Marko Rakar na Telegramu objašnjava zašto bi informatički hladni rat kod nas mogao srušiti cijenu Huaweija

To, kaže Rakar, ne mora biti odluka iz Kine. Dovoljno je da se distributer za RH odluči rasprodati zalihe

Nema nikakve sumnje da će eskalacija sukoba američke države i tvrtki s kineskim gigantom Huaweijem imati itekavih posljedica na tržište informatičke opreme i posebno smartfona. Nema, nadalje, nikakve sumnje da će odluka Alphabet inc.-a da budućim Huawei uređajima uskrati pristup novim verzijama Androida i ključnim aplikacijama poput Gmaila ili Play storea, naštetiti prodaji novih uređaja kineske kompanije.

Međutim, nije za isključiti i mogućnost da se od svega dio korisnika sklonijih mrvi rizika – okoristi. Odnosno, da ubuduće kvalitetne Huawei uređaje dobije po još nižoj cijeni. Odluku o eventualnom smanjenju cijena, pritom, ne mora donijeti ni sama kineska tvrtka. Dosta je, kako kaže informatički stručnjak Marko Rakar, da se neki od nervoznijih distributera za hrvatsko tržište, u svjetlu otpočetog informatičkog hladnog rata, odluči za povoljnije popuste kako bi rasprodao zalihe.

Dva problema: sigurnosne zakrpe i novi uređaji

Pritom, valja napomenuti kako će svi postojeći Huawei uređaji i dalje imati pristup Androidu i Google aplikacijama. Ono s čim bi moglo biti problema su nove verzije Googleovih sigurnosnih zakrpa za Android, koje Huawei više neće koristiti. Iz kineske firme su već najavili kako će oni izdavati svoja sigurnosna ažuriranja Androida, no tek treba vidjeti kako će (i koliko brzo) to funkcionirati u praksi.

“Pravi problem će nastati najesen. U desetom ili jedanaestom mjesecu Huawei bi trebao predstaviti novu kolekciju svojih mobitela koji neće imati pristup Googleovim uslugama”, kaže Rakar. Ako se dotad ova situacija ne razriješi, ti mobiteli neće imati pristup najpopularnijim mobilnim aplikacijama, poput Facebooka, Instagrama ili Whatsappa koje su – američke. “Zbog svega ovog neće biti ljuti samo Kinezi, već stotinu milijuna korisnika po svijetu”, kaže Rakar i pojašnjava da će najveće kolateralne žrtve ovog američko-kineskog sukoba biti korisnici u Europi i Indiji, jer su u Kini Googleove usluge ionako zabranjene, a u SAD-u se Huawei ionako praktički ni ne može kupiti.

Android – naštiman za Google

Glavno pitanje u ovom trenutku je kako će Kina odgovoriti. Rakar procjenjuje da bi najžešći mogući odgovor mogla biti zabrana Kine firmi Foxconn da nastavi s proizvodnjom iPhonea, što bi bio žestoki udarac za američku globalnu perjanicu na tržištu mobilnih telefona. Kako je razgovor s Rakarom vođen uz pomoć dva kineska telefona (jedan od njih je Huawei), bilo ga je prilično logično pitati može li se možda očekivati da se ovaj sukob prelije i na druge velike kineske proizvođače, sve popularnije kod nas zbog iznimno povoljnog omjera cijene i kvalitete uređaja?

“Da, moglo bi biti po onoj – prvo su došli po Huawei…”, kaže Rakar, uz ogradu da je vrlo teško prognozirati daljnji razvoj događaja. Ono što je po njemu očito iz odluke Googlea oko Huaweija je da se pokazalo kako je cijeli Android sustav zapravo naštiman za Google koji, ovakvim potezom, defacto, može učiniti skoro neupotrebljivim petinu mobitela na svijetu.

Kazna Europske komisije

Ovdje je zgodno podsjetiti na srpanj prošle godine, kad je Europska komisija Googleu odrezala kaznu od 4,34 milijarde eura zbog nezakonitih ograničenja na mobilnim uređajima s operativnim sustavom Android. EK je, između ostalog, ustvrdila da je Google uvjetovao potpisivanje ugovora za korištenje svog operativnog sustava i Play Storea predinstaliranje Google tražilice i njihovog internetskog preglednika Chrome. “Android je stvorio više izbora za sve, a ne manje”, rekao je tada glasnogovornik Googlea, a firma je najavila žalbu na odluku iz Bruxellesa.