Nekad je nužno odabrati stranu

Marija Bubaš zasjela na previše fotelja. Čuvena Capakova pomoćnica postala direktorica Imunološkog, a već prisiljena na ostavku

Pomoćnica, direktorica, državna tajnica, predavačica na četiri fakulteta...

Najnovija državna tajnica Ministarstva zdravstva, u javnosti poznatija po prethodnoj funkciji pomoćnice ravnatelja HZJZ-a, Marija Bubaš, morat će se povući s mjesta predsjednice Uprave Imunološkog zavoda – ni četiri mjeseca nakon početka petogodišnjeg mandata. Kako Telegram otkriva, istovremeno obnašanje dužnosti u ministarstvu uvelo bi je u probleme sa Zakonom o sprječavanju sukobu interesa.

Proizlazi to iz negativnog mišljenja kojim je nadležno Povjerenstvo upozorilo Bubaš da mora birati između dvije fotelje. Odlučila se za onu u Ministarstvu zdravstva te izvijestila nadležne da ne može više biti na čelu tvrtke.

U sudskom registru je, doduše, i dalje navedena kao direktorica Imunološkog. A status državne tajnice zakomplicirat će i poslove ministarstva s njezinim bivšim poslodavcem HZJZ-om, jer će se Bubaš morati izuzimati iz donošenja odluka povezanih tom ustanovom.

Pomoćnica, direktorica, državna tajnica…

Kao sekundantica svog šefa, Krunoslava Capaka, Bubaš je intenzivno počela nastupati u medijima tijekom pandemije, a karijera joj je nakon toga nastavila uzlaznom putanjom: u lipnju ove godine Nadzorni odbor Imunološkog zavoda d.d. odlučio je da će ona biti nova direktorica, nakon isteka mandata Vedranu Čardžiću. To je trebala raditi uz postojeći posao u HZJZ-u.

Dva mjeseca kasnije, ispraznilo se mjesto u kadrovskom tetrisu na vrhu Ministarstva zdravstva: Vili Beroš “sukladno potrebama ministarstva” riješio se svog državnog tajnika, riječkog kardiologa Željka Plazonića koji ga nije štedio javnih kritika i teren je bio spreman za novu državnu tajnicu. Vlada je u kolovozu formalno imenovala Bubaš na dužnost, ali to je uskoro otvorilo problem zbog njezinog petogodišnjeg mandata na čelu Imunološkog zavoda koji je tek počeo.

Ne može i jedno i drugo

S obzirom na brojne funkcije koje obnaša, Bubaš je zatražila mišljenje od Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa koje joj je reklo, vrlo skraćeno, da mora odabrati. Jer dužnosnici – a državni tajnici to jesu – ne mogu za vrijeme obnašanja dužnosti biti i članovi uprave trgovačkog društva, bez obzira je li riječ o javnom ili privatnom poduzeću.

Čini se da nije bilo mnogo dileme jer je Bubaš svega nekoliko dana nakon mišljenja Povjerenstva obavijestila predsjednika Nadzornog odbora Imunološkog da će morati dati ostavku. To se dogodilo još prije otprilike mjesec dana, ali Bubaš se i dalje u sudskom registru službeno navodi kao predsjednica Uprave Imunološkog zavoda. Dakle, tjednima se čeka na odluku tko će biti novi potpisivač dokumenata u strateškom državnom projektu.

Predaje na četiri fakulteta, piše priručnike

Pitanje angažmana u Imunološkom nije jedina poslovna aktivnost za koju se državna tajnica Bubaš raspitivala kod Povjerenstva. Zanimalo ju je i može li nastaviti predavati na čak četiri fakulteta: zagrebačkom i mostarskom Medicinskom fakultetu, Kineziološkom fakultetu te Metalurškom fakultetu u Sisku.

K tome, uz posao u ministarstvu i predavanja na fakultetima, namjerava i dalje povremeno surađivati s HZJZ-om na vještačenju profesionalnih bolesti i obradi podataka o epidemiji koronavirusa. Uz sve navedeno, Bubaš može nastaviti svoje članstvo u Upravnom vijeću Opće bolnice dr. Josip Benčević u Slavonskom Brodu, ali bez naknade.

Ni to nije sve. Dobila je odobrenje da za tvrtku Salvus d.o.o. održi predavanje na temu post-covida te izradu priručnika, za što može dobiti honorar, ali samo ako održi predavanje u svojstvu liječnice. U imovinsku karticu Bubaš je upisala mjesečnu plaću od 17.200,00 kuna neto i još ukupno 68.000 kuna jednokratnih godišnjih prihoda.