Marić bez jasnog odgovora o borbi s inflacijom: 'Nećemo sjediti skrštenih ruku, ali nema jedinstvenog seta mjera'

Poručio je kako su stvari trenutno pod kontrolom i da prati situaciju

FOTO: Screenshot N1

Ministar financija Zdravko Marić za N1 je govorio o rastućoj inflaciji i o tome što će poduzeti ako se nastavi rast cijena prehrambenih proizvoda i građevinskog materijala.

Naglasio je kako inflaciju nikad ne treba podcijeniti i zanemariti, istaknuvši kako je globalno došlo do visoke razine monetarnog opuštanja zbog kojeg su već duže vrijeme niske kamate. Međutim, istaknuo je da to može dovesti do razlike između onoga što se može kupiti na tržištu i realne ekonomije i da može doći do “pregrijavanja” gospodarstava i inflatornih pritisaka.

“Hrvatska u srpnju i kolovozu ne odstupa od ostatka EU-a, čak smo i blago ispod prosjeka. Svi smo tu negdje, naravno da nećemo sjediti skrštenih ruku, ali moram reći da nema jedinstveni set mjera za inflaciju”, pojasnio je Marić.

‘Ne odskačemo od EU prosjeka’

Napomenuo je kako je HNB-u Zakonom, kao temeljni cilj, propisano održavanje stabilnosti cijena. “Gledaju, kao i mi, što se i koliko može napraviti u razdoblju pred nama, a ako se stvari dodatno zakompliciraju moraju monetarna i fiskalna vlast usko surađivati”, poručio je.

Na pitanje koji su konkretni instrumenti na raspolaganju HNB-u ili Vladi s kojima mogu intervenirati i kada bi to bilo, Marić je odgovorio: “Nemamo neku ciljanu razinu inflacije. Jedan od mastriških kriterija je da se gledaju tri najniže prosječne inflacije u EU-u od kojih se može odstupati 1,5 postotni bod. To Hrvatska ispunjava. Ne odskačemo od prosjeka.”

Naglasio je da je Hrvatska duboko integrirana u eurozonske tijekove iako još nije članica eurozone. “Tu nekakvi klasični mehanizmi središnje banke gdje može kroz ponudu novca regulirati i utjecati su dijelom ograničeni. Zato treba vidjeti kako kombinirati njihove instrumente. Moramo ozbiljno shvatiti rast cijena i ako se ovakvi trendovi nastave moramo u funkciju staviti neke mjere ako će biti potrebe”, naglasio je.

‘Nema jedinstvene mjere’

“Moramo shvatiti da uvijek postoji druga strana medalje. Monetarnim opuštanjem se htjelo doprinijeti jačoj dostupnosti novca za financiranje uz niže kamate ulaganja kako bi se potaknuo gospodarski rast”, rekao je Marić naglasivši kako se u Hrvatskoj često fokusira na poreznu politiku.

“Ona je jako važna, no nemojmo misliti da se samo poreznom politkom stvari mogu riješiti. Oko hrane se stalno spominje PDV, kad smo ga spustili s 25 na 13 posto za svježe meso, ribu, voće i povrće, koliko je stvarno došlo do snižavanja cijena? Je li se u potpunosti prelilo prema potrošačima ili je dio ostao u nekom međuprostoru”, istaknuo je Marić.

Na ponovljeno pitanje koje mjera Vlada ima na raspolaganju, odgovorio je: “Nema jedinstvene mjere koju možemo naložiti. Mi nemamo reguliranih cijena u Hrvatskoj, čak i cijene energetike. Nema toga da će država propisati cijenu ovoga ili onoga.” Naglasio je da su stvari pod kontrolom te da prate situaciju i da će reagirati dođe li do eskalacije, istaknuvši da bi se fokusiranjem na obuzdavanje inflacije mogao ugroziti gospodarski rast.