Nekad je nužno odabrati stranu

Marić i Vujčić ovako umiruju građane zbog eura: 'Ako vidite da netko diže cijene, idite kod drugog'

Za godinu dana euro će zamijeniti kunu, ministar financija i šef HNB-a govorili su o izazovima

FOTO: Screenshot Dnevnik.hr

U Hrvatskoj bi za godinu dana euro trebao zamijeniti kunu, kao službena valuta u zemlji. Od 5. rujna ove godine cijene u dućanima (osim u nekim iznimkama) će biti isticane i u eurima i u kunama, istaknuo je premijer Andrej Plenković na predstavljanju Zakona o uvođenju eura. Uz njega su bili guverner HNB-a Boris Vujčić te ministri gospodarstva i financija – Tomislav Ćorić i Zdravko Marić.

Na pitanje kako će građani izdržati povećanje cijena zbog uvođenja eura, pogotovo uz inflaciju i rast cijena energenata, Marić je odgovorio kako se ljudi fokusiraju na negativne stvari kod uvođenja eura, kao što je bilo i u drugim zemljama. “Strah od dodatnog pritiska na porast cijena, zaokruživanje na više i efekt na inflacije, je uvijek najglasniji i najveći”, kazao je Marić pa istaknuo kako su radili analize na primjeru zemalja članica EU-a.

“U sedam zemalja, koje su zadnje uvele euro, taj efekt je bio jednokratan, u prvoj godini, na prosječnoj razini od 0,2 postotna boda. Zadnjih mjeseci svi smo suočeni s ubrzanjem inflacije. Naša očekivanja su da će se ubrzavanje inflacije nastaviti u prvim mjesecima ove godine, ali onda će krenuti i ispuhivanje”, rekao je Marić.

‘Neka lovci u mutnom ne ulove ovaj put’

“Zato smo i stavili naglasak, u razdoblju ispred nas, da aktiviramo što je moguće više mehanizama koje imamo da spriječimo i preveniramo bilo kakav još dodatni, neopravdani porast cijena iznad onoga s kojima smo suočeni”, rekao je ministar financija. Marić je napomenuo kako nije bilo ovakvih stopa inflacije kada su posljednjih sedam zemalja članica uvodile euro. “Pozivam cijelu javnost da učinimo sve kako neopravdanog povećanja cijena ne bude, odnosno da ga bude u najmanjom mogućoj mjeri – da lovci u mutnom ovaj put ne ulove”, kazao je Marić.

“Sam pojam neopravdanog povećanja nije lako definirati i kontrolirati, ali zato smo svi tu”, dodao je Marić, a nadovezao se Vujčić. “Ako vidite da vam netko diže cijene, idite kod nekog drugog, netko drugi neće, tamo gdje postoji konkurencija. Idite, birajte one koji vam nude niže cijene, to je najbolja zaštita od rasta cijena”, poručio je Vujčić.

Govoreći o inflaciji Vujčić je rekao: “Trošak na inflaciju je možda najveći. Mi držimo tečaj fiksnim već od 1993., 1994. godine, ne možemo aktivno koristiti tečaj, kao instrument monetarne politike, kod inflacije. Ne možemo dopustiti ni da depricira ni da apricira, nemate izbora, morate držati taj tečaj fiksnim. Što se tiče inflacije, imamo primjere iz drugih zemalja da je inflacija porasla od 0,2 do 0,4 posto. Ove godine to neće biti veliko, kod nas je inflacija iz drugih razloga”, kazao je Vujčić.