijuna kuna).