Nekad je nužno odabrati stranu

Mediji pišu da Vlada, zbog sve više ljudi koji rade od doma, ide u izmjene Zakona o radu

Promjene bi se mogle dogoditi vezano uz propise koje se odnose na rad na daljinu

21.08.2019., Zagreb - Nakon ljetne stanke u Banskim dvorima odrzana je sjednica uzeg kabineta Vlade RH. Josip Aladrovic, ministar rada i mirovinskog sustava Photo:
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Vlada i socijalni partneri krajem kolovoza ili početkom rujna trebali bi početi konzultacije o tome pod kojim uvjetima bi se trebao provoditi rad od kuće i što bi to značilo za zaposlenike, a što za poslodavce, potvrdili su za Jutarnji list iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Zasad nije poznato hoće li te konzultacije i rasprava voditi prema izmjenama u Zakonu o radu, hoće li doći do sklapanja nacionalnog kolektivnog ugovora u kojem bi detaljno stajala sva pravila ili pak nekog trećeg oblika dogovora.

Što sada propisuje ZOR?

Poslodavci su sadašnjim rješenjima koje stoje u Zakonu o radu nezadovoljni jer smatraju da su kruta, komplicirana i zastarjela, a sindikati istovremeno sada nisu skloni otvarati pitanja izmjena ZOR-a i prava radnika.

Prema ZOR-u, rad kod kuće se mora regulirati posebnom vrstom ugovora o radu gdje se, primjerice, definiraju radno vrijeme, oprema za obavljanje poslova koje je poslodavac dužan nabaviti, instalirati i održavati, dok bi za uporabu vlastite opreme radnika trebao platiti troškove u vezi s time. Također, trebao bi nadoknaditi i druge troškove radniku vezane uz obavljanje poslova, a plaća ne smije biti utvrđena u manjem iznosu od plaće radnika koji u prostorijama tog poslodavca.

Što bi mijenjali poslodavci?

Poslodavci pritom naglašavaju da su tijekom pandemije Covida-19 preporuke Stožera bile da se radi od kuće, ali je istovremeno bilo teško provesti baš sve mjere potrebne da se to zakonski ostvari.

Smatraju da treba mijenjati proceduru vezanu uz zaštitu na radu, pravila vezana uz troškove rada, mjerenje radnog učinka, radno vrijeme i drugo. Što se tiče plaćanja dodatnih troškova radnicima, očekuju da naknada za sve troškove koji nastanu uporabom vlastite opreme radnika i drugih njegovih troškova vezanih uz obavljanje poslova bude neoporeziva.

Sindikati ne bi dirali ZOR, ali…

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever smatra kako ZOR ne treba mijenjati zbog rada na daljinu jer se on nalazi opisan u članku 17. a kad je riječ o radu od kuće ističe kako su tijekom epidemije neki radnici od kuće radili i znatno više od propisanog radnog vremena.

“Osim radnog vremena, za rad na izdvojenom mjestu treba definirati i minimalne radne uvjete. Treba definirati i sufinanciranje povećanih troškova za rad od doma, što podrazumijeva trošak interneta, struje, grijanja, vode. Oko svega toga treba postići dogovor, a država u ranijim razgovorima nije htjela da to poslodavcima ulazi u priznate troškove”, kaže Sever.

Iz HUP-a predlažu izmjene

U HUP-u pak ističu kako su u tvrtkama uobičajene situacije u kojima radnik od poslodavca traži fleksibilnost u radu kako bi bolje posložio svoje privatne (obiteljske) i poslovne obveze.

“Poslodavcu je u interesu izaći radniku u susret jer osim što tako zadržava stručne radnike, stvara i motivirajuću atmosferu. HUP u cilju omogućavanja povremenog izbora mjesta rada od strane radnika predlaže uvođenje novog instituta u Zakon o radu koji bi prepoznao rad na daljinu i u skladu s tim prilagodio važeće procedure vezane uz zaštitu na radu, troškove rada, mjerenje radnog učinka, radno vrijeme i sve ostalo što je potrebno urediti u bilo kojem obliku rada”, poručili su iz HUP-a.