Mediji pišu kako bi Hrvatska u srpnju mogla dobiti odobrenje za ulazak u eurozonu

Vlada i banke izvršile su svoje obveze koje su prethodile nastavku tog procesa

25.07.2019., Trg zrtava fasizma , Zagreb - Zajednicka sjednica Predsjednistva i Nacionalnog vijeca HDZ-a.Zdravko Maric.Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Rejting agencija Fitch prije dva mjeseca navela je kako postoji mogućnost da dođe do odgode ulaska Hrvatske u Europski tečajni mehanizam II, međutim sada ipak donosi drugačije mišljenje pa iz ne poručuju kako će se proces uvođenja eura bez obzira na koronakrizu odvijati prema planovima. To znači da bi Hrvatska odobrenje za uvođenje eura mogla dobiti već u srpnju piše Jutarnji list.

Naime, u posljednjem izvještaju Fitcha za Hrvatsku stoji da će europske institucije nastaviti s procesom pristupa tečajnom mehanizmu i bankovnoj uniji. Također navode kako će Hrvatska tijekom ljetnih mjeseci formalno zatražiti ulazak u bankovnu uniju i ERM II, čekaonicu za ulazak u eurozonu, u kojoj mora provesti najmanje dvije i pol godine.

Vlada izvršila preuzete obveze

Vlada je dosad izvršila preuzete obveze na temelju kojih može nastaviti s procesom pristupa eurozoni. Još prije mjesec dana izvijestili su kako su ispunili akcijski plani od 19 reformskih mjera, dok je HNB ovih dana izvijestio da je pet banaka uspješno prošlo test kontrole kvalitete imovine.

Jutarnji, pak, navodi kako će s obzirom na to, ali i na izjave hrvatskih čelnika, Vlada uskoro obavijestiti europske institucije o provedbi svih mjera. Jednako tako Europska centralna banka bi trebala izvijestiti članice eurozone o rezultatima testa koji spominje HNB.

Pozitivan odgovor do sredine srpnja

Pozitivan odgovor europskih institucija očekuje se do sredine srpnja, a nakon toga procedura nalaže slanje formalnog zahtjeva za ulazak u ERM II i uspostavu bliske suradnje između HNB-a i ECB-a. Sudeći prema neslužbenim informacijama koje donosi Jutarnji, taj bi proces trebao biti i završen idućih mjeseci.

Ulazak Hrvatske u ERM II ponajprije znači određivanje tečaja po kojem će se u budućnosti obaviti zamjena domaće valute za euro, kao i raspon dopustivih fluktuacija oko središnjeg pariteta, koji je smije biti veći od plus-minus 15 posto. Unatrag dvadeset godina kuna je, pak, fluktuirala plus-minus pet posto oko prosjeka od 7,42 kune za euro, pa se očekuje da će i središnji paritet zamjene biti utvrđen približno oko te tržišne razine tečaja.

Kada je riječ o ulasku u bankovnu uniju, to znači da će Europska centralna banka donijeti odluku o početku bliske suradnje s hrvatskom središnjom bankom i nad kojim će bankama provoditi izravnu superviziju. Nad preostalima, manje značajnim bankama superviziju će za ECB-a provoditi HNB.