Marić baš i nije oduševljen zahtjevima sindikata: 'Želim biti pristojan prema njima, ali trebamo malo spustiti stvari na zemlju'

Ministar financija je rekao da ne zna kako bi okarakterizirao zahtjeve sindikata vezane za 13. plaću i veće regrese

FOTO: N1

Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić i ministar financija Zdravko Marić danas su uoči užeg kabineta Vlade dali izjave medijima. Novinari su pitali Ćorića razmišlja li Vlada o novoj blokadi cijena goriva. “Sada ne poduzimamo ništa, ali ako dođe do značajnije eskalacije… Vlada je ranije reagirala, reagirat će i ubuduće”, rekao je. Dodao je kako će pričekati kraj tjedna kako bi bili pametniji i odlučiti o cijenama u sljedećem tjednu.

Novinari su pitali i o posjetu BiH, te o odlagalištu otpada koje Hrvatska planira graditi na granici s tom zemljom. Ćorić je rekao da je došlo do razmjene dokumentacije te da ne dolazi u obzir da proces bude kompromitiran na bilo koji način. “Otvoreni smo za razgovor, plan B ne postoji, naš plan je jasan: želimo na sigurnoj lokaciji izgraditi lokaciju za odlaganje otpada, i to ne samo iz NE Krško”, kazao je.

Novinare su zanimala ministrova predviđanja o kretanju inflacije, na što je Ćorić odgovorio kako je neminovno da će ona rasti, ali i zaključio da će početi padati 2022. godine. Taj zaključak izvlači prije svega iz stabilizacije cijena plina i nafte.

Marić: ‘Očekujemo da nastavak ubrzanja inflacije’

Ministar Marić je rekao kako bi sljedeća godina trebala biti godina smanjivanja udjela duga u BDP, te istaknuo dva značajna događaja, pristupanje eurozoni i Schengenu. Novinari su i Marića pitali o rastu inflacije, odnosno može li se to iz SAD-a preliti k nama. “Može, to se i događa. Ova inflacija koju vidimo iz mjeseci u mjesec je najvećim dijelom uvezena. Sve je to izravno i posredno doprinijelo inflaciji”, rekao je.

“Očekujemo da nastavak ubrzanja inflacije. Europska razina inflacije je još uvijek puno niža nego u SAD-u, mada i u Europi ima puno razlika. Mi smo još ispod prosjeka, ali ima još zemalja s niskom razinom inflacije poput Portugala, Grčke i Cipra”, rekao je.

Dodao je kako se očekuje da će inflatorni pritisak popustiti kroz dva mjeseca. Novinari pitaju što će Vlada činiti ako dođe do povećanja inflacije. Ministar kao primjer navodi odluku o ograničenju cijena goriva. “Kada vidimo i ako osjetimo da određene stvari dodatno ubrzavaju vidjet ćemo koji manevarski prostor imamo. Znate da je to i europska tema, mi u ničemu do sada nismo iskočili od preporuka, ali nismo ni u nekom zaostatku”, kazao je.

Marić o sindikatima: ‘Želim biti pristojan prema njima’

Na pitanje veseli li ga rekordna potrošnja, kazao je da ona ne odskače nešto puno od ostatka godine. “Fiskalizirani računi su 4,2 posto viši nego 2019. Prosinac je zasad nešto viši, posebno segment trgovine na malo”, rekao je. “Vidjet ćemo kako će se sve odvijati u razdoblju ispred nas, znamo da je blagdanska potrošnja nešto viša, ali s njom smo planirali proračun i rebalans proračuna”, kazao je.

Upitan mogu li sindikati očekivati ispunjenje svojih zahtjeva, odnosno 13. plaću koju su tražili, kao i veće regrese te općemito više novca. Marić je odgovoro: “Kada zbrojite i usporedite osnovicu plaća, pa segmente koji nisu mali, poput obrazovanja zdravstva, tu je bilo oko 20 i 25 posto povećanja bruto plaća. Ne možemo reći da se ništa tu nije dogodilo. Kroz prizmu 2021. sve je dobro, je, ali smo prošle godine imali veliki pad”, pojasnio je.

“Sada smo u fazi pregovora o pravima socijalnih partnera, e sad, ovo što je izašlo… ne znam kako bih to okarakterizirao, želim biti pristojan prema njima, da prvo sjednemo iznesemo sve na sastanku oči u oči, ali evo mislim svi skupa trebamo malo spustiti stvari na zemlju, a ne dolaziti sa zahtjevima za koje svi znamo kako ih možemo okarakterizirati”, zaključio je ministar.