Medijska analiza: Trebamo više novinarstva koje tumači što čitamo

Uz trivijalne vijesti uskoro ćemo znati više nego ikad, a razumjeti manje

FOTO: AFP/AFP

Claude Monnier, briljantni bivši glavni urednik lista Journal de Geneve, naučio nas je lekciju kad je 1982. osnovao Le Temps Stratégique, novi tromjesečnik posvećen praćenju i objašnjavanju “vijesti iza vijesti”. Nakon mnogo godina praćenja dnevnih novosti, Claude se htio baviti “novinarstvom vrha ledenog brijega”, koje nije fokusirano na ono što neposredno vidimo ili znamo, nego na “cijelu sliku” ili bilo koju relevantnu priču. Takvo novinarstvo ozbiljna publika danas želi i treba više nego ikad.

Izloženi smo tsunamiju vijesti 24 sata sedam dana u tjednu, na mobilne uređaje nam stiže neprekinuti niz stalno novih priča koje samo ponajbolje redakcije mogu filtrirati i uređivati za čitatelje, publiku i zajednice na društvenim mrežama. Le Temps Stratégique osnovan je iste godine kao USA Today, u vrijeme kada se televizijske vijesti smatralo prijetnjom tisku. U stvari, natjecanje se događalo na području oglašavanja jer, kako je to govorio Al Neuhart, direktor Ganneta i tvorac lista USA Today, “televizija je najbolja stvar koja se mogla dogoditi novinama.” Bio je u pravu. Polusatni televizijski dnevnik reproduciran samo u riječima ispunio bi tek jednu stranicu novina.

Danas bi Cladue i Al rekli isto: Twitter, Facebook, Buzzfeed, news portali općenito, pravi su dar za kvalitetno, sporo kuhano novinarstvo. Ne možemo živjeti samo na pivu i grickalicama. Trebamo glavno jelo. Poput vozača automobila, trebamo duga i kratka svjetla.

Poznata vam je bolest zatvorenika. Nakon godina provedenih u zatvoru, skučeni u uskim ćelijama, na otvorenim se prostorima osjećaju dezorijentirano i mučno.

Izbjegličku krizu ili detalje o Trumpu treba svakodnevno pratiti, ali moramo znati i razloge pozadine

Vi i ja, svi mi, patimo od iste bolesti. Toliko vremena provodimo uz trivijalne vijesti da ćemo, ne budemo li izloženi propisnoj informacijskoj dijeti, uskoro znati više nego ikad, a razumjeti manje nego ikad. Da, naravno da treba svakodnevno pratiti tragediju sirijskih izbjeglica, ali nedostaje kvalitetnih članaka koji bi otkrivali zašto je do nje došlo. Svakodnevno smo pratili grčku financijsku krizu, ali nedostaje članaka o njenim uzrocima. Čitat ćemo sve moguće dnevne detalje o Donaldu Trumpu, ali zaista bismo trebali pročitati i kako bi taj glupi klaun mogao postati američki predsjednik.

Ovo je zaista idealan trenutak da pozdravimo novo eksplanatorno novinarstvo. “Novinarstvo vrha ledenog brijega” potrebnije nam je nego ikad, jer ne zaboravimo – internet je najbolja stvar koja se mogla dogoditi istinskom novinarstvu.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 3. listopada 2015.