Međunarodna zajednica pokušava spriječiti Indoneziju da pogubi strane državljane uhvaćene u dilanju

Indonezija Vlada objavila je da egzekucije osuđenika kreću kroz 72 sata

FOTO: AFP/AFP

Međunarodna zajednica iznova apelira na Indoneziju zbog provođenja smrtnih kazni. Zadnji slučaj uključuje deset osuđenika, koji su uglavnom povezivani s narko miljeom i kriminalnim radnjama koje uključuju drogu.

Devet od deset uglavnom stranaca osuđenika na smrtnu kaznu, dobili su obavijest da će se kazne početi provoditi u roku od 72 sata, potvrđeno je iz ureda državnoga odvjetnika Indonezije. “Rok od 72 sata zapravo znači da se nikakva pogubljenja neće vršiti ranije, prije nego ta spomenuta 72 sata isteknu. Može proći više vremena, ali tri dana su sigurno oslobođena provođenja smrtnih kazni”, kazao je za CNN Tony Spontana.

Svi su zatvorenici povezani s distribucijom ili preprodajom droge te su za te zločine i osuđeni. Bit će smaknuti strijeljanjem. Iako su službene indonezijske vlasti kazale kako će sve zatvorenike smaknuti odjednom, odvjetnici pojedinih osuđenih uložili su žalbe. Svi su oni otpremljeni na indonezijski “otok za egzekucije” Nusa Kambagan.

Među osuđenima i dvojica Australaca

Među deset su osuđenika i dva australska državljana Andrew Chan i Myuran Sukumaran. Oni su članovi kruga krijumčara koji se zove “Devetorka s Balija”. Ostali su osuđenici iz Gane, Brazila, Nigerije i Indonezije. Sve je njihove žalbe odbio predsjednik Joko Widodo krajem prošle godine.

Australske su vlasti obaviještene da će pogubljenje njihove dvojice državljana biti neminovno provedeno. “Razgovarala sam s majkom gospodina Sukumarana i uvjerila je da će vlada nastaviti s naporima da se oba muškarca pomiliju”, kazala je australska ministrica vanjskih poslova Julie Bishop. “Obojica su rehabilitirani u zadnjih 10 godina i iskreno su se pokajali za ozbiljne zločine koje su počinili”, kazala je.

Australija opetovano apelirala Indoneziji da poništi kaznu

Bishop je dodala kako se njihovim pogubljenjem ništa ne dobiva, a može se mnogo izgubiti. “Ponovno se obraćam predsjedniku Indonezije, u nadi da će ponovno razmisliti o povlačenju odluke o odbijanju pomilovanja. Nije kasno za predomišljanje”, kazala je Bishop.

Dvojica su Australaca 2005. godine uhvaćena u krijumčarenju heroina. Akcija je propala, oni uhićeni i osuđeni na smrtnu kaznu. I odvjetnici kao i australska država u nekoliko su se navrata žalili na smrtnu presudu. Međutim, svi su pokušaji bili bezuspješni, a indonezijska vlada neumoljiva u odluci da provede smrtne kazne.

Uključili se i UN-ov tajnik i Human Rights Watch

Australija je čak ponudila i razmjenu indonezijskih zatvorenika za dvojicu svojih državljana. I tajnik UN-a Ban Ki-moon također je apelirao na indonezijsku vladu da promijene odluku i pomiliju svih desetero osuđenih. Human Rights Watch spomenuli su kako predsjednik Widodo ima važnu mogućnost da ukine smrtnu kaznu u Indoneziji tako što će pomilovati ovih 10 osuđenika.

“Widodo može pokazati stvarno vodstvo ukidajući ovakvu kaznu i označavajući je kao neprihvatljivu državnu brutalnost”, kazao je Phelim Kine, zamjenik azijskog direktora Human Rights Watcha. “Predsjednik Widodo trebao bi prepoznati da smrtna kazna nije provođenje pravde, nego neopravdana i barbarska kazna. Widodo bi trebao promovirati Indoneziju kao demokratsku zemlju u kojoj se poštuju ljudska prava i time se pridružiti ostatku zemalja koje su ukinule smrtne kazne”, zaključio je Kine u priopćenju.