Migranta iz Maroka slovenska policija samo je vratila u Hrvatsku. Vrhovni sud Slovenije kaže da je to bilo OK

Nova je to odluka vezana za postupanje slovenske i hrvatske policije prema ilegalnim migrantima

FOTO: Ilustracija/AFP

Slovenski Vrhovni sud donio je presudu prema kojoj migrantu iz Maroka nisu bila kršena ljudska prava kad ga je slovenska policija vratila hrvatskoj policiji, da bi na kraju završio u migrantskom kampu u BiH.

Nova je to sudska odluka vezana za postupanje slovenske i hrvatske policije prema ilegalnim migrantima. Prije mjesec dana Upravni sud Slovenije u sličnom je slučaju presudio u korist mladog Kamerunca.

Postupa li policija zakonito prema migrantima?

I njega je slovenska policija zatekla u ilegalnom boravku na području Slovenije. Umjesto da mu omogući da prema propisanoj proceduri podnese zahtjev za azilom, slovenska policija držala ga je dva dana u postaji. Zatim su ga odvezli do granice i predali hrvatskim policajcima, koji su ga pak prebacili u BiH. Međutim, ova presuda još nije pravomoćna.

Iako su nevladine udruge koje su ga zastupale tvrdile da je policija kršila njegova prava jer o izgonu iz Slovenije nije dobio rješenje, pa se nije mogao na njega ni žaliti, vrhovni suci dali su za pravo ministarstvu unutarnjih poslova. To ministarstvo uvjeravalo je da je postupak prema ilegalnom migrantu bio u skladu sa zakonom.

Ključni sporazum o brzom vraćanju migranata

Njegovo vraćanje u Hrvatsku koja ga je nakon toga predala vlastima u BiH bilo je u skladu s bilateralnim sporazumom Slovenije i Hrvatske o brzom vraćanju migranata iz 2006. godine, potvrdili su suci, a prenose slovenski mediji. Suci su presudili da taj sporazum nije u suprotnosti s pravom Europske unije, a njime nije došlo niti do kršenja ljudskih prava u slučaju marokanskog migranta, navodi ljubljanski list ‘Dnevnik’.

S druge strane, aktivisti za prava migranata i neki pravnici kažu da hrvatska policija takve migrante šalje u BiH, također bez izdanog rješenja, što je u suprotnosti s duhom bilateralnog sporazuma sa Slovenijom, te se najavljuje da će zastupnici Marokanca na odluku Vrhovnog suda podnijeti tužbu Ustavnom sudu. Slovenski pravobranitelj ljudskih prava (ombudsman) Peter Svetina kazao je da odluka Vrhovnog suda ne znači da je sudska praksa u Sloveniji glede ilegalnih migranata i njihovih prava ustaljena odlukom sudaca.