Izgleda da zbilja postoje dokazi da je novinar ubijen pa prepiljen u konzulatu u Turskoj. Sad počinje show

Zapad sprema mjere protiv Saudijske Arabije zbog ubojstva  Jamala Khashoggija, ali njen protuudarac bi mogao biti ogroman

FOTO: Profimedia, Newscom

Američki senator Lindsey Graham danas je izjavio kako vjeruje da je saudijski krunski princ “ubio novinara koji je imao prebivačište u Americi”. Utjecajni republikanac i bliski savjetnik predsjednika Trumpa izgovorio je i vrlo ozbiljnu rečenicu, kako “princ Mohammed bin Salman mora otići”. Kako prenosi AP u svom breaking izvještaju, Graham je izjavio kako je dosad bio “najveći branitelj Saudijaca”, no sada planira kako da im Amerika nametne “paklene sankcije”.

Saudijska vlada odlučila je, prema izvorima svjetskih medija, priznati da je kolumnist Washington Posta Jamal Khashoggi, tijekom ispitivanja koje je pošlo po zlu, nesretnim spletom okolnosti, umro u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Vijest da su Saudijci odlučili priznati objavili su u ponedjeljak kasno uvečer New York Times i CNN, pozivajući se na pouzdane izvore u Rijadu.

Tako bi nakon dva tjedna laganja i poricanja Saudijska Arabija priznala ono što su već ranije tvrdile turska policija i tajne službe: da je Jamal Khashoggi ušao 2. listopada u saudijski konzulat, što su zabilježile kamere. Njegova zaručnica, Hatice Cengiz, koja je čekala izvan konzulata, potvrdila je da saudijski novinar nije izašao iz konzulata. Istraga je otkrila da je 15 saudijskih operativaca došlo taj dan u Tursku, da je dio njih bio u konzulatu te da su nakon nekoliko sati svi zajedno napustili Istanbul privatnim zrakoplovom.

Khashoggi tijekom ispitivanja podlegao ozljedama?

Turska policija također je objavila da je među operativcima bio liječnik patolog te da je uočeno kako nosi kovčeg s pilom što sve upućuje da je Jamal Khashoggi ubijen u konzulatu, a njegovo tijelo raskomadano. Turske vlasti potvrdile su u međuvremenu da imaju audio i vizualne dokaze da je Khashoggi zaista likvidiran unutar konzulata. New York Times i CNN objavili su također kako imaju pouzdane informacije da je osobno krunski princ Mohammed bin Salman odobrio operaciju kojoj je bio cilj oteti Khashogija i vratiti ga u Saudijsku Arabiju.

Sve upućuje međutim da je tijekom ispitivanja Khashoggi bio mučen te je podlegao ozljedama. Pretpostavlja se da je Khashoggi likvidiran isključivo zato što je kritizirao saudijskog krunskog princa Bin Salmana. Saudijska Arabija vjerojatno će tvrditi da je ta tajna operacija provedena bez odobrenja službenog Rijada te da su za nju odgovorni pojedinci koji će odgovarati za ubojstvo.

To priznanje možda će spriječiti daljnje širenje napetosti između Saudijske Arabije te SAD-a i njegovih zapadnih saveznika, ali će istodobno potvrditi svu okrutnost režima u Rijadu. Također, dovesti će u neugodnu situaciju predsjednika Donalda Trumpa koji je u ponedjeljak nakon 20-minutnog telefonskog razgovora s kraljem Salmanom kazao kako je moguće da je Jamal Khashoggi bio žrtva “skitnica ubojica”.

Kriza je opasnija nego se može pomisliti

Zbog te izjave predsjednik Trump bio je izložen žestokim kritikama, a Christopher Murphy, demokratski senator iz Connecticuta, ustvrdio je kako je riječ o smiješnoj teoriji te da je apsolutno nevjerojatno da se američki predsjednik ponaša kao PR saudijskog režima.

Nestanak uglednog saudijskog novinara Jamala Khashoggija u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu, zaoštrio je odnose te zemlje sa SAD-om, Zapadom, Turskom, Iranom, Katarom do neviđenih razina. Pitanje tko je ubio Khashoggija pretvara se u najozbiljniju svjetsku krizu daleko opasniju nego li se trenutno može uopće pretpostaviti.

Do eskalacije sukoba došlo je nakon što je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio svom najlojalnijem bliskoistočnom partneru “teškom kaznom” ako se utvrdio da je Khashoggi ubijen u konzulatu u Istanbulu. ” To je stvarno strašno i odvratno i morat ćemo vidjeti što se dogodilo. Može biti i teških kazni.” Trumpu su se pridružili ministri vanjskih poslova Francuske, Njemačke i Velike Britanije koji su zatražili od Rijada da pruži cjelovit i detaljan prikaz Khashoggiova nestanka.

Najgori scenarij: saudijci počnu proizvoditi manje nafte

Saudijska Arabija odmah je odgovorila da “kraljevstvo potpuno osuđuje i odbacuje bilo kakve prijetnje kroz ekonomske sankcije, politički pritisak ili ponavljanje lažnih optužbi”. Rijad je istodobno osudio “kampanju lažnih optužbi i laži” ciljajući pri tomu na Tursku, Katar i Iran, koji “žure i žele iskoristiti glasine i optužbe za postizanje ciljeva i planova koji nisu povezani s traženjem istine”.

Turki Aldhakhil, generalni direktor službene državne televizijske postaje Al Arabiya, objavio je kako Rijad, ako budu uvedene sankcije protiv te zemlje, namjerava uzvratiti zapadnim saveznicima s čak 30 osvetničkih mjera. Aldhakhil je upozorio kako bi posljedice američkih sankcija mogle značiti prekid vojnog savezništva te okončanje suradnje na obavještajnom planu.

Najvažnija i ujedno najopasnija mjera je smanjenje proizvodnje nafte što bi moglo u kratkom roku dovesti do toga da cijena barela nafte naraste i do 400 dolara, što je više nego dvostruko veća cijena od 147,27 dolara u 2008. To bi izazvalo tektonske poremećaje u svjetskom gospodarstvu.

Imaju najveće rezerve nafte na svijetu

Saudijska Arabija može si priuštiti tako bahato ponašanje jer uživa povlašteni položaj u geopolitičkom i gospodarskom smislu. Raspolaže najvećim rezervama nafte na svijetu od oko 260 milijardi barela, a izvozi oko 7 milijuna barela dnevno i po tomu je najveći izvoznik nafte na svijetu. Sve to, dakako, daje saudijskom režimu golemu snagu i važnost.

Bahatosti Rijada pridonosi i činjenica da je Saudijska Arabija drugi po veličini svjetski uvoznik oružja nakon Indije. Od toga čak 61 posto oružja kupuje u SAD. Donald Trump je za prošlogodišnjeg posjeta Rijadu potpisao ugovor o prodaji oružja Rijadu u vrijednosti od 110 milijardi dolara, što je od životne važnosti za američke kompanije poput Lockheed Martin, Boeing i General Electric. Samo prošle godine Saudijska Arabija uvezla je iz SAD-a oružja u vrijednosti od 17,5 milijardi dolara.

Ako dođe do ekonomskog sukoba između Washingtona i Rijada stradale bi mnoge američke kompanije poput ExxonMobila, pa ne čudi što su američki biznismeni već izrazili zabrinutost zbog porasta tenzija. Zbog toga bi Rijad, upozoravaju, mogao početi kupovati oružje u Rusiji i Kini.

Svijet okreće leđa Saudijskoj Arabiji

Saudijska Arabija već je 2006. pokazala da se ne boji iskoristiti svoj jedinstveni politički i ekonomski položaj kad je spriječila istragu o podmićivanju u koji je bila uključena britanska obrambena tvrtka BAE Systems. Tadašnji premijer Tony Blair priznao je kako mu je Rijad zaprijetio da će prestati surađivati s Londonom po sigurnosno obavještajnim pitanjima, što bi dovelo Veliku Britaniju u još veću opasnost od terorizma.

Međunarodni ulagači već su okrenuli leđa Saudijskoj Arabiji jer su napustili investicijsku konferenciju u Rijadu pod nazivom “Davos u pustinji”. Sastanak su napustili, među ostalim, glavni izvršni direktor tvrtke Uber, Dara Khosrowshahi, šef američkog medijskog koncerna Viacoma Bob Bakish, vlasnik Los Angeles Timesa Patrick Soon-Shiong, suosnivač AOL-a Steve Case i suosnivačica The Huffington Posta Arianna Huffington, šefovi JP Morgana i Forda, a Richard Branson obustavio je pregovore u ulaganju Rijada u svemirski turizam Virgin Galactic.

Medijske kuće, uključujući Bloomberg i CNN, Financial Times također su napustili konferencije i odbile biti medijski sponzori.