Nekad je nužno odabrati stranu

May panično obilazi europske šefove, danas se sastaje s Merkel. Debakl s Brexitom stvarno bi je mogao uništiti

Sastaje se s čelnicima kako bi dobila dodatna jamstva i ublažila zabrinutost u britanskom parlamentu

Britain's Prime Minister Theresa May steps off her plane upon arrival at Ezeiza International airport in Buenos Aires, on November 29, 2018, on the eve of the G20 Leaders' Summit. - Like Trump and Xi, Prime Minister Theresa May will arrive in Buenos Aires late on Thursday to bring another intriguing subplot to the world's pre-eminent economic forum. Britain and Argentina went to war over the Falkland/Malvinas islands in 1982, and May is the first serving British leader ever to visit the Argentine capital. (Photo by JUAN MABROMATA / AFP)
FOTO: AFP

Britanska premijerka Theresa May sastat će se u utorak u Berlinu s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a središnja tema razgovora biti će zabrinutost britanskih zastupnika oko njezina sporazuma s Europskom unijom o izlasku Britanije iz članstva, objavio je u ponedjeljak navečer ured britanske premijerke.

May će se sastati s drugim europskim čelnicima kako bi dobila dodatna jamstva oko Brexita i time ublažila zabrinutost u britanskom parlamentu zbog sporazuma kojeg je postigla s Europskom unijom, nakon što je iznenada odustala od stavljanja tog sporazuma na glasanje u parlamentu.

May suočena s porazom

Britanska premijerka u ponedjeljak je iznenada odgodila parlamentarno glasanje o Brexitu planirano za utorak, gurajući britanski plan o izlasku iz EU-a u kaos i priznajući da je suočena s porazom. Datum za novo glasanje još nije službeno objavljen, a BBC javlja da je May kao zadnji datum za to postavila 21 siječnja.

Njezin potez uoči planiranog izjašnjavanja parlamenta otvara niz mogućih scenarija, od Brexita bez dogovora do još jednog referenduma o članstvu u Uniji, smatra Reuters. U pitanju je i njezina premijerska pozicija, a oporbene stranke pozivaju je da odstupi.

“Ako nastavimo i sutra glasamo, dogovor će biti odbijen s velikom većinom”, rekla je May parlamentu, ponovno ističući kako misli da je sporazum dobar. “Stoga ćemo odgoditi glasanje zakazano za sutra kako u ovome trenutku ne bi dijelili parlament”, dodala je.

Sporna granica s Irskom

Datum novog parlamentarnog glasanja o planu za Brexit ovisit će o tome kada će vlada dobiti jamstva EU-a koja bi zadovoljila parlament, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik premijerke. Dodao je da vlada ne namjerava odgoditi Brexit niti će ulaziti u proces kojim bi pokušala osigurati dodatna jamstva Unije osim ako ne smatra da ih može dobiti.

Priznajući da je suočena s porazom i s premijerskom pozicijom u jasnoj opasnosti May je rekla kako će sada otići ponovno u EU i tražiti jamstva za tzv. Irski sigurnosni mehanizam. On je zamišljen kako se ne bi obnovila tvrda granica na Irskom otoku kao rezultat Brexita, ali ga mnogi u britanskom parlamentu vide kao ostavljanje britanske pokrajine unutar gospodarske i regulatorne orbite EU-a.

Glasanje o povjerenju?

Odgoda glasanja poslužila je kao povod Jeremyu Corbynu, vođi oporbene Laburističe stranke, da zatraži sazivanje hitne trosatne debate na kojoj će se raspravljati o potezima premijerke. “Nije ispravno da vlada jednostrano mijenja dogovore”, rekao je Corbyn, koji želi da se o tome raspravlja u parlamentu.

May trpi napade i iz redova vlastite stranke. Vođa frakcije Konzervativne stranke koja forsira hitni Brexit Jacob Rees-Mogg premijerku optužuje za kukavičluk i pokušava prikupiti dovoljno glasova stranačkih kolega da preuzme stranku. Potrebno mu 48 pisama u kojima konzervativni zastupnici izražavaju nepovjerenje Theresi May, nakon čega bi uslijedilo glasanje o povjerenju koje bi premijerka, s obzirom na trenutno raspoloženje u stranci, mogla izgubiti.