Marić umiruje građane: 'Kada se odluka o Sberbanku prevede na hrvatski zvuči gore nego što je'

Marić uvjerava da u proračunu ima dovoljno novca za isplatu osiguranih depozita klijentima Sberbanke ako će biti likvidirana

Vlada će pred europskim tijelima inzistirati da joj se da šansa za sanaciju Sberbanka Hrvatske, no dođe li i do likvidacije te banke u proračunu je dovoljno novca za isplatu osiguranih depozita njezinim klijentima, rekao je danas na sjednici Vlada ministar financija Zdravko Marić.

“Inzistirat ćemo da se Hrvatskoj da šansa za mogućnost sanacije Sberbanka Hrvatske”, rekao je Marić i podsjetio da je u Hrvatskoj uspješno provedeno sedam sanacija banaka, a zadnja je bila sanacija Jadranske banke. Kazao je kako je druga opcija likvidacija.

Nakon sjednice Vlade, Marić je ustvrdio kako odluka Europske središnje banke oko Sberbanke, kada se prevede na hrvatski “zvuči gore nego što je”. “‘Propada’ zvuči kao gotov slučaj, ali to je samo signal da su se stekli uvjeti za početak sanacijskog postupka. Činimo sve da dobijemo šansu da provedemo sanaciju za koju smo sigurni da možemo provesti i da nakon toga nema negativnih reperkusija i da svi izađemo s pozitivnim ishodom”, rekao je ministar.

‘EU sankcije se odnose na ruske banke, a ne na podružnice’

Marić je pojasnio da je odluku donio Jedinstveni sanacijski odbor kako bi vidio može li se proces sanacije završiti. “U slučaju da se procijeni da se sanacija ne može provesti, aktivira se sustav osiguranja depozita”, istaknuo je. Nije iznosio detalje oko sanacijskog postupka istaknuvši da će o tome obavijestiti javnost, kada će se znati više. “To ćemo vidjeti u nešto manje od 30 sati”, kazao je.

Naglasio je da se sankcije EU-a odnose na ruske banke, ali ne i na njihove podružnice, pa tako ne i na hrvatsku podružnicu Sberbanka. “Banka je dovoljno dobro kapitalizirana, ima zdravu bilancu. Ali s obzirom na efekte došlo je do određenih problema jer su deponenti počeli povlačiti svoje depozite”, kazao je Marić.

Na pitanje što će biti s izvoznicima u Rusiju, Marić je naglasio da je jutros kontaktirao HBOR, koji je, kaže, davao veliku podršku kompanijama koje su izvozile i na tim tržištima. “Naravno da sve to analiziramo, radimo strestestove, ali nema jednostavnog rješenja ili mjere”, napomenuo je ministar financija.

‘Proračun je dovoljno jak za isplatu osigurane štednje’

Na sjednici Vlade Marić je rekao da je alternativni scenarij za sanaciju – likvidacija, ali i tada je napomenuo da dođe li do toga dolazi do aktivacije sustava osiguranja depozita odnosno štednje.

Izvijestio je da je u Sberbanku Hrvatska do izbijanja kriza bilo gotovo 70 tisuća deponenata, od kojih je, kako je rekao “velika većina u sustavu osiguranih štednih uloga”, pri čemu je prag osiguranih depozita sto tisuća eura, a u iznimnim okolnostima 130 tisuća.

“Svi deponenti imaju svoje štedne uloge osigurane”, rekao je Marić i rekao da je, dođe li do likvidacije “Hrvatska agencija za osiguranje štednih uloga, odnosno proračun opće države, dovoljno jak i sposoban za isplatu kompletno osigurane štedne uloge u roku sedam do deset dana.

‘Moguće proširenje europskih sankcija’

Kvaliteta bilance Sberbanka Hrvatska po njegovim riječima nije upitna, ali evidentno trpi pritisak, prije svega likvidnosni, zbog čega su Europska središnja banka i HNB reagirali te je proglašen dvodnevni moratorij nakon kojega će se odlučiti o sljedećem koraku, a do tada će hrvatski građani i poduzeća – klijenti Sberbanka Hrvatska moći raspolagati s iznosom do 7280 kuna dnevno.

Hrvatska je po njegovim riječima aktivna i u donošenju europskih odluka o isključenju ruskih banaka iz sustava SWIFT, iz kojega je trenutno isključena samo ruska središnja banka, ali, kako je rekao, moguće proširenje te sankcije je pitanje sati.

Kada je riječ o Fortenova grupi, koja u vlasničkoj strukturi ima ruske banke, rekao je da je njezino poslovanje stabilno.