Nekad je nužno odabrati stranu

Mediji pišu da Sjeverna Koreja opet kreće s testiranjem oružja, ali tamošnja vlast zvuči dosta pomirljivo

Za Sjevernu Koreju prioritet je ukidanje ekonomskih sankcija

Footage from South Korea's YTN television shows North Korean leader Kim Jong Un arriving at Vietnam's Dong Dang railway station on Feb. 26, 2019, ahead of his second summit with U.S. President Donald Trump in Hanoi. (Kyodo)
==Kyodo, Image: 415978269, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Newscom
FOTO: Profimedia, Newscom

Nakon propasti pregovora između američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una u Hanoju došlo je do pravog kaosa u odnosima između dviju zemalja. Neprestano stižu potpuno kontradiktorne informacije koje dodatno kompliciraju i zaoštravaju situaciju na Korejskom poluotoku. Tako je američka televizijska postaja CNN objavila satelitske fotografije raketnog poligona Sanum-dong u predgrađu glavnog grada Pjongjanga. Pomnom analizom američki vojni analitičari zaključili su kako se Sjeverna Koreja priprema za obnovu testiranja interkontinentalnih balističkih projektila.

Jeffrey Lewis, direktor projekta za neširenje nuklearnog naoružanja u Istočnoj Aziji na Middlebury Institutu za međunarodne studije, ocijenio je za CNN da su uočena brojna transportna vozila te značajne aktivnosti na željezničkoj infrastrukturi kojom se prevoze rakete. Tvrdi, međutim, da je nemoguće otkriti spremaju li se Sjevernokorejci lansirati projektile koji mogu nositi nuklearne bojeve glave ili raketu koja bi trebala odnijeti u svemir prvi sjevernokorejski satelit. Nije, međutim, isključeno da je Kim namjerno organizirao tu predstavu kako bi se privukla pozornost američkih špijunskih satelita te poslalo upozorenje Trumpu što će se događati ako dođe do potpunog prekida dijaloga.

Ulaganja u gospodarsku obnovu

Odmah nakon prvih vijesti o obnavljanju raketnih poligona i nuklearnih pogona, u Pjongjangu je u četvrtak objavljen sadržaj pisma koje je Kim Jong-un uputio dužnosnicima vladajuće Radničke partije zaduženim za propagandnu djelatnost. Kim je zatražio da se svi koncentriraju na izgradnju socijalističke ekonomije te je upozorio da je gospodarski razvoj prioritetan zadatak njegove zemlje. Pozvao je stranačke dužnosnike da ulože dodatne napore kako bi se “osigurao veliki napredak u izgradnji socijalističke ekonomije”. Time je Kim poslao poruku Washingtonu da Pjongjang neće usmjeravati novac u ratnu industriju već u gospodarsku obnovu zemlje.

Što je logično, budući da je Sjeverna Koreja suočena s humanitarnom katastrofom zbog koje već više od 10 milijuna ljudi gladuje. Predsjednik Trump odmah je reagirao na Kimove poteze te je izjavio kako će biti “vrlo razočaran” ako Sjeverna Koreja obnovi testiranje nuklearnog oružja i balističkih raketa. No, ponovio je, kako su njegovi odnosi s Kim Jong-unom i dalje vrlo dobri te da se nada da će tako i ostati. Rodong Sinmun, službeno glasilo Sjeverne Koreje, tek je u petak izvijestilo da je sastanak u Hanoju završen bez potpisivanja najavljenog spektakularnog sporazuma. Kim je bez sumnje neslavni završetak pregovora doživio kao vlastiti neuspjeh pa i sramotu jer se kući vratio praznih ruku.

Pomirljivi ton sjevernokorejskih medija

No, Rodong Sinmun odgovornost za slom pregovora nije prebacio na Washington. Umjesto toga ustvrdio je kako svjetski mediji razočarano pišu da su SAD odgovorne za takav ishod, ali da se “svi iskreno nadaju da će se mirovni proces na Korejskom poluotoku nastaviti te da će se odnosi između dvije države uskoro poboljšati.” Time je Pjongjang poslao jasnu poruka da je Kim Jong-un spreman na nastavak razgovora. Vrlo slično u petak je govorio i John Bolton, savjetnik predsjednika Trumpa za nacionalnu sigurnost. “Kim Jong-un želio bi ukidanje ekonomskih sankcija, a poštivanje onoga što mi želimo, puna denuklearizacija, na red bi došla kasnije. Na taj način Pjongjang je želio sačuvati oružje te spasiti svoje gospodarstvo”, rekao je Bolton.

To, dakako, ne ide. Međutim Bolton, najveći jastreb u Bijeloj kući, kazao je kako misli da se Sjevernokorejci žele odreći nuklearnog, biološkog, kemijskog oružja i programa balističkih raketa, ali da pokušavaju dobiti što više za taj ustupak. No, taj problem nije nerješiv i zbog toga je predsjednik Trump, istakao je Bolton, spreman na nove razgovore na kojima bi se mogla postići “velika stvar” koja bi otvorila “svjetlu budućnost Sjevernoj Koreji.” Iz više izvora bliskih Bijeloj kući najavljeno je kako je vrlo izgledno da se Trump i Kim ubrzo ponovno nađu na novom summitu na kojem bi napokon postigli sporazum koji bi zadovoljio obje strane.