Nekad je nužno odabrati stranu

Mediji su pisali kako su Hrvatska i Slovenija skoro našle kompromisno rješenje, a Cerar sad kaže da to nije točno

Pojednostavili smo ovaj slučaj u 5 točaka

12.07.2017., Ljubljana, Slovenija - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske u radnom posjetu Republici Sloveniji na poziv slovenskog premijera Mire Cerara. Nakon sastanka odrzana je konferencija za medije. Photo:
FOTO: PIXSELL

Slovenski premijer Miro Cerar demantirao je pisanje Večernjeg lista kako su Hrvatska i Slovenija pregovarali su o graničnom sporu te postigli kompromisno rješenje od kojeg je on u posljednji trenutak odustao,

Večernji je pisao i kako je Cerar nakon što su postigli dogovor, netom prije puta u zagreb, odustao od dogovora s Plenkovićem. “Ne zna se je li Cerarovu odbijanju kumovao sastanak koji je dan prije imao s političkim partnerima ili gubitak državničke hrabrosti”, piše u tekstu koji je Večernji objavio na današnjoj naslovnici. Cerar je danas na Twitteru napisao kako to nije istina, a ako niste pratili ovaj slučaj, evo ključnih činjenica.

1. Večernji je pisao o tajnim pregovorima Hrvatske i Slovenije o granici

“Ekskluzivno: Tajni pregovori Hrvatske i Slovenije”, naslov je teksta Večernjeg list u kojem pišu o sedam sastanaka na ekspertnoj i političkoj razini izmeđzu hrvatske i slovenske strane. Sve se to, prema pisanju Večernjeg, odvijalo daleko od očiju javnosti, a sastanci su trajali najamnje po pet sati. Večernji piše i da je rezultat sastanaka bio kompromisni okvir za rješavanje graničnog spora između dviju zemalja.

2. Pišu da se Slovenija u zadnji tren povukla

Iako je sve krenulo u smjeru dogovora, Večernji u svom tekstu piše kako se Slovenija u zadnji tren povukla i to u vrijeme Cerarovog posjeta Zagrebu 19. prosinca prošle godine. Pitaju se je li razlog razgovor s političkim partnerima koji je Cerar imao dan prije posjeta Zagrebu ili jednostavno, “gubitak državničke hrabrosti.”

3. Ipak, prijedlog je možda još ‘živ’

Večernji je u svom tekstu objavio i neke detalje navodnog tajnog dogovora između Plenkovića i Cerara. Tako bi recimo, granična crta na kopnu i moru bila drukčija od one kako je to određeno u arbitražnoj odluci, a u vezi toga bi se donio posebni protokol te bi granice bile ucrtane uz suglasnost obje države. Odredio bi se i režim plovidbe kroz hrvatsko teritorijalno more. Cijeli dogovor dvije bi zemlje morale potvrditi među svojim unutarnjim tijelima, recimo ratifikacijom o Saboru.

4. Plenkovićev prijedlog na tragu ovog o kojem piše Večernji

Ovaj je navodni dogovor, o kojem Večernji piše, na tragu onoga što je premijer Plenković govorio tijekom Cerarovog posjeta Zagrebu. Konkretno, tada je govorio o “pravnom okviru koji bi mogao biti temelj o postizanju dogovora.” Premijer je tada kazao i da postoji visok stupanj usuglašenosti o tome kako bi granice trebale izgledati. Međutim, slovenska strana je više puta nakon toga govorila isključivo o potrebi implementacije arbitražne odluke i ni o kakvim drugim dogovorima s Hrvatskom.

5. Cerar sada kaže da to nije istina

Jutros se na svom Twitteru javio i slovenski premijer Miro Cerar, poručio je da su navodi Večernjega “potpuno neistiniti”. “Slovenije ja u šestomjesečnom periodu za pripremu provedbe arbitraže pozivala na dijalog. Nažalost, Hrvatska i dalje odbija primijeniti arbitraži, unatoč činjenici da je to njezina međunarodna pravna obveza.”