Drugi čovjek Međunarodne udruge sudaca govori za Telegram; ozbiljno su zabrinuti situacijom u Turskoj

Telegramov Drago Hedl razgovarao je s Đurom Sessom

11.03.2010., Zagreb - Djuro Sessa, predsjednik Vrhovnog suda. 
Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Od 15. srpnja prošle godine otkako je u Turskoj propao pokušaj državnog udara, 2.538 tamošnjih sudaca, od 10.382 koliko ih je u toj državi, smijenjeno je, a većina njih je u zatvorima. Ništa bolje nije ni s državnim odvjetnicima: od njih 4.622, gotovo četvrtina ili 1.121 tužitelj, maknut je s položaja ili je iza rešetaka. Ta zastrašujuće brojke upozorenje su sucima i tužiteljima koji su ostali na svojim položajima ili su na njih imenovani bez dovoljno iskustva.

To ozbiljno ugrožava njihovu neovisnost. Na te zabrinjavajuće činjenice u petak je svjetsku javnost upozorila Međunarodna udruga sudaca (IAJ) čije je sjedište u Rimu. U dramatičnom apelu naslovljenom ”Kraj vladavine prava u Turskoj”, koji je potpisao Francuz , predsjednik IAJ-a, upozorava se na zaključke ustavnih stručnjaka Venecijanske komisije, savjetodavnog tijela Vijeća Europe, koje okuplja 47 zemalja, da će predložene izmjene turskog Ustava ozbiljno ugroziti neovisnost pravosuđa.

Zabrinutost međunarodne udruge sudaca

Razlozi tih strahovanja su ovlasti koje će turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan dobiti promjenom ustava, što će mu omogućiti utjecaj na Visoko vijeće sudaca i državnih odvjetnika, glavno samoregulirajuće tijelo koje imenuje, promiče, premješta i razrješuje suce i tužitelje. Upravo to vijeće, koje je po ocjeni IAJ-a, još od 2014. posve pod kontrolom turske Vlade, nezakonito postupa i mimo procedure smjenjuje i degradira suce.

Međunarodna udruga sudaca stoga je zabrinuta da će postojeći pritisci tursko pravosuđe pretvoriti u totalno ovisan represivni instrument.
“Međunarodna udruga sudaca, ali i Europska udruga sudaca (EAJ), kao njen dio, već duže vrijeme prati razvoj situacije u Turskoj, jer sadašnje stanje koje je eskalirao nakon neuspjelog puča nije nastalo ni iz čega.

Već ranije turske vlasti, nakon što je izmijenjeno Sudbeno vijeće, premješta suce bez njihova pristanka, suci se bez valjanih dokaza optužuju za terorizam i krše im se prava na obranu”, kaže za Telegram sudac Vrhovnog suda Đuro Sessa, potpredsjednik Međunarodne udruge sudaca, koji je sudjelovao u pripremi upozorenja na stanje pravosuđa u Turskoj.

‘Većina ih je bez optužbe i nisu dovedeni pred sud’

“Stanje u Turskoj je takvo da je ondje ne samo otpušteno na tisuće sudaca, da je njihova egzistencija i egzistencija njihovih obitelji posve ugrožena, već je oko 2.000 sudaca, 350 odvjetnika i 152 novinara uhićeno, a brojni su pod istragom. Sve je to rezultat 21 zakona-dekreta kojim se suspendira pravni poredak u Turskoj tako da je većina uhapšena bez optužbe i još njihovi slučajevi nisu dovedeni pred sud. Da ne spominjem kako im je sva imovina privremeno oduzeta ili zamrznuta”, nastavlja Sessa.

Đuro Sessa, potpredsjednika IAJ-a, upozorava kako suci koji su na brzinu imenovani i bez iskustva, nisu jamstvo da će prava stranaka i vladavina prava biti zaštićena jer više nema neovisnog sudstva i sudaca. Opće je i neuputno mjesto u sadašnjoj Europi, da bez neovisnog suca, slobodnog i neovisnog odvjetnika i slobodnog novinara nema slobode, nema demokracije, nema vladavine prava, upozorava Sessa.

Apeli međunarodnim ogranizacijama mlako prihvaćeni

“IAJ ničim nije, niti dovodi u pitanje, pravo državnih vlasti da se odupru i spriječe nasilan nedemokratski pokušaj smjene vlasti što je neuspjeli puč nesporno bio, nastavlja Sessa. Ali i u takvom stanju neka načela moraju biti poštovana, i to je sve o čemu IAJ govori pa i ovim posljednjim apelom. Naime od kada je zabranjen rad jedinoj slobodnoj i neovisnoj udruzi sudaca Yarsav, a to nisu jedine nevladine udruge čiji je rad stavljen izvan zakona, jedino međunarodne udruge sudaca dižu glas za obranu neovisnoga sudstva, a time vladavine prava i demokratskoga poretka.

No, ti apeli i zahtjevi koje IAJ šalje međunarodnim organizacijama, kaže Sessa, za sada su vrlo mlako prihvaćeni, ali to Međunarodnu udrugu sudaca ne obeshrabruje. “Podsjećam kako je nas u Hrvatskoj veselio svaki glas podrške iz svijeta kada su nam 1991. u agresiji sloboda i egzistencija bili ugroženi, pa se nadam da i kolege iz Turske barem ovako znaju da nisu sami”, zaključuje Đuro Sessa, sudac Vrhovnog suda i dopredsjednik Međunarodne udruge sudaca.